Ir sākusies pati lielākā, dārgākā un ilgākā arktiskā ekspedīcija. Tās šībrīža izmaksas lēšamas - vairāk kā 140 000 000 EUR. 20. septembrī no Trumses pilsētas, kas atrodas Norvēģijas ziemeļu daļā startēja vēsturē lielākā arktiskā ekspedīcija.
Projekts, kura nosaukums ir MOSAiC (Multidisciplinary drifting Observatory for the Study of Arctic Climate), izmaksās vairāk nekā 140 000 000 EUR. Šī ekspedīcija ilgs aptuveni vienu gadu. Tajā piedalīsies ap 600 speciālistu un zinātnieku no 19 valstīm, tajā skaitā Vācijas, Kanādas, ASV, Ķīnas, Krievijas, Norvēģijas, u.c. Kopsummā tā būs pati lielākā, dārgākā un ilgstošākā arktiskā ekspedīcija mūsdienu vēsturē.
Projekta mērķis ir klimata izmaiņu pētīšana visās tā izpausmēs. Tajā skaitā globālā sasilšana, kas Antarktikā izpaužas visvairāk. Galvenais pārvietošanās līdzeklis priekš ekspedīcijas dalībniekiem būs vācu ledlauzis Polarstern (kūpinās Arktikas atmosfēru ar brīnumu, svētību un pavisam tuč, tuč CO2, red. piez.). Kā arī četri līdzīgi ledlauži no Zviedrijas, Ķīnas un Krievijas, kas tiks izmantoti pārtikas, izejvielu un cilvēku nogādāšanai (arī darbosies ar svētību un brīnumu).
Ekspedīcijas īpatnība - tā būs dreifējoša. Ledlauzis pastāvīgi necirtīs ledu, bet kaut kādā ekspedīcijas posmā tas dreifēs līdz ar ledu (iesals, vai?.. un pārtikas kuģi arī.). Apkārt ledlauzim tiks izvietota nometne ar daudziem novērošanas laukumiem līdzpat 50 km attālumā no kuģa. Cerams, vietājā flora un fauna nepiedzīvos palielinātu cilvēka ietekmes, CO2 izmešu, sadzīves produktu, gaisa un gaismas piesārņojuma palielināšanos dēļ šādiem “pareiziem” mērķiem.
Jebkurā gadījumā, gaidu “pareizās” ziņas, ka klimats mainās! Tas ir mainījies visu planētas pastāvēšanas laiku. Mainījies ļoti strauji un mazāk strauji. Pat tik strauji, ka atmosfēras sastāvs šobrīd ir pavisam cits, attiecīgi, arī flora un fauna ir pavisam cita, magnētiskais lauks, attālums no galvenā enerģijas avota arī ir pavisam cits. Tāds sīkums, ka plašos apgabalos dzīvnieki ir momentāli iesaluši, mainījies ir magnētiskais lauks, ekvatora līnija, etc.
Smiltis ir visur! Iesaucas cilvēks, kurš meklē smiltis. Ja smiltis nav redzamas, tad ir “mikrosmiltis” - ēdienā, dzērienā, spoguļkamerā un pat jebkura cilvēka organismā. Tāpat arī ir ar cilvēkiem, kas meklē plastmasu. Plastmasa ir visur… To, ko zinātnieks var nosaukt par dabiskiem organiskiem savienojumiem, “eksperts” nosauks par mikroplastmasu.