Skaists, estētisks un funkcionāls - tā par betonu izsakās profesionāļi, kuriem tas ir darba materiāls. Betonam velta speciālas konferences, šo materiālu pēta pasaules zinātnieku laboratorijās, mūsu kaimiņi igauņi ik gadu organizē konkursu par labāko betona arhitektūru. Šī materiāla aktualitāti ekonomikas lejupslīdes apstākļos atzinuši visi nozares profesionāļi. Tāpēc arī celtniekiem un pasūtītājiem uzmanīgi jāseko jaunākajām izstrādnēm šajā jomā. Un to ir parādījies ne mazums. Ar dažām iepazīstināsim šajā apskatā.
Neapšaubāmi, betons ir viens no svarīgākajiem celtniecībā izmantojamiem materiāliem. Tā unikālās īpašības ļauj realizēt vissarežģītākos projektus. Betona ražošana notiek samērā tradicionāli - saistvielu (cementu) un ūdeni sajaucot ar smilti (smalko pildvielu), kam pievieno rupjo pildvielu (granti, šķembas vai citus cietus, nebojātus, izturīgus un tīrus akmens materiālus). Tā kā betona masa līdz sacietēšanai līdzinās rauga mīklai, betonu var izmantot dažādas formas konstrukciju izgatavošanai, taču masu no veidnes nedrīkst izņemt līdz pilnīgai sacietēšanai.
Ja iespējamas nesošas, nospriegotas konstrukcijas ar tērauda armatūru. Šīs ābeces patiesības zina jebkurš celtnieks un pasūtītājs. Betona ražošanas pamatlikumi nav mainījušies, pretēji niansēm, kas šī materiāla iespējas ievērojami paplašinājušas. Tomēr to izpratnei bāzes zināšanas ir nepieciešamas.
Betona veidi
Pastāv dažādi betona veidi: nearmētais betons, dzelzsbetons, betons ar presētām pildvielām (fibrobetons) un spriegbetons. Pēc sagatavošanas paņēmiena to klasificē piecās grupās: I - universālais jeb parastais ar portlandcementu, II - modificētais portlandcements, skābju un hidroizturīgs, III - ātri cietējošais, IV - ar zemu eksotermisko reakciju, V - skābju izturīgais, izmantojams nelabvēlīgos grunts apstākļos.
Pildvielas
Parasti celtnieki priekšroku dod dabiskām pildvielām, piemēram, šķembām, grantij, plēstiem akmeņiem, taču ne mazums izmanto arī citas pildvielas, piemēram, izdedžus un keramzītu. Dabīgajām betona pildvielām piemīt ilgs mūžs un izturība, bet nav nekādu netīrumu vai pārlieku piemaisījumu (māls, smilšmāls, dūņas, vizla, slāneklis, sārmi un organiskās vielas). Pildvielas ir jāizvēlas ļoti rūpīgi. Rupja smilts ir labāka par smalkgraudaino, savukārt dažādi frakcionēta (no vissmalkākiem graudiem līdz rupjiem) būs derīgāka par viendabīgu, vienalga, rupji vai smalki samaltu smilti. Pildvielas klasificē pēc graudu lieluma. Maksimāli pieļaujamo lielumu nosaka iecerētais darbu veids. Plānās sienās, kā arī tuvu armatūras režģiem vajadzēs smalkākas pildvielas, savukārt masīvā betonā var iepildīt lielākas frakcijas.
Ūdens
Betona maisīšanai nepieciešams tīrs ūdens, bez ķīmiskiem piemaisījumiem. Dzelzsbetona gatavošanai noteikti nedrīkst izmantot jūras ūdeni, kas veicinās metālu koroziju. Ūdens un cements kopā veido emulsiju, kas kalpo par saistvielu starp pildvielas graudiņiem, padara masu plastisku un viegli ieklājamu, kā arī reaģē ar portlandcementu.
Maisījuma sastāvs
No cementa kvalitātes ir atkarīga betona stiprība un citas labās īpašības. Parasti 50 kg smaga betona masai (viens maiss) pievieno 15-25 litrus ūdens, atkarībā no izmantotās smilts mitruma un betona vēlamās cietības un izturības. Jo vairāk ūdens, jo betons plastiskāks.
Ugunsizturība
Betonam piemīt augsta ugunsizturība un zema termovadāmība. Šo īpašību dēļ tas noder tērauda konstrukciju aizsardzībai, jo betona tilpuma termiskās izplešanās koeficients (parastiem maisījumiem - apmēram 0,00001 1°C temperatūrā) gandrīz līdzinās tēraudam.
Izmēģinājumi
Spiedes pārbaude notiek ar cilindriskiem paraugiem, kuru diametrs - 15 cm un augstums 30 cm, ko nodod pārbaudei laboratorijā. Materiāla saraušanās īpaši jārespektē, projektējot masīvas būves. Projektējot ceļus un aizsargpārklājumus, svarīga lieces stiprība, ko nosaka ar modeļu slogošanu.
Dekoratīvais
Lai iegūtu dekoratīvu apdari, betonam piemaisa krāsainas pildvielas - malto marmoru vai stiklu. Kur te novitāte? Sienas un jo īpaši grīdas var noklāt ar teraco - dekoratīvu betonu, ko uz vietas objektā sagatavo, samaisot krāsaino cementu ar maltām šķembām. No dekoratīvā betona var izgatavot jebkuras formas un lieluma apdares detaļas, kas krietni atšķiras no keramikas un dabīgā akmens izstrādājumiem.
Smagais
Smago betonu lieto bioloģiskai aizsardzībai pret kodolreaktoru gamma starojumu. No šāda betona gatavo, piemēram, sienas, kas apjož reaktora aktīvo zonu. Par smagā betona pildvielām izmanto materiālus ar augstu relatīvo blīvumu (līdz pat magnētiskās dzelzs rūdas skaidiņām) un cementu, pie kam pēc iepildīšanas noteikti jāveic betona masas vibrācija.
Speciālie
Tā kā parastā betona stiepes stiprība ir ievērojami mazāka par spiedi, ir radīts fibrobetons - ar presētām pildvielām. Tā izgatavošanai betona jaucējā liek tērauda, oglekļa, stikla, azbesta, polipropilēna vai bambusa šķiedru. Šķiedras uzlabo betona stiepes un izstiepšanas izturību, kā arī triecienstiprību. Pie speciālo betonu grupas pieder arī tāds betons, ko pēc izžūšanas/mitruma likvidēšanas (ar sekojošu cietināšanu) piesūcina ar polimēru, ko iegūst, betona jaucējā liekot monomēru vai polimēru. Šos materiālus lieto bedru remontiem un pārklājumu veidošanai.
Nu taa shie ir mani pieraksti,tomeer nodereeja kad Dabas.zin. klausijos ko ucenes staasta!
Bet shis nav mans orginaal raksts,kaa neka ucenes staastija!:)
ja patika ieliec +!
Betoooons!:)3
56
7
Nedaudz humoora!:)
Zveinieka kreesls!:):D
Reklāma