Ikviens no mums zina, kā zelts izskatās un cik vērtīgs tas ir. Bet vai zināji, ka zelts uz mūsu planētas, ļoti iespējams, nonācis no meteorītiem, un šo dārgmetālu var atrast arī Tavā ķermenī? Lasi un iepazīsties ar 10 aizraujošiem faktiem par zeltu!
10 interesanti fakti par zeltu – seno un mūžīgi vērtīgo dārgmetālu5
1. fakts: ik gadu vairākus desmitus tonnu zelta izmanto zobārstniecībā
Zeltu zobārstniecībā sāka izmantot tālā pagātnē – jau aptuveni pirms 2000 līdz 2500 gadiem, taču tas joprojām ir iecienīts materiāls zobārstniecības kabinetos. Dažādos avotos dati gan atšķiras, bet katru gadu šim mērķim tiek izlietoti vairāki desmiti tonnu zelta.
2. fakts: kubikpēda zelta sver vairāk nekā 500 kilogramus
Iedomājies kubu, kuram katra no malām ir 30,48 centimetrus gara. Šāds kubs starp citu, ir perfektā izmērā, lai tajā ievietotu basketbola bumbu. Lai gan tā izmērs ir neliels, šāds zelta kubs svērtu vairāk nekā 500 kilogramus, bet tā vērtība šobrīd pārsniegtu 35 miljonus eiro! Savukārt kubikmetrs zelta sver… 19,3 tonnas.
3. fakts: zelts uz planētas Zemes, iespējams, ir nonācis ar meteorītu palīdzību
Lai gan zinātnieku viedokļi šajā jautājumā mēdz dalīties, pastāv teorija, ka zelts, kuru cilvēki iegūst, šeit pirms aptuveni 4 miljardiem gadu nonācis ar meteorītiem. Tas tiek pamatots ar faktu, ka, Zemei veidojoties, tā būtībā izkusa, teju visam zeltam attiecīgi nonākot planētas kodolā.
4. fakts: zelts nelielos daudzumos ir arī Tavā ķermenī
Daudzus no Mendeļejeva tabulā redzamajiem ķīmiskajiem elementiem var atrast mūsu ķermeņos, un zelts nav izņēmums. Tiesa, tā apjoms ir ļoti neliels – ja Tavs svars ir 70 kilogrami, Tevī ir 0,2 miligrami zelta.
5. fakts: zelta vērtība nepilnu 25 gadu laikā pieaugusi teju 8 reizes
Ja 2000. gada janvārī kilograms zelta bija nedaudz mazāk kā 9000 eiro vērts, tad šobrīd tā vērtība jau pārsniegusi 70000 eiro. Šāds pieaugums licis sarosīties daudziem, kuriem interesē investīcijas. Banknote blogā par šo tēmu atradīsi noderīgu un interesantu rakstu Zelts kā investīcija – kāpēc tā ir pareizā izvēle?
6. fakts: 1 gramu zelta var izstiept aptuveni 2 kilometru garā stieplē
Zelts izceļas ne tikai ar savu vērtību un statusu, bet arī plastiskumu. Lai radītu 2 kilometru garu stiepli, pietiks ar 1 gramu zelta!
7. fakts: tīrs zelts ir tik mīksts, ka to var locīt un mīcīt ar kailām rokām
Tīrs zelts patiesībā ir ļoti mīksts materiāls. Lai dārglietas būtu izturīgas, to radīšanā izmanto zelta un dažādu citu materiālu sakausējumus. To savukārt izsaka provē, un, jo prove augstāka, jo zelta attiecīgajā izstrādājumā vairāk.
Lasi par to Banknote rakstā Zelta proves tabula: kā tiek noteikta zelta tīrība? Savukārt raksts Zelts un tā palete: no baltā līdz zaļajam zeltam Tev pastāstīs, cik daudzveidīgi var būt zelta sakausējumi un izstrādājumi.
8. fakts: zelts ir atrasts visos 7 kontinentos
Zeltu patiešām ir sastopams ikvienā no pasaules kontinentiem – gan Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā, Eiropā, Āzijā, Austrālijā un Āfrikā, gan arī Antarktīdā.
9. fakts: pastāv aurofobija jeb bailes no zelta
Lai cik savādi tas nešķistu, ir cilvēki, kuriem zelts, tā izstrādājumi vai pat tikai zelta pieminēšana var izraisīt sliktu dūšu, reiboni, panikas lēkmes un citus simptomus.
10. fakts: stundā saražo vairāk tērauda nekā cilvēces laikā iegūts zelts
Teju neticami, bet tā patiešām ir – tērauda ražošana ievērojami pārsniedz zelta ieguvi, stundas laikā tiekot pie vairāk tērauda nekā visā cilvēces vēsturē pie zelta.
Vai zināji, ka gan jaunus, gan lietotus zelta juvelierizstrādājumus par izdevīgām cenām vari nopirkt, pat neizejot no mājas? Šādu iespēju piedāvā veikals.banknote.lv – ieskaties!