Sēdi internetā?
Kādēļ internets tevi padara dumjāku24
Ikviens, kuram bija nācies meklēt informāciju pirms interneta izveides, tev pateiks - tas bija viens sasodīti grūts darbiņš. Bija jādodas uz bibliotēku un stundām ilgi jāmeklē nepieciešamā informācija. Taču mūsdienās viss ir savādāk. Nospied četras reizes peli un tu esi atradis visu sev nepieciešamo. Taču jauns pētījums no Kaspersky Lab ir parādījis, ka cena šādai ātrai piekļuvei pie informācijas ir ļoti liela.
Mūsdienās cilvēkiem pietiek atcerēties un zināt ļoti maz informācijas, lai pilnvērtīgi funkcionētu un strādātu. Galvenais iemesls tam ir tāds, ka visam citam vajadzīgajam mēs viegli varam piekļūt caur internetu. To sauc par "digitālo amnēziju". Jauni un veci cilvēki internetu un citus informācijas nesējus ir padarījuši par savu smadzeņu ārējiem cietajiem diskiem, lai gan pašu smadzenēs vieta informācijai ir vairāk nekā pietiekama.
Taču tas vēl nav viss. Internets ir padarījis cilvēkus slinkus. Tā vietā, lai atcerētos vajadzīgo faktu, cilvēks nemaz necenšas to iegaumēt, bet uzreiz vēršas pie interneta, kur to var atrast. Tev šķiet, ka cilvēki internetā kaut ko iemācās? Nebūt ne. Katrs ceturtais lietotājs nemaz necenšas iegaumēt internetā atrodamos faktus, jo viņš zina - kad vajadzēs, tad paskatīšos vēlreiz.
Rezultātā cilvēku atmiņas paliek švakākas. Un tas ir ļoti viegli izskaidrojams. Lai iegaumētu pienācīgi informāciju, to ir nepieciešams atcerēties un apstrādāt smadzenēs vairākas reizes. Taču šāda pasīva informācijas atkārtošana (skatoties internetā) nespēj nodrošināt tās saglabāšanu ilgtermiņa atmiņā. It kā jau viss nav nemaz tik slikti - mums viena pieskāriena attālumā ir milzīgs zināšanu avots, par kuru cilvēki agrākos laikos varēja tikai sapņot. Problēma ir tajā, kā mēs to izmantojam. Un izmantojam mēs to diezgan neefektīvi. Ja internets nobruks vai tiks ierobežots, cilvēki apjautīs šīs problēmas patiesās sekas, jo lielākā daļa visu zināšanu un faktu atrodas tieši internetā.