Šis daudziem tik apšaubāmais, bet tajā pašā laikā Pasaules hokeja centrā Ziemeļamerikā tik populārais hobijs ir uz Latviju atceļojis no Ziemeļamerikas. Tur hokejs ir kā reliģija, tāpēc kartiņas arī ir svētas. Arī Latvijā hokejs ir populārs, tāpēc arī hokeja kartiņām pēdējo gadu laikā vajadzētu kļūt populārākām. Atšķirībā no Latvijas, Ziemeļamerikā ir daudz vairāk iedzīvotāju un arī pat neizmērojami vairāk kartiņu, ne tikai hokeja, bet arī beisbola, basketbola un citu sporta veidu kartiņas, kuras tiek izdotas vairākos desmitos dažādos komplektos katru sezonu. Protams, nav jāsakrāj visas izdotās kartiņas, pat Ziemeļamerikā kolekcionāri zina ko krāt, viņa krāj tikai Krosbija, Ovečkina vai varbūt Grecka kartiņas. Vai mēģina krāt tikai konkrētu komandu vai varbūt tikai vārtsargus un tā tālāk, variāciju ir bezgala daudz.
Hokeja kartiņu kolekcionēšana13
Vēsture: Pirmais oficiālais hokeja kartiņu komplekts dienasgaismu ieraudzīja 1910. gadā. Tās bija krāsainas kartiņas ar hokejistu attēliem, kuras bija ievietotas cigarešu paciņās. 1923. gadā tika izdots pirmais Nacionālās hokeja līgas kartiņu komplekts, kurā bija kartiņas ar spēlētājiem no Otavas, Monreālas, Toronto, Hamiltonas un Bostonas klubiem. Divdesmitajos gados dažādi saldumražotāji sāka pievienot saviem produktiem kartiņas ar hokeja spēlētāju attēliem. Līdz ar 2. Pasaules kara sākumu kartiņu izdošana tika pārtraukta, tā atsākās tikai 1951. gadā. Šajā laikā hokeja kartiņu komplektus ražoja "Parkhurst Products", kā arī "Topps" (ASV) un "O-Pee-Chee" (Kanāda) kompānijas. 1968. gadā "Parkhurst" piemeklēja finansiālas problēmas un kartiņu biznesā iestājās monopols, "Topps" izdeva kartiņas ASV, savukārt Kanādā "O-Pee-Chee", katru gadu tika izdots viens komplekts ar aptuveni 500 kartiņām, kurā bija iekļauti gandrīz visi attiecīgajā sezonā NHL spēlējošie hokejisti. Tā tas turpinājās līdz pat 1990. gadam, kad hokeja kartiņu biznesā iesaistījās vairāki jauni spēlētāji, kā "Upper deck", "Procard", "Score" u.c. Palielinoties kartiņu komplektu skaitam, parādoties dažādām grūti atrodamām kartiņām ar limitētu tirāžu, kolekcionāri sāka sašaurināt savu interešu loku un turpināja krāt vai nu kādu konkrētu kartiņu komplektu, konkrētu spēlētāju vai komandu. Līdz ar gadsimtu miju notika arī jūtamas izmaiņas kartiņu tirgū, jo modernās tehnoloģijas ļāva tirgū parādīties arvien jauniem produktiem, to vidū kartiņām, kurās tika iestrādāti fragmenti no hokeja relikvijām, kas tikušas izmantotas spēles laikā (cimdiem, kājsargiem, krekliem, nūjām u.t.t.), visdažādākā veida limitēto tirāžu kartiņas u.t.t. Pēdējos trīs gadus licence izplatīt kartiņas ar NHL spēlētājiem ir tikai „Upper deck” kompānijai, kas katru gadu izlaiž aptuveni 20 dažādus hokeja kartiņu komplektus. Lielais kartiņu komplektu skaits iespaido arī kartiņu cenas, piemēram, deviņdesmito gadu sākuma Sanda Ozoliņa kartiņas diez vai maksās vairāk par pāris santīmiem, 50 eksemplāros izlaista kartiņa ar Irbes, Ozoliņa un Burē kreklu fragmentiem ir vērta vairākus desmitus latu. Savukārt Sidnija Krosbija kartiņas, kas izlaista vienā eksemplārā vērtība, var sasniegt pat labas jaunas automašīnas cenu.
Hokeja kartiņas nesākas un nebeidzas tikai ar NHL, dažādas kartiņas izlaiž arī lielākā daļa Eiropas līgu, Ziemeļamerikas zemāko un junioru līgu komandu. Eiropā lielākoties katru gadu katrai no lielākajām hokeja līgām tiek izdots vismaz viens hokeja kartiņu komplekts, kas aptver visus attiecīgās līgas klubus, savukārt Ziemeļamerikas zemāko un junioru līgu klubi paši izdod savus kartiņu komplektus.
Pirmā hokeja kartiņa ar latviešu izcelsmes spēlētāju parādījās jau 1975. gadā, kad Harolds Šnepsts debitēja NHL Vankuveras "Canucks" kluba rindās. Kopumā ar Haroldu līdz šai dienai ir izlaistas vairāk nekā 50 kartiņas. Savukārt 1989./90. gada NHL sezonai veltītajā "O-Pee-Chee" komplektā vieta tika atvēlēta arī Rīgas „Dinamo” hokejistiem, kas šajā sezonā aizvadīja spēles pret NHL klubiem. Šādi pie savām pirmajām kartiņām tika Artūrs Irbe, Harijs Vītoliņš, Oļegs Znaroks, Aleksandrs Kerčs un vēl vairāki Rīgas „Dinamo” hokejisti. Sākot ar 90. gadu vidu, NHL veltītājos kartiņu komplektos regulāri sāka parādīties arī NHL spēlējošie Latvijas hokejisti Ozoliņš, Irbe, Žoltoks. Kopumā dažādās valstīs izdotas aptuveni 2000 dažādas kartiņas ar 102 dažādiem Latvijas hokejistiem un vēl aptuveni 250 kartiņas ar latviešu izcelsmes hokejistiem Knubli, Skaldi, Brīmani un Šnepstu. Neapšaubāmi līderi ar attiecīgi ~700 un ~600 kartiņām ir Artūrs Irbe un Sandis Ozoliņš, kamēr cita mūsu zvaigzne, Helmuts Balderis, ticis vien pie vienas kartiņas. Latvijā līdz šai sezonai ir bijuši divi mēģinājumi izdot hokeja kartiņas. „HK Juniors” izdeva savu kartiņu sēriju 1997. gadā, savukārt 2005. gadā hokeja kartiņās tika iemūžināti „Rīga 2000” spēlētāji, tostarp arī Artūrs Irbe. Tieši šī „Rīga 2000” izdotā kartiņa kļuva arī par Artūra Irbes pagaidām pēdējo kartiņu.
Latvijā izdotās hokeja kartiņas:
1995.-96. sezonā tika izdotas pirmās kartiņas, kuras izdeva HK Juniors Rīga, bet šīs kartiņas senas, tāpēc, iespējams, neviens nezina cik un kādas kartiņas tieši tika izdotas, pagaidām ir zināmas 11 dažādas kartiņas, kuras nav viegli iegūt... Sērijā iekļuva tādi hokejisti kā Vents Feldmanis, Oļegs Sorokins, Sergejs Čubars, Atvars Tribuncovs...
1997. gadā sēriju ar Latvijas izcilākajiem sportistiem izdeva „Sporta avīze”. Starp bobslejistiem, biatlonistiem, kamaniņu braucējiem bija arī divi hokejisti. Sērijā iekļuva Irbe un Ozoliņš.
2005.-06. sezonā tika izdota HK Rīga 2000 kartiņu komplekts, kurā ir 34 dažādas kartiņas un sērijā iekļuva Artūrs Irbe, Kaspars Daugaviņš, Aigars Cipruss, Normunds Sējējs, Georgijs Pujacs, Kaspars Saulietis...
Tālāk sekoja nu jau labi zināmās Rīgas Dinamo Kartiņas. Sīkāka informācija - hokejakartinas.ucoz.lv, attēlus var atrast - dinamofans.eu
Kā kolekcionēt: Svarīgākais noteikums, kartiņām jābūt ideālā stāvoklī, kartiņas ar apaļiem stūriem var izmest miskastē, vai iekurināt ugunskuru kādā vasaras vakarā.
Neiesaku vienā Narvesenā pirkt vairāk par 5 paciņām uzreiz, kā arī iegādāties paku (vienā pakā 50 paciņas, katrā paciņā 5 kartiņas - cena 25Ls). Tas pēc katra paša ieskatiem, jo būs daudz vienādu kartiņu, katra pašā izvēle. Kartiņas ir iespējams iegādāties Narvesenos visā Latvijā, 100% Sports veikalos (itkā arī tajos varot), Arēnā Rīga spēļu laikā, Rīgas Dinamo Fanu kluba birojā (Rīgā, Stabu ielā 19 - 103, Pirmdienās, Trešdienās, piektdienās no 12:00-17:00), kā arī augusta beigās Arēnā Rīga atvērsies KHL veikals, kurš būs pieejams katru darba dienu un arī spēļu laikos - vaikalā būs pieejamas ne tikai kartiņas, bet arī atribūtika.
Kartiņas lielākoties ir no papīra (ir arī plastikāta), tāpēc tās jāuzglabā sausā vietā. Un lai tās ērti varētu apskatīt, tās jāievieto speciālās kabatiņās, kuras nav nopērkamas jebkuros kancelejas preču veikalos, kabatiņas var ērti ievietot mapēs kuras var nopirkt jebkuros kancelejas preču veikalos.
Gluži kā spēlētājiem, arī kartiņām ir savi numuri, parasti tie atrodas kartiņas statistikas pusē (tas atšķiras no spēlētāja numura), tā konkrētajā komplektā var atpazīt kādu kartiņu (iespējamie numuri var būt dažādi - 77, LL-EM, JU-RI, G-EM, A-MH). Parasti kartiņas var pieraksta apmēram šādi - 2009-10 Dinamo Riga #77 Martiņš Karsums, bet ja ir zinām no kura komplekta, var vienkārši #77 Mārtiņš Karsums (77 ir kartiņas numurs, nevis spēlētāja).
Arī liekās kartiņas ir jāsaudzē, tās var samainīt pret citām vajadzīgajām kartiņām mainoties caur Latvijas Pastu vai satiekoties, iesākumam laba mājaslapa ir - hokejakartinas.ucoz.lv
Kā uzsākt kolekcionešanu:
Sākumā ir jāpamēģina, ja iepatīkas, tad viss kārtībā, je nē, tad labāk neturpināt, jo kolekcionāri darboja ar savu entuziasmu, vācot kopā kartiņas. Šeit darbojas arī tirdzniecība, pārdodot liekās kartiņas, un arī maiņas darījumi, lai iegūtu sev vajadzīgās kartiņas.
0. Izdomējiet, ko tad īsti vēlaties sakrāt, vārtsargus tikai no KHL vai NHL, visus spēlētājus no savas mīļākās komandas NHL vai KHL, visas Rīgas Dinamo kartiņas, visas sava mīļākā spēlētāja kartiņas (Krosbijs, Ovečkins, Ozoliņš, Irbe, Žoltoks), visas Latvijā ražotās kartiņas vai varbūt vienkārši visas kartiņas ar latviešu spēlētājiem - šie ir tikai piemēri, katram savs, galvenais ir zināt mērķi.
1. Sāciet krāt pērkot komandas izdotās kartiņas, tas ir ātrs veids kā izveidot savu kolekciju.
2. Sakārtojiet savas kartiņas grupās (nevis tā kā attēlā), bāzes kartiņas, sudraba kartiņas, zelta, auduma, autogrāfu kartiņas u. c.
3. Jums jāzina kādas kartiņas ir konkrētajā komplektā, lai zināto, kas vajadzīgs - to var atrast hokejakartinas.ucoz.lv mājaslapā.
4. Pamazām kolekcijai pievienojiet retas kartiņas, viedojot labu kolekcijas sistēmu, bet nedomājiet, ka jākrāj tikai vērtīgās kartiņas, sekojiet līdzi ziņās, portālos par jaunajiem spēlētājiem, viņu popularitātei kāpjot, arī kartiņas kļūst vērtīgākas.
5. Sazinieties ar citiem kolekcionāriem, iegūstiet informāciju par kartiņām (hokejakartinas.ucoz.lv), lai iegūtu lielāku izpratni par kartiņām un izvairītos no sliktām apmaiņām, kā arī liekas pārmaksāšanas.
6. Iegūstiet kādu grūti atrodamu, ļoti retu vai limitētu kartiņu (kartiņa ar ierobežotu tirāžu), kas dos jūsu kolekcijai autentiskumu un lielāku vērtību.