Katram no mums ir sava acu krāsa. Vienam tās var būt neticami dzidras un zilas, kamēr citam tumši un gandrīz melni brūnas. Kas rada acu krāsu? Ja tu domā, ka tas ir kāds pigmetns, tad tas tā ir tikai daļēji.
Kādēļ tavas acis ir brūnas, zaļas, zilas, pelēkas?45
Acs krāsaino daļu sauc par varavīksneni un tā apņem citu daļu, ko sauc par zīlīti. Varavīksnene ir veidota no diviem šūnu slāņiem: priekšējo slāni sauc par stromu, bet mugurējo par epitēliju. Epitēlijs ir neticami plāns - tas sastāv tikai no diviem šūnu slāņiem, kas sēz viens uz otra, un šajās šūnās atrodas melni brūns pigments. Mazi tumši stariņi un citi elementi, ko var ieraudzīt varavīksnenē veidojas tieši epitēlija slānī. Tikmēr stroma ir veidota no caurspīdīgām kolagēna šķiedrām. Dažkārt stromā var būt pigmenta melanīna ieslēgumi, bet citreiz tā ir kristāltīra. Starp stromas kolagēna šķiedrām izvijas sīki asinsvadi jeb kapilāri un nervu šķiedriņas. Bet nu pievērsīsimies dažādām acu krāsām.
Tumši brūnas acis.
Tumši brūnās acīs stromā atrodas ļoti daudz melanīna, kas absorbē gaismu un rada tumši brūno toni. Epitēlija slānis praktiski nepiedalās šīs acu krāsas veidošānā, jo tumšā stroma aiztur visu gaismu. Diezgan vienkārši viss ir ar brūnām acīm.
Gaiši brūnas acis.
Šajā gadījumā stromā ir merēns daudzums melanīna. Brūnās krāsas intensistāte variē atkarībā no melanīna daudzuma dažādās varavīknenes vietās, tādēļ šur tur var parādīties pat zaļgani un dzeltenīgi elementi. Tā kā melanīna šoreiz nav tik daudz, tad daļu no gaismas varavīksnene atstaro un tā izkliedējas apkārtējā telpā.
Zaļas acis
Šajā gadījumā krāsas veidošanās jau kļūst sarežģītāka. Stromā atrodas maz melanīna, kas piešķir vieglu brūnumu acīm, taču zaļā krāsa veidojas cita iemesla dēļ. Par galveno varoni kļūst Tindāla efekts - gaismas izkliedēšanās, ko rada sīkas daļiņas. Līdzīga efekta dēļ debesis mums ir zilas nevis kādā citā krāsā. Tikmēr acs gadījumā stromas kolagēna šķiedrainā struktūra darbojas līdzīgi sīkām daļiņām un izkliedē zemas frekvences gaismu vairāk nekā augstās frekvences. Rezultātā zaļā acs krāsa veidojas viegli brūnajai krāsai kombinējoties ar Tindāla efekta radīto zilo krāsu.
Zilas acis
Zilo acu gadījumā, stromā vispār nav melanīna. Būtībā šis varavīksnenes slānis ir caurspīdīgs. Taču tiklīdz tajā nokļūst gaisma tā tiek atstarota un izkliedēta apkārtējā telpā. Un tas ir pats fascinējošākais zilo acu gadījumā. Ja tev ir zilas acis, tad zini, ka šo krāsu neveido kāds īpašs pigments vai, bet gan fistīrākā fizika. Zilas acis veidojas gandrīz pēc tā paša principa kā zilas debesis. Turklāta zilās krāsas intensitāte ir atkarīga no gaismas daudzuma telpā, kurā atrodas cilvēks. Tas nozīmē, ka reizēm acis ir košāk zilas, bet citreiz blāvākas.
Pelēkas acis.
Pelēka acu krāsu ir salīdzinoši reta parādība. Pelēko acu gadījumā, stromā tāpat nav melanīna, taču tajā ir papildus kolagēna deposīti, kas traucē veidoties Tindāla efektam (vismaz tāda ir pašreizējā teorija, jo līdz galam naz zināms pelēko acu iemesls). Ņemot vērā, ka Tindāla efekts tiek it kā bloķēts, visi gaismas viļņa garumi, kas iekļūst varavīksnenē, tiek izkliedēti un atstaroti vienādi, radot pelēku toni.
Nu lūk, kā redzi, tad acu krāsa ir vesela zinātne, kuru atsevišķos gadījumos pat nav iespējams līdz galam vēl izskaidrot. Būtu interesanti uzzināt, kādas krāsas acis ir tev?