Nav tiešu pierādījumu, ka pirmais starpzvaigžņu objekts, ko 2017. g. 19. oktobrī atklāja Saules sistēmā, ir citplanētiešu sūtīta zonde. Nekāda veida signāli no tā netika saņemti, taču ir daudzas citas lietas, kas padara to par ārkārtīgi neparastu debesu ķermeni. Objektu atklāja Havaju universitātē un tā vārds nozīmē "izlūks" vai "ziņnesis", taču jau tā paša gada oktobrī Kārvardas astronoms Avi Loebs kopīgi ar Havaju universitātes pārstāvjiem uzrakstīja zinātnisku rakstu par šī objekta neparastajām īpašībām.
Hārvardas astronoms Avi Loebs: 6 iemesli, kāpēc Oumuamua ir ciplanētiešu zonde9
Foto: https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA22357
1. Tas ir pretrunā ar iepriekš paredzēto starpzvaigžņu objektu izmēriem. Pieņemot, ka citas zvaigžņu sistēmas ir līdzīgas mūsējai, tad starpzvaigžņu objektiem vajadzētu būt 2-8 reizes mazākiem. Savukārt Oumuamua izmēri norāda, ka starpzvaigžņu telpas objektu daudzums varētu būt krietni lielāks nekā paredzēts
2. Pārvietošanās attiecībā pret Sauli. Galaktikā visi objekti pārvietojas, bet kādu punktu var pieņemt par atskaites punktu un attiecībā pret to mērīt objektu pārvietošanās ātrumus. Tas, kā pārvietojās Oumuamua, ir sastopams ļoti reti, tikai 1 no 500 zvaigznēm pārvietojas tik lēni attiecībā pret Sauli. Tieši tas bija par iemeslu, kāpēc objektu pamanīja tik vēlu.
3. Oumuamua pārvietošanās ātrums bija pārāk liels. Pēc idejas starpzvaigžņu objekti var atrauties no zvaigžņu sistēmas nomalēm, bet tiem vajadzētu pārvietoties ar ātrumu, ar kādu pārvietojas visa zvaigžņu sistēma.
4. Spožums mainījās 10 reizes, kas norāda, ka objekts bija ļoti izstiepts ar platuma un garuma attiecību 1:5 vai pat 1:10. Objekta rotācijas periods bija 8 stundas. Kopumā objekta kustības analīze norāda, ka tas bija pankūkveida objekts, kas ir ļoti neparasti asteorīdiem.
5. Spitzera kosmosa teleskops nevarēja konstatēt nekādu siltuma starojumu. Ņemot vērā virsmas temperatūru un objekta trakjektoriju gar Sauli tā izmērs ir kādi 200 m. Ņemot vērā šo izmēru, virsmai jābūt ļoti spožai, vismaz 10 reizes spožākai nekā Saules sistēmas asteorīdiem.
6. Oumuamua trajektorija novirzījās no paredzētās. Parasti tā notiek ar komētām, kas uzkarst un izdala gāzes, veidojot asti. Taču Oumuamua tādas nebija. Turklāt gāzu izdalīšanās būtu mainījusi rotācijas periodu, kas netika novērots.
Objekts uzņēma ātrumu un pameta Saules sistēmu. Iespējamība, ka tas nebija dabisks objekts, paliek. Tas nelīdzinājās nekam, kas ir novērots iepriekš