Granātas9
128
0
Lai gan, manā uztverē granāta ir kaut kas sprāgstošs, kas nodara zināmus bojājumus, pirmās granātas tādas nemaz nebija, vairāk gan pielīdzināmas mūsdienu „Molotova kokteiļu” degbumbām. Šīs granātas radās ap 717. - 741.gadu, Bizantijā un bija veidotas no keramikas vai stikla, kā arī pildītas ar „Grieķu uguni”. Šī uguns bija zināma ar to, ka dega pat zem ūdens, kas tai laikā bieži vien Bizantijas kaujiniekiem deva virsroku cīņās. Vēlāk ziņas par šādām granātām aizceļoja līdz Ķīnai kur tās izmantoja savādākā dizainā, taču princips palika tāds pats.
Reklāma
Kad Ķīna atklāja šaujampulveri, radās arī pirmās sprāgstošās granātas. Līdzīgi, kā ar iepriekš minētajām, arī šeit pulveri pildīja keramiskās formās. Nelieli mīnusi gan bija šai granātai, jo reizēm deglis bija par īsu un laiks līdz detonācijai ievērojami samazinājās, nu citreiz arī uzsprāga momentāni, kad šķīla uguni.
Eiropā granāta parādījās ap 1643.gadu. Tās tika pirmo reizi izmantotas Angļu Pilsoņu Karā, taču atšķirībā no Ķīnas, no šīm granātām liela jēga nebija, jo viņas vienkārši reti, kad uzsprāga, lai gan tika veidotas pēc Ķīnas parauga. Diemžēl ko tieši darīja nepareizi nevarēju atrast, droši vien neprata sajaukt pareizi ķīmiskās vielas.
Reklāma
Tā kā granātām lielākā problēma bija to detonācija tad Amerikas Pilsoņu Kara laikā radās pirmā granāta, kurai tikai izveidots slēdzis, kuru nospiežot granāta eksplodēja, protams, labāk bija viņu mest un lai atsitās granāta tālumā....pati granāta saucās – Kečuma granāta (Ketchum Grenades), un tā nav pokebumba!!. Laika gaitā granātu veidi attīstījās un detonācijas principi saglabājās diezgan līdzīgi.
1942.gadā radās pirmā „drošā” granāta – 36M, kura tika izveidota Anglijā, Birminghemā. Detonēšanas princips atšķīrās ar to, ka šoreiz lai granāta detonētos, tai vajadzēja izvilkt drošības gredzenu un pāris sekunžu laikā to mest vēlamajā virzienā. Pati granātas virsma bija robaina ar domu, ka tad granāta detonācijas brīdī sašķīdīs vairākos sīkos gabalos, līdz ar to nodarot vairāk postījumus, taču pieņēmums izrādījās maldīgs un šī virsma daudz neko nedeva. Nu lūk ceru ka bija interesanti un izglītojoši.
Reklāma