Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
5
210

Ziema ir izaicinājumiem un pārbaudījumiem bagāts gadalaiks, un to zina ikviens autovadītājs. Autovadītāju ziemas prieki parasti saistās ar slidināšanos, saulītēm un spolēšanu, taču tas ir aizraujoši vien tad, ja ir labas ziemas riepas, kas pasargās no negaidītiem un nepatīkamiem pārsteigumiem. Tādēļ šoreiz – nedaudz vairāk par to, ar kādiem pārsteigumiem nākas sastapties autovadītājiem, kā rīkoties šādās situācijās un cik bieži tieši ziemas riepas ir labākais glābiņš!

Foto ShutterstockcomKas... Autors: EV1TA 5 populārākās auto ķibeles ziemā, un kā no tām veiksmīgi izkulties!
1.

Foto: Shutterstock.com

Kas jāzina par noteikumiem attiecībā uz ziemas riepām Latvijā?

Atkārtošana – zināšanu māte, tādēļ lieku reizi atgādinājums par nosacījumiem Latvijā. Latvija ir viena no nedaudzajām ES valstīm, kurā ziemas riepas jālieto saskaņā ar likumu. Un tām ir jābūt uzliktām ne atkarībā no laikapstākļiem, bet gan noteiktā laika periodā. Ziemas riepas jāuzliek visiem auto, kas piedalās ceļu satiksmē. Tām ir jābūt uzliktām obligāti no 1. decembra līdz 1. martam. Kā arī – ziemas riepas protektora dziļumam ir jābūt vismaz 4 mm, bet – jo dziļāks, jo labāk. Kā arī – neviens godīgs serviss neieteiks sākt ziemas sezonu, ja ziemas riepas protektora dziļums jau būs vien atļautie 4 mm, jo ziemas riepas turpinās dilt, protektora dziļums samazināsies un braukšana kļūs bīstama.

Starp citu – teorētiski ziemas riepas drīkst būt uzliktas visu cauru gadu, taču tas nav ekonomiski izdevīgi, jo ziemas riepas siltā laikā dilst daudz ātrāk nekā vasaras riepas. Ziemas riepas ar radzēm drīkst lietot tikai ziemas sezonā, tās drīkst būt uzliktas no 1. oktobra līdz 1. maijam.

 

Populārākās auto nedienas ziemā

1. Iestigšana. Iestigt var arī uz līdzenas vietas, atliek vien sniegam sakrāties biezākā slānī uz ledus vai piebraukta sniega kārtiņas! Labas ziemas riepas ir labākā prevencija, lai novērstu šādas situācijas. Citos gadījumos lieti noder palīgrīki – ja velkošās ziemas riepas ir iestigušas un spolē uz vietas, var mēģināt kaisīt apakšā smiltis, pelnus, palikt zarus vai kādu citu materiālu, kas varētu uzlabot saķeri un ļaut auto izkulties no ķezas.

2. Auto nelec. Katra autovadītāja ļaunākais murgs – pamosties aukstā rītā un secināt, ka mīļais autiņš ir iemidzis ziemas miegā un nelec ne lūdzams. Iemesli tam var būt dažādi – no problēmām ar starteri līdz pat banāli aizsērējušam degvielas filtram. Labākie prevencijas pasākumi – vienmēr turēt pa rokai piepīpēšanas kabeļus, kā arī – nopietni izturēties pret auto veselību ikdienā, lai tumšos sniega rītos par to vairs nebūtu jādomā.

3. Aizsaluši logi. Diezin vai atradīsies kaut viens autovadītājs, kurš būtu sajūsmā par automašīnas logu kasīšanu. Lai maksimāli samazinātu šai kaitinošajai nodarbei veltāmo laiku, ieteicams bruņoties ar piemērotiem rīkiem, kā arī – laikus padomāt par to, kādā stāvoklī automašīna tiek atstāta. Sniega un ledus kasīšanu nekādā gadījumā nevajadzētu veikt ar nepiemērotiem rīkiem, jo tā var neatgriezeniski saskrāpēt gan stiklu, gan virsbūvi. Tādēļ ziemā labāk pašu auto tikai noslaucīt, bet noteikti nekasīt. Savukārt vējstiklam ieteicams iegādāties uz magnētiem stiprināmu pārklāju, kas pasargās no nokrišņiem un ļaus ietaupīt laiku un pūles pirms došanās ceļā!

4. Slīd riepas. Automašīnas ir jauki četrkājaini zvēriņi, kuriem ziemā var slīdēt kājiņas. Un tas nav nedz droši, nedz patīkami. Lai novērstu iespēju, ka ziemas riepas varētu slīdēt, pirmkārt, svarīgi izvēlēties labas ziemas riepas. Labas ziemas riepas ir ar pietiekamu protektora dziļumu, kā arī ar tādu protektora rakstu, kas ir pietiekami dziļš un plats, lai izstumtu sniegu un lieko mitrumu un saglabātu stabilu saķeri ar ceļu.

5. Auto nonācis kupenā. Ne vienmēr automašīna iet pie kupenām, reizēm kupenas iet pie auto, ja ceļu tīrītājs ir bijis nevērīgs un sastūmis krāvumu tieši tur, kur kāds stāv. Kā tikt ārā no šādas nevietā sastumtas kupenas? Vienkāršākais noteikti būs klasiskais paņēmiens – ņemt rokās sniega lāpstu un atbrīvot sev ceļu. Tiesa, galvenais priekšnoteikums – lai lāpsta būtu pa rokai!

Foto... Autors: EV1TA 5 populārākās auto ķibeles ziemā, un kā no tām veiksmīgi izkulties!
2.

Foto: Shutterstock.com

Standartaprīkojums auto bagāžas nodalījumā – 4 lietu grupas, kam noteikti jābūt līdzi ziemā!

Islandieši mēdz teikt – nav nepiemērotu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Tas attiecas arī uz automašīnu un tās aprīkojumu. Pārdomājot visas iespējamās situācijas, kas ceļā var noiet greizi, un pret tām nodrošinoties, neviens ceļš nebūs par garu, neviena situācija – par grūtu! Tātad – kam būtu jābūt līdzi ceļā, lai ziema nesagādātu raizes?

1. Darbarīki. Zāģītis un cirvis. Vai vismaz cirvis. Tas glābs gan situācijās, kad pār ceļu būs nokritis koks, gan arī tad, ja gadīsies iestigt uz ledus klājuma – ar cirvi var sakapāt ledu, lai radītu labāku saķeri ar ceļu. Tāpat cirvis lieti noderēs arī tad, ja nolemsi pa ceļam palūkot kādu Ziemassvētku eglīti!

2. Siltās lietas. Cimdi, atstarojoša veste un kāda sega. Darba cimdiem vienmēr jābūt līdzi, lai situācijās, kad būs jāķeras pie nopietnākiem darbiem un darbarīkiem, nesaltu rokas. Atstarojoša veste ziemā ir īpaši svarīga, jo gaišo stundu ziemā ir pavisam maz. Un katrs autovadītājs noteikti zina, cik neredzami mēdz būt gājēji ceļa malās. Sega var noderēt vairākās situācijās – gan vienkārši lai nezaudētu siltumu, gaidot palīdzību ceļa malā, gan kritiskā situācijā pametot to zem velkošajiem riteņiem, lai uzlabotu saķeri un tādējādi atbrīvotos no ledus gūsta.

3. Elektroniskās lietas. Mobilā tālruņa lādētājs, lukturītis un piestartēšanas vadi. Šie vadi daudz vietas neaizņem, bet kritiskā situācijā var izrādīties īsts glābiņš. Pašlaik tirgū ir pieejami mobilā tālruņa lādētāji, kas darbojas ar kinētisko enerģiju. Silti ieteicams mašīnā līdzi vest gan tādu lādētāju, kas barojas no automašīnas akumulatora, gan arī tādu, kas darbojas ar kinētisko enerģiju. Palikt bez sakariem nopietnās situācijās nevēlēsies neviens, tādēļ labāk nodrošināties jau laikus. Bet lukturītis – tie noder vienmēr! It īpaši tumšajā gadalaikā.

4. Aprīkojums cīņai ar sniegu un ledu. Lāpstiņa, sniega birste un ledus skrāpis. Svarīgi, lai ledus skrāpis būtu no materiāla, kas nebojā ne stiklu, ne krāsu. Kredītkartes un uz labu laimi savākti plastmasas rīki te nederēs, jo ievērojami bojā virsbūvi. Lāpsta noderēs sniega atrakšanai, savukārt slotiņa – lai notrauktu lielāko daļu sniega un braucot tas neaizsegtu skatu. Svarīgi atcerēties, ka parasti apsnieg netīras mašīnas, tādēļ ar sniega skrāpēšanu nost nevajadzētu aizrauties, pilnīgi pietiek noslaucīt lieko ar birstīti, lai izvairītos no netīrumu berzēšanas pret krāsu. Pretējā gadījumā pēc cītīgas skrāpēšanas var nākties visu pārkrāsot. Tirgū pieejami arī šķidrie līdzekļi cīņai pret ledu, taču tie iedarbojas samērā lēni un var atstāt nosēdumus.

Pēc saviem ieskatiem līdzi var paķert arī citas labas un noderīgas lietas. Bet pamatprincips ir vienkāršs – ziemā vajag:

⦁ Labas ziemas riepas;

⦁ Atkarībā no konkrētiem laikapstākļiem var apsvērt iespēju lietot ziemas riepas ar radzēm;

⦁ Braukt prātīgi;

⦁ Līdzi rīkus, kas palīdzēs cīņā ar sniegu un ledu;

⦁ Līdzi ārkārtas uzlādes ierīces, kas palīdzēs nepalikt bez sakariem.

Foto ShutterstockcomKur... Autors: EV1TA 5 populārākās auto ķibeles ziemā, un kā no tām veiksmīgi izkulties!
3.

Foto: Shutterstock.com

Kur meklēt labākās ziemas riepas?

Ziema ir brīnišķīgs gadalaiks, ja tam pienācīgi sagatavojas. Tādēļ – pārbaudi ziemas riepas un noskaidro, vai nav pienācis laiks meklēt jaunas ziemas riepas. Pārdomā braukšanas paradumus un apsver, cik praktiskas būtu ziemas riepas ar radzēm. Kā arī – pārliecinies, vai protektora dziļums sezonas sākumā krietni pārsniedz minimālos 4 mm.

Ja meklē labas un jaunas ziemas riepas, ielūkojies interneta riepu lielveikalā Riepas1.lv – tur ir atrodamas labākās ziemas riepas par labākajām cenām no it visiem lielākajiem ražotājiem. Ieskaties jau tūlīt un nodrošinies ziemai!

5
210
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [35]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Jānis Gailis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  Jānis Gailis 14.01.19 15:56
8
0

Ja problēmas ir ar starteri vai aizsērējušu degvielas filtru, tad piepīpēšanas kabeļi bijuši nebijuši. Tie var būt noderīgi tikai tad, ja auto nelekšanas iemesls ir nosēdies akumulators.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 15.01.19 00:14
7
0

Doma jau pareiza,apmeram .Uzskaititas  iespejamas ,,kibeles,, un nepieciesamais aprikojums,kaut gan galvenais prieksmets - trose (4-5 m) aizmirsies.Pie iestigsanas ,nobrauksanas no celja,(nonaksanas kupena) nelidzes nekadas ,,labas ziemas riepas,, ,tik lapsta un velkama trose(pardodas dazadu materialu izpildijuma),jo pat 4-5 vechi ne vienmer spes izstumt autinju no gravja.Glabs tik otrs autinsh ,traktors utt. ja bus aiz ka vilkt...  Kad auto sagaida ziemu ar vecu akumulatoru un degvielas filtru(aizserejusu),gaidi problemas.Ari startera stavoklis (,,oglishu,, garums,kontakti vadu stiprinajumu vietas,nosubejushi uzgriezni) ziemas apstakljos var but par,, neleksanas,,iemeslu.Seviski ja auto 2-3 dienas nav darbinats ,nostavejis aukstuma .Elja satecejusi leja ,dzineju pagriezt smagi,starteris atri ,,ized,, akumulatoru un palaist motoru neizdodas.Tad nu ari piepipejamais kabelis var nepalidzet.Vislabak darbinat masinu ik pa7- 8 stundam ,katrreiz uzsildot motoru lidz darba temp.Tas gadijumam ,ja zini ka noteikti bus jabrauc un nevar parlaist aukstako laiku nekustinot masinu.Ari baku vajag turet pec iespejas pilnaku un lietot degvielas piedevas kas nelauj tai sabiezet(dizelim).Pec brauciena ,kad salons silts ,to vajag izvedinat,atvert uz bridi visas durvis lai izlidzinas areja un iekseja t., citadi siltais gaiss pec kada laika bus uz logiem ledus veida .Kasit ledu no loga iekspuses ir vel nepatikamak neka no arpuses... Labas ziemas riepas ir OK,bet fiziku neviens nevar apiet .

1k99 avatars
Medaļa BrūzisMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  1k99 14.01.19 13:28  
6
0
Labad ziemenes neko daudz nemainīs, ja pie stūres nav autovadītājs, bet kārtējais pedāļu spaidītājs.
Jānis Gailis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  Jānis Gailis 14.01.19 16:01
6
0

atbildot uz 1k99 komentāru " Labad ziemenes neko daudz nemainīs, ja ... "

Tieši tā. Bet ceļi ir pilni ar pāpļiem, kuri, salasījušies šādus reklāmrakstus, uzliek dārgākās ziemenes un trešajā līkumā neierakstās, jo fizikas likumi, redz, uz viņiem vairs neattiecas.

Zanzanīte avatars
Medaļa Spoks
  Zanzanīte 19.01.19 18:01
4
0

Paldies, labi izsmējos! No pirmā teikuma jau bija skaidrs, ka tas ir reklāmraksts, tikai nesapratu, ko reklamēs. Kad trešo reizi lasīju, ka "labas ziemas riepas ir panaceja visām likstām, bet vasarā ar tām braukt nevar, sapratu, reklamējam riepas un pat konkrētu kantori. Kā iesmej mans vecis - uz ceļa viss atkarīgs no blīves starp stūri un priekšējo sēdekli, padomijas laikos priecājās, ka bija riepas, ja uz tām vēl bija protektors, tad tas jau bija kruti. Šodien vainīgi ir visi tikai ne paši nejēgas uz ceļa.

eerks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Stringi
  eerks 14.01.19 21:03
4
0

Auto nelec - Jānopērk jauns akumulators.

Slīd riepas - Ja brauc uz laukiem, tad radzes, ja pilsētā, noparako auto un ej kājām. Slīdēšana ir jāizbauda.

GodzillaNipples avatars
Medaļa SpoksMedaļa StudentsMedaļa Sviestmaize
  GodzillaNipples 14.01.19 23:35  
4
0
Ja nemāki braukt , tad arī viss labākās riepas nepalīdzēs ar 8mm protektoru. Ir bijis gadījums, ka sanāca nokavēt riepu nomaiņu un uznāca sniegs, un ,protams, man vasarenes , bet neko izbraucu visu ceļu līdz Liepājai , bez problēmām.
shakalakafaka avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa VidusskolnieksMedaļa Veiksmes lāde
  shakalakafaka 14.01.19 09:42
5
1

Manas ķibeles ziemā ar auto: nolausti logu tīrītāji (ieslēdzu, kad bij vēl piesaluši pie loga),

iekritis logs durvīsc, bija jābraukā bez loga (gribēju nolaist lejā logu kad tas bij iesalis, salauzu pacēlāj mehānismu). P.s. neslēdzelējiet lietas ja tās ir iesalušas !!!

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 16.01.19 11:13
3
0

Nu gan te blēņas sarakstītas:

1. Ir jāprot braukt un jāspēj novērtēt ceļs, pa kuru tu brauc. Ieperoties nepalīdzēs nekādas riepas. Vienkāršākais risinājums - vadāt līdz sniega lāpstu. Par lisām riepām jautājumu vispār neizskatu.

2. Auto nelec - diez kā piepīpējamie vadi līdzēs, ja problēmas ar starteri vai aizsalušu degvielas padevi Aboslūti biežākā problēma ir nosēdies (vecs) akumulators.

3. Pārklāt visu auto katru reizi pēc novietošanas nav nopietni. Var aizklāt ar segu tikai priekšējo logu, bet normālam "vesalam" auto logi atkūst visai ātri. Lai gan pastāv uzskati, ka auto ilgi sildīt nevajagot, diemžēl tas ir vienīgais reālais veids, kā dabūt logus vaļā.

4. JEBKURAS riepas noteiktos atpstākļos slīdēs. Putrā gandrīz visas slīdēs tāpat uz spoguļa, tāpēc, kā jau teicu, jānovērtē ceļš, pa kuru tu brauc. Visvairāk humoru izraisa tie "inteliģentie" pilsētnieki, kas pēc skaistas reklāmas nopērk viņuprāt krutākās riepas un vīkendā laukos jau ir pirmajā grāvī, jo, redz, reklāmā rāda, ka var nesties un riepas neslīdēs nekad Puikas laukos ar žiguli un lisenēm tiek visos kalnos un nekad nenokļūst grāvjos.

5. Vai tas nav tas pats, kas 1. ?

RUSH B KURWA avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa PamatskolnieksMedaļa Patīk komentārs
  RUSH B KURWA 18.01.19 12:47
2
0

atbildot uz kakasy komentāru " Man kaut kā ātri atkūst priekšējais stikls p... "

Apsalis, apsarmojis ātri būs vienmēr. Gribu redzēt kā tev divi vai 3 milimetri ledus nokusīs ātri. Elektriskais sildītājs vai webasto ļoti daudz ko dod. Bija man dīzelis ar webasto pirms 3 gadiem. Tam atkusa un uzsila viss ātrāk kā benzīnam tagad. Ja rodas jautājums kāpēc tad pāŗdevu tādu ekselentu auto, tad manos pāķos ziemā un rudenī ar pakaļpiedziņu bija interesanti. Un tas nereāli zemais M piekares klīrenss nogalināja brīžiem. Tad nu izvēle krita uz pilnpiedziņas auto ar paaugstinātu klīrensu. Motors ātrāk dabū darba temperatūru un eļļa motorā pilnvērtīgāk pilda savu funkciju. Piekarei nav jāķeras klāt katru mēnesi. Un ziemā atkrīt uztraukums par to cik slikts bijis dīzelis un kādā sūdu mucā tas ticis atvests. Nav jāmet krusti, lai autiņš pielektu. Ar nestes ķīseli bija labi. Bet tāpat tās kvēlsveces katru gadu jāmaina, ja grib bez problēmām ziemā dzīvot. PS. arī benzīna auto ir nobraukuma intervāli vai reizi gadā, ja vien tās nav irīdija sveces.

RUSH B KURWA avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa PamatskolnieksMedaļa Patīk komentārs
  RUSH B KURWA 15.01.19 08:30
3
1

atbildot uz eerks komentāru " Auto nelec - Jānopērk jauns akumulators... "

Pārsvarā jau slīd brutāli taisni priekšpiedziņas autiņi. Pakaļpiedziņas un pilnpiedziņas autiņi tik kaifo.

mix41 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  mix41 20.01.19 17:41
2
0

lielākā ķibele ir tā kad paļaujamies un auto elektroniku taja brīdi kad auto sāk slidēt. cilvēki neprot braukt, jo pieraduši ka visu jau auto kompis izrisinās viņu vietā. 

coldasice avatars
Medaļa ZebraMedaļa Garīgais līderisMedaļa Fledermausis
  coldasice 14.01.19 19:09
1
0

par riepām diezgan garām,jo protektora dziļums ne vienmēr nodrošina pietiekamu  saķeri,jo riepas,kas tiek nepareizi glabātas paliek cietas , lētās riepas sūdīgāk turās uz ceļa,bet arī no lētajām var atrast labas.pats izmantoju hankook ar radzēm..

tokyowolf avatars
Medaļa SensācijaMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  tokyowolf 15.01.19 09:33
1
0

atbildot uz eerks komentāru " Tur Tev slēdzene drīzāk jāsapūš kārtīgi, ja n... "

Tas arī tika darīts, neticēju ka sanāks, bet pēc 3 min slēdzenes bakstīšānas un pūšanas atlēca par laqimi.

dzelksnis avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  dzelksnis 15.01.19 13:38  
1
0
Reklāma priekš riepas1.lv
RUSH B KURWA avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa PamatskolnieksMedaļa Patīk komentārs
  RUSH B KURWA 16.01.19 18:50  
1
0
MMK serviss ir labs. Biju šodien. Tur ir apgrozījums. Nobraucu gar šo reklamēto riepas1. Nulle dzīvības.
kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 17.01.19 10:25
1
0

atbildot uz RUSH B KURWA komentāru "Apsalis logs ir vaļā kamēr autiņš bik uzsilst. ... "

Man kaut kā ātri atkūst priekšējais stikls pat dīzelim, kurš pats silst ļoti ilgi un pūstais gaiss uz stikla arī ir diezgan vēss. Ir poga priekšējā stikla atkausēšanai (kondiška nedarbojas). Vai tur kāda papildus gudrība, piem, elektriski drusku uzsilda gaisu, nezinu, diez vai. Varbūt tomēr tas vēsais gaiss ir daži grādi virs nulles un ar lielu intensitāti pūšot pietiek, lai ātri atkausētu logu.

RUSH B KURWA avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa PamatskolnieksMedaļa Patīk komentārs
  RUSH B KURWA 16.01.19 08:03
1
0

Apskatījos to lapu. Galīgi nekāda izvēle. Uz manu riepu izmēru 4 piedāvājumi. Kamēr citur ir līdz pat 40 dažādi piedāvājumi.

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 18.01.19 12:52
0
0

atbildot uz RUSH B KURWA komentāru "Apsalis, apsarmojis ātri būs vienmēr. Gribu red... "

Arī ledus kārta diezgan veikli atkūst, tāpēc jau saku, ka brīnos. Un gaiss itkā diezgan vēss tiek pūsts uz stikla.

seduction avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  seduction 17.01.19 23:52  
0
0
Gribi ietaupīt naudu uz riepām? Uz pirmo decembri uzliec likumiskos 4mm ziemenes un uz Vasaru būs nodilušas zem 4mm- perfekti kā vasaras riepai! Varēsi iziet gan tehniskās gan ietaupīt naudu nepārejot uz vasarenēm!