Rīgas Vagonbūves rūpnīca (saīsinājums - RVR, agrāk Rīgas Krievu-Baltijas vagonu fabrika) bija viena no lielākajām bijušās PSRS vilcienu rūpnīcām. Tā tika dibināta 1895. gadā - vēl Krievijas impērijas laikā un ātri kļuva par vienu no lielākajiem Krievijas rūpnieciskajiem uzņēmumiem, kas ražojas ne tikai vilcienus, bet arī tramvajus. 1915. gadā rūpnīcā tika uzbūvēts un arī izmēģināts pasaulē pirmais tanks.
Savus zelta laikus Rīgas vagonbūves rūpnīca piedzīvoja PSRS laikos. Lielā daļā bijušās PSRS teritorijas RVR ražotie vilcieni tiek lietoti vēl joprojām. RVR ražotie vilcieni tika eksportēti arī uz Dienvidslāviju, Bulgāriju un Kubu. Latvijas teritorijā visbiežāk lietotie ir ER2 elektrovilcieni. RVR populārākas produkciju sērijas ir elektrovilcieni ER1, ER2, ER22 un ER9, kā arī tramvaji RVR-6. RVR tika izgatavots arī pirmais ātrgaitas vilciens PSRS teritorijā - ER200.
Pēc PSRS sabrukuma rūpnīca savu darbu pārtrauca, līdz 2001. gadā Holdinga Kompānija FELIX nodibināja "A/S Rīgas Vagonbūves Rūpnīca", pārņemot RVR preču zīmi. Pašlaik RVR nodarbojas galvenokārt ar esošo vilcienu modernizāciju, bet 2005. gadā RVR Baltkrievijai izstrādāja pilnīgi jaunu dīzeļvilcienu DR1B. Pašlaik RVR projektē gan jaunus vilcienu modeļus, gan tramvaju ar zemo grīdu. Pēdējo gadu laikā rūpnīcas apgrozījums ir strauji audzis un pašlaik tas ir sasniedzis 20 miljonus latu, bet rūpnīcas plānos līdz 2010. gadam ir to palielināt līdz aptuveni 60 miljoniem latu.
1895 - 1910
1895. gada 31.martā krievu rūpnieks, austriešu padotais Oskars Freyvirts saņēma Krievijas imperatora atļauju dibināt vagonbūves un mehāniskās apstrādes rūpnīcu Akcionāru Sabiedrību «Fenikss».
Rūpnīcas būvniecībai tika iegūta zeme Rīgā, blakus Rīgas - Pleskavas dzelzceļam. Tika pieaicināts zināms Rīgas arhitekts Karls Ioganns Feljsko. 1897. gada beigas lietuves, atslēdznieku, montāžas un kalšanas darbnīcās strādāja jau vairāk nekā 2000 strādnieku. Rupnīca specializējas preču, pasažieru, «leduss» vagonu un platformu ražošanā. 1902. gadā rūpnīca izgatavoja apmēram 7000 vagonus.
Pēc kāda laika iztaisišu raktsu, par šīs rupnīcas ražojumiem.
URL http://www.rvr.lv/lv/1_2.html
http://lv.wikipedia.org/wiki/Rīgas_Vagonbūves_rūpnīca