Apraksts
Iedzīvotāji: 1614.
Platība: 5,7 km2
Attālums līdz Igaunijas robežai (Valka): 26 km.
Attālums līdz Rīgai: 126 km.
Attālums līdz Valmierai:18 km.
Attālums līdz Smiltenei: 27 km.
Dominējošā reliģija: Luterāņu.
Kā nokļūt Strenčos Strenčus ir viegli sasniegt ar automašīnu no Rīgas, Valmieras un Valkas, braucot pa ceļu A3, bet no Smiltenes, braucot pa ceļu P25.
Strenčos var ērti nokļūt arī ar dīzeļvilcienu no Lugažiem (Valkas), Valmieras un Rīgas, kā arī ar starppilsētu autobusiem no Valkas, Valmieras, Smiltenes un Rīgas.
Vēsture Pirmās ziņas par vietu, kur pašlaik atrodas Strenču pilsēta, ir rodamas no 17. gs. beigu Rīgas – Tērbatas pasta ceļa kartes.
Strenči savu attīstību uzsāk 18. gs. otrajā pusē, kad šeit, uz muižu zemēm, sāk apmesties mežcirtēji un plostnieki. Par nozīmīgu apdzīvoto vietu Strenči sāk veidoties pēc Strenču stacijas atklāšanas 1889. gadā dzelzceļa līnijā Rīga – Pleskava (caur Valku). Apdzīvotā vieta aug, un 1895. gadā Strenči iegūst miesta tiesības.
Tā kā Strenči burtiski ir “izauguši” no mežrūpniecības un plostniecības, tad tautā ar laiku Strenčus sāka saukt par “Gaujas plostnieku galvaspilsētu”.
Turpinoties attīstībai, 1928. gadā Strenčiem tiek piešķirtas pilsētas tiesības. 1938. gadā tiek apstiprināts arī pilsētas ģērbonis. Zilais ģērboņa fons simbolizē Gauju, četras horizontālās zelta svītras simbolizē pa Gauju pludinātos kokus, bet trīs zelta rombi – caur Strenčiem ejošo dzelzceļu.
Mūsdienas Pašreiz Strenči ir pilsēta ar labu infrastruktūru un labvēlīgu vidi vispusīgai tālākattīstībai. Par to gādā aktīva vietējās pašvaldības politika, kas ir balstīta uz izsvērtu, vietējiem apstākļiem atbilstošu, nākotnes redzējumu, elastīga pieeja dažādu jautājumu risināšanā un veiksmīga institucionālā, sabiedriskā un privātā sektora sadarbība.
1996. gadā Strenčos tika pabeigts “Danplan – Projekts”, kura rezultātā pilsētā radīts moderns, videi draudzīgs enerģētiskais komplekss. Pilsētā ierīkots ūdensvads, atdzelžošanas iekārtas, pēc biobloku principa darbojošas attīrīšanas iekārtas, kā arī atkritumu izgāztuve ar šķirošanas sistēmu, ir pabeigta pilsētas centrālās ielas rekonstrukcija un uzsākta pilsētas centrālā parka izbūve. Pilsētā ir vidusskola, mūzikas skola, bērnu dārzs, divas bibliotēkas, kultūras nams, tūrisma informācijas centrs, kurā ir apskatāma plostniekiem veltīta izstāde, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta atbalsta centrs, kā arī Strenču Psihoneiroloģiskā slimnīca. Bez tam pilsētā darbojas doktorāts, viesu māja, degvielas uzpildes stacija, kafejnīcas un citi uzņēmumi, kas veicina vietējas ekonomikas attīstību un nodrošina plašu pakalpojumu klāstu.
Strenčos aktīvi notiek arī sabiedriskā un kultūras dzīve. Strenčos darbojas viena sabiedriskā organizācija un divu sabiedrisko organizāciju nodaļas, vairākas interešu grupas, pilsētniekiem tiek organizētas tikšanās ar interesantiem un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, viesmākslinieku uzstāšanās un citas aktivitātes. Izbaudiet mazpilsetas skatus :)