Augot sabiebrības labklājībai, pieaug cilvēku vēlme iegādāties pārtikas produktus ar kvalitātēm, kas tos atšķir no sen zināmajiem un ierastajiem produktiem. Pircējs ir gatavs maksāt vairāk, ja produkts izskatās savādāk, garšo labāk un ir veselīgāks. Pārtikas tehnoloģijām šobrīd ražošanā ir izšķiroša nozīme, jo jārada produkti ar pievienoto vērtību, kas apmierinātu arvien augošo patērētāju pieprasījumu pēc šādas pārtikas. Varbūt ne visi zina, ka šādus produktus dēvē par funkcionālo pārtiku.
Kā izvēlēties funkcionālo pārtiku?4
Kas ir funkcionālā pārtika?
Pārtiku, kam pievienotas dažādas bioloģiski aktīvas sastāvdaļas, kas uzlabo veselību, veicina organisma fizioloģisko darbību un samazina saslimstības riskus, sauc par funkcionālo pārtiku.
Apzīmējums “funkcionālā pārtika” radies Japānā 20. gadsimta 80. gados, kad valsts zinātnieki veica plašus pētījumus par atsevišķu pārtikas sastāvdaļu ietekmi uz cilvēku veselību. Pētot pārtikas produktos esošos bioloģiski aktīvos savienojumus un mikroorganismus, konstatēja, ka daudzi produkti, spēj ne vien remdēt izsalkumu, bet arī mērķēti ietekmēt dažādas organisma funkcijas. Tā radās apzīmējums funkcionālā pārtika.
Pat tajā gadījumā, ja šis apzīmējums jums ir svešs, tas nenozīmē, ka ikdienā jau nelietojat funkcionālo pārtiku. Ikviens cilvēks, kas savā pārtikas grozā iekļauj veselīgus produktus, vairāk vai mazāk apzināti lieto funkcionālo pārtiku.
Funkcionālā pārtika var būt pilnīgi dabīgi produkti (ogas, augļi, dārzeņi, pilngraudu produkti), kā arī rūpnieciski ražoti produkti, kuru sastāvs ir bagātināts ar kādu vielu, vai tieši otrādi - produkts ir daļēji vai pilnībā atbrīvots no kaitīgām vielām.
Kādi ir zināmākie funkcionālās pārtikas produkti?
Pazīstamākie funkcionālas pārtikas produkti ir dažādi speciāli raudzēti piena produkti, kas ražoti, pievienojot organismam labvēlīgas pienskābās lakto, acidifīlās un bifido baktērijas.
Vispārzināma nepieciešamība ar barības vielām uzņemt vairāk omega – 3 taukskābes. Šo taukskābju uzņemšanu var palielināt ar olīvu, rapša, kaņepju eļļām, lietojot smalcinātas linsēklas, kā arī ēdot īpaši veselīgas, ar linsēklām barotu vistu olas.
Klijas, veselus graudus un dažādas sēklas uzturā ieteicams iekļaut, lai veicinātu gremošanas atkritumproduktu un kaitīgu savienojumu izvadīšanu no organisma. Graudaugu piedevas pievieno arī īpaši raudzētiem skābpiena produktiem.
Maize, kas cepta no rupja maluma miltiem ar veselu graudu un kliju piedevu, nodrošina organismam vairāk balastvielu, B grupas vitamīnu un papildu E vitamīnu devu, kas darbojas kā antioksidants, palīdz novērst zarnu kūtrumu, regulē ķermeņa svaru, pazemina holesterīna līmeni asinīs.
Tāpat nepiemirsīsim dabīgos funkcionālās pārtikas produktus – lielogu dzērvenes, granātābolus, kurkumu, brokoļus, u.c.
Zināšanas par dažādiem tradicionāliem produktiem, kas piedzīvojuši tehnoloģiskas pārvērtības, paplašina redzesloku, ietekmē mūsu ēšanas paradumus un pats galvenais veicina veselīgas un daudzveidīgas pārtikas vietējo ražošanu.
Nejaukt “superēdienu” ar funkcionālo pārtiku
Noteikti esat dzirdējuši par “superēdieniem”, kas dara brīnumus un šobrīd ir veselīga uztura aktuāla tendence, taču ir svarīgi atšķirt vienu no otra. Superēdiens ir dabīgs uztura bagātinātājs, kura nelielā devā ir sakoncentrēta daudzkārtēja uzturvielas enerģētiskā vērtība, ļaujot jau no neliela daudzuma saņemt visu nepieciešamo vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu un fitouzturvielu devu. Dažkārt pietiek vien ar 1 vai 2 tējkarotēm “superēdiena” dienā, lai savu ikdienas ēdienkarti bagātinātu ar vērtīgām uzturvielām. Tāds “superēdiens” palīdzēs attīrīties no smagiem metāliem, stiprinās imunitāti, pazeminās holesterīna līmeni un palīdzēs samazināt lieko svaru. “Superēdieni” nopērkami pulveru veidā, to pievienošanai sulai, ūdenim, smūtijiem, putrām un pat saldajiem ēdieniem.
Tomēr “superēdiens” nevar aizstāt veselīgu un regulāru maltīti. Ja organismam pēc ilgstošas slimības trūkst vitamīni vai, uzturs nav sabalansēts, var gadīties, ka vajadzīgas arī minerālvielas, kuru devas vislabāk noteikt, konsultējoties ar attiecīgu speciālistu. 220.lv klāstā atradīsiet vitamīnus, uztura bagātinātājus, kā arī “superēdienus” savas ēdienkartes dažādošanai.