Runājot par skaistumu, "tīrs" ir jauna norma. Cilvēki arvien biežāk meklē drošākus kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļus, kuros ir mazāk toksisku sastāvdaļu. Taču mārketinga apburtajā pasaulē definīcija tam, kas patiesībā ir tīrs, dabisks vai vegānisks skaistumkopšanas līdzeklis, var būt neskaidra. Šeit mēs visu izskaidrosim. Kas ir kvalitatīva kosmētika, vai tā ir vegāniska? Lasiet tālāk, lai uzzinātu atbildes uz dažiem jautājumiem.
4 galvenie mīti par tīru un dabisku skaistumkopšanu1
Kas ir tīrs un dabisks skaistums?
Lai gan tādi dzīvesstila zīmoli kā Gvinetas Paltrovas “Goop” un Kortnijas Kardašjanas “Poosh” bieži tiek uzskatīti par tīra skaistuma sinonīmiem, šīs kustības saknes ir daudz dziļākas par slavenību pasauli.
Patiesībā šo nozari aizsāka tādas organizācijas kā “Vides darba grupa” un “Drošas kosmētikas kampaņa”. Tās bija neapmierinātas ar FDA un tās regulējuma trūkumu kosmētikas un personīgās higiēnas nozarē: FDA 1938. gadā pieņēma Federālo pārtikas, zāļu un kosmētikas likumu. Savukārt 1966. gadā tika pieņemts Fair Packaging and Labeling Act. Ne viens, ne otrs neregulē daudzas no skaistumkopšanas līdzekļos izmantotajām sastāvdaļām mūsdienās.
Reaģējot uz ārējā regulējuma trūkumu, šīs organizācijas sāka veikt savas skaistumkopšanas līdzekļu sastāvdaļu pārbaudes. Zīmoli to pamanīja un sāka darīt to pašu, un sāka attīstīties "tīras skaistumkopšanas" industrija.
Tādi termini kā "dabīgs" un "tīrs" arī nav reglamentēti, kas ir licis zīmoliem radīt savas tīra skaistuma definīcijas.
Vai dažas skaistumkopšanas līdzekļu sastāvdaļas patiešām ir toksiskas?
Ir parabēni, smaržvielas, alumīnija savienojumi, etoksilēti līdzekļi, formaldehīds, rafinēta nafta, hidrohinons, talks, triklozāns, silīcija dioksīds un oksibenzons. Taču par to, vai visas šīs sastāvdaļas patiešām ir kaitīgas, var diskutēt.
Īpaši bez parabēniem ir kļuvusi par mārketinga frāzi. Tā ir piestiprināta praktiski katrai "tīras" skaistumkopšanas nozares etiķetei. Ideja, ka parabēni ir kaitīgi, izriet no tā, ka tie ir līdzīgi estrogēnam. Lielā daudzumā estrogēns var palielināt vēža risku.
Taču skaistumkopšanas līdzekļos parabēnu līmenis parasti ir ļoti zems. Lielākā daļa vielu var izraisīt kaitējumu, bet tikai daudz lielākos daudzumos, nekā mēs jebkad pieredzēsim kosmētikā vai ikdienas dzīvē.
Tātad, ja parabēni nelielos daudzumos nav bīstami, kāpēc "tīras" skaistumkopšanas zīmoli tik ļoti vēlas tos izņemt no saviem produktiem? Un runa nav tikai par parabēniem. Vēl viena sastāvdaļa, no kuras izvairās "tīras" skaistumkopšanas pasaulē, ir nātrija laurilsulfāts (SLS). Tas ir saistīts ar ādas kairinājumu.
Tas pats attiecas uz tādām sastāvdaļām kā smaržvielas un ēteriskās eļļas; tas, kas vienam cilvēkam izraisa kairinājumu un jutīgumu, citam var neradīt nekādas problēmas.
Tīras skaistumkopšanas efekts
Tīras skaistumkopšanas apgalvojumi par toksiskām sastāvdaļām dažos gadījumos ir pārspīlēti, taču nav pilnīgi nepamatoti. Dažas sastāvdaļas var izraisīt kairinājumu, un, ja Jums ir tādas saslimšanas kā ekzēma vai psoriāze - vai vienkārši jutīga āda, - tīri kosmētikas līdzekļi var būt ideāli piemēroti.
Bieži vien "tīrs" parādās arī kopā ar tādiem vārdiem kā "dabīgs" un "ilgtspējīgs", kas arī nav reglamentēti. Šie termini nozīmē, ka produkts ir labvēlīgs cilvēkiem un videi. Taču, ja tie tiek uzklāti produktam bez skaidras definīcijas vai pierādījumiem, tas var būt ļoti līdzīgs "cleanwashing" - "zaļajai mazgāšanai" (greenwashing).
Zaļās mazgāšanas (greenwashing) gadījums ir tad, kad zīmoli cenšas padarīt produktu ētiskāku, nekā tas ir patiesībā, lai gūtu peļņu no pieaugošā apzinīgo patērētāju pieprasījuma. Lai palīdzētu Jums noskaidrot, kuri produkti atbilst Jūsu vēlmēm un vērtībām, šeit ir četri galvenie "tīrā skaistuma" mīti, kas ir apgāzti.
1. Tīrais skaistums vienmēr ir vegānisks
Lai gan bieži vien tiek sajaukts tīrs skaistums un vegānisks skaistums, šie divi termini nenozīmē vienu un to pašu.
Pavisam vienkārši - vegāniskos skaistumkopšanas produktos neizmanto nekādus dzīvnieku izcelsmes produktus. Tas nozīmē, ka uz vegāniskā produkta aizmugures Jūs neatradīsiet tādas sastāvdaļas kā bišu vasks, košenila un kolagēns. Bet Jūs joprojām varat atrast tās tīrā skaistumkopšanā.
Kā piemēru ņemsim kolagēnu. Kolagēnu iegūst no dzīvnieku saistaudiem, kas pēc definīcijas nozīmē, ka tas nav vegāns. Taču daudzi zīmoli, kas sevi dēvē par "tīriem", joprojām to pārdod, norādot uz tā ādas tvirtuma un kupluma priekšrocībām.
No otras puses, daži zīmoli, kas sevi dēvē par vegāniem draudzīgiem, pārdod produktus, kurus daži tīras skaistumkopšanas zīmoli nepārdod. Piemēram, daži šampūni ar vegānu marķējumu satur SLS.
2. Tīrs skaistums vienmēr ir bez cietsirdības
Lai tos varētu kvalificēt kā "cruelty-free", zīmoli nedrīkst pieļaut, ka to produkti kādā no ražošanas posmiem tiek testēti uz dzīvniekiem. Neviens no gatavajiem produktiem nedrīkst būt testēts uz dzīvniekiem, un tie nedrīkst sadarboties ar citiem uzņēmumiem, kas izmanto testus uz dzīvniekiem.
Gan Leaping Bunny, gan PETA (People for the Ethical Treatment of Animals - Cilvēki par ētisku izturēšanos pret dzīvniekiem) sertificē produktus kā tādus, kas nesatur cietsirdību.
3. Tīrs skaistums vienmēr nāk par labu planētai
Toksisko sastāvdaļu izņemšana no skaistumkopšanas līdzekļiem nāk par labu planētai. Ja kaitīgās ķīmiskās vielas tiek izskalotas kanalizācijā, tas var kaitēt zemūdens ekosistēmām. Taču tas nebūt nenozīmē, ka tīri skaistumkopšanas produkti vienmēr ir 100 % ilgtspējīgi.
Bakučiols, kas atrodams Psoralea corylifolia auga lapās, skaistumkopšanas nozarē tiek uzskatīts par tīru un dabisku sastāvdaļu. Taču šis augs patiesībā ir apdraudēts, un tā dīgtspēja ir zema. Pētnieki ir nobažījušies par tā ilgstošas ievākšanas neilgtspējību.
Iepakojums ir vēl viena būtiska ilgtspējas daļa. Katru gadu skaistumkopšanas zīmoli saražo aptuveni 77 miljardus plastmasas vienību, un 70 procenti no tām nonāk izgāztuvēs. Tāpēc ir svarīgi meklēt arī zīmolus, kas izmanto bioloģiski noārdāmus iepakojumus vai īsteno bezatkritumu iniciatīvas.
4. Tīri skaistumkopšanas produkti vienmēr izmanto dabīgas sastāvdaļas
Lai gan bieži vien jēdzienus "dabīgs skaistums" un "tīrs skaistums" lieto uz iepakojumiem, ne vienmēr ražošanā izmanto tikai dabīgas sastāvdaļas.
The Good Face Project - uz datiem balstīts kosmētikas sastāvdaļu indekss, kas analizē un vērtē sastāvdaļas, pamatojoties uz to drošumu, efektivitāti un kosmētikas priekšrocībām, - norāda, ka, ja vien cilvēka radītās sastāvdaļas "ir drošas un netoksiskas", nav iemesla tās izslēgt no tīras kosmētikas produktiem.
Tīram skaistumam nav jābūt tikai dabiskam, bez konservantiem utt. Tīrs skaistums ir sinonīms netoksiskam skaistumam. Ja vien noteiktas sintētiskās sastāvdaļas nav toksiskas un ir pierādīts, ka tām nav kaitīgas ietekmes, tās var iekļaut tīra skaistuma produktos.