Filmās un televīzijas seriālos aizdomās turētajiem bieži veic pārbaudi ar melu detektoru. Vai tos izmanto arī Latvijā?
Kā darbojas melu detektors?3
Melu detektoru jeb poligrāfu izmanto, lai reģistrētu neapzinātas, stresa radītas reakcijas, kas var liecināt par cilvēka apzinātiem meliem, centieni slēpt patiesību nozīmīgā situācijā rada emocionālu spriedzi, kas savukārt izraisa organismā stresu.
Izpētes laikā eksperts uzdod aizdomās turētajam, liecieniekam vai cietušajam jautājumus. Izmeklētājiem ir zināms, piemēram cilvēka īstais vārds un dzīvesvieta, tāpēc poligrāfs var reģistrēt reakciju, kad viņš runā patiesību. Citos gadījumos ekspertam atbildes nav zinām, bet viņš piemēram jautā, kura aizdomās turētais atradies nozieguma izdarīšanas brīdī.
Ja reakcija ir tāda pati kā iepriekš, var domāt ka cilvēks runā patiesību. Ja reakcija ir mainījusies, teiksim, ir palielinājies pulss, to var uztvert kā netiešu norādi, ka cilvēks melo. Tiek ņemta vērā arī cita informācija – ja neverbālās izpausmes stāstījuma laikā, pretrunīgas atbildes utt.
Stresam var būt arī citi cēloņi, ne tikai melošana. Piemēram nevainīgs cilvēks var uztraukties, ja viņam uzdod uzdod jautājumu : Vai tu nošāvi savu sievu? Tad melu detektors dod signālu, kaut gan cilvēks saka patiesību – NĒ!
Lai izvairītos no kļūdām, eksperti uzdod neitrālākus jautājumus, kas var norādīt uz specifisku inormētību par noziegumu, piemēram vai upuri nošāva ar 9mm kalibra pistoli? Izdarot secinājumus tikai pēc poligrāfa rādījuma nav pilnībā izslēgta iespēja kļūdīties
ASV melu detektoru nereti liek lietā izmeklēšanas laikā, bet tikai pusē no valsts štatiem atļauts datus izmantot tiesas procesā. Eiropā to piemēro vairākās valstīs. Latvijā poligrāfa ekspertīzes ir valsts atzītas un to rezultātus izmanto arī kā pierādījumus tiesā
Cilvēka organisms atklāj melus – Melojot var piedzīvot īslaicīgu emocionālu trauksmes stāvokli, kas izraiza neapzinātas adaptācijas reakcijas. Novērtējot teiktā pretrunīgumu, cilvēka uzvedību, kā arī stresa izpausmes, ko reģistrē ar poligrāfu drīz vien var noteit, vai cilvēks runā patiesību, vai tomēr muld cik vien daudz ir iespējams.
Parasts meli var īslaicīgi paātrināt pulsu un paaugstināt asinsspiedienu. Melojot elpošana var kļūt straujāka un seklēka. Cilvēkam apzināti melojot nosvīst delnas un pirkstu gali. Melojot var rasties neapzinātas muskuļu kustības. Kā redzams pēdējais vīrietis melo. NIGGA!!!