Lai gan daudzi cilvēki uzskata, ka krāsu fotogrāfija ir salīdzinoši jauns izgudrojums, jo tā nebija īpaši izplatīta līdz 1960. un 70. gadiem, bet tas var būt pārsteidzoši uzzināt, ka augstas kvalitātes oriģinālās krāsainās fotogrāfijas ir bijušas iespējamas jau vairāk nekā pirms 100 gadiem!
Krāsainas fotogrāfijas no Krievijas impērijas laikiem10
Cilvēks, kuru redzēt pirmajā krāsainajā fotoattēlā, ir krievu ķīmiķis Sergejs Prokudins-Gorskis. Prokudins-Gorskis 1900-to gadu sākumā bija viņš bija viens no pirmajiem, kas pielietoja paņēmienu, ar kuru palīdzību varēja iegūt ļoti detalizētas krāsainas fotogrāfijas. Lai gan viņš nebija izgudrotājs, viņš izstrādāja un apguva procesu, ko cilvēki pirmo reizi ieteica un demonstrēja jau 1850-tajos gados.
Vienkārši runājot process ir tāds, ka trīs melnbaltās fotogrāfijas tiek uzņemtas caur sarkano, zilo un zaļo filtru, un, kad trīs fotogrāfijas tiek kombinētas kopā, tiek izveidots krāsains attēls. Šis ir ļoti vienkāršots skaidrojums, taču tas sniedz nelielu priekšstatu par to, kā Prokudins-Gorskis varēja uzņemt krāsainas fotogrāfijas pirms vairāk nekā 100 gadiem!
Pēc Krievijas impērijas imperatora Nikolaja II lūguma no 1909. līdz 1915. gadam Sergejs Prokudins-Gorskis ar dzelzceļa vagonu ceļoja pa Krievijas impēriju, dokumentējot reģionus, kurus viņš šķērsojis, radot oriģinālas krāsainas fotogrāfijas.
Zemāk var iegūt unikālu ieskatu par Krievijas impēriju Pirmā pasaules kara priekšvakarā un tās turpmākajā sabrukumā Krievijas revolūcijas laikā. Šeit ir Sergeja Prokudina-Gorska reto krāsaino fotoattēlu izlase, kas uzņemti 1910-tajos gados.
Saīds Mirs Muhammads Alims Khans, Buhāras emīrs, kuru fotografēja Sergejs Prokudins-Gorskis 1911. gadā. Tajā laikā Buhāra bija Krievijas impērijas protektorāts, kas atrodas mūsdienu Uzbekistānā.
Nomadu kirgīzu ģimene, kas nofotografēta Mirzačoʻl stepē mūsdienu Uzbekistānā, 1911. gadā.
Sergeja Prokudina-Gorska oriģinālā krāsainā fotogrāfija ar ķīniešu meistaru Lau-Džen-Džau tējas fabrikā Čakvā/Čakvi mūsdienu Gruzijā, ap 1910. gadu.
Dagestāniešu pāris, ko fotografējis Sergejs Prokudins-Gorskis kalnainajā Gunibas reģionā, mūsdienu Dagestānas Republikā, aptuveni 1910. gadā.
Baškīru sieviete tradicionālos apģērbos Urālu kalnos, Krievijas impērijā, 1910.
Trīs Krievijas impērijas paaudzes: A. P. Kalganovs ar dēlu un mazmeitu ārpus Zlatoustas ieroču rūpnīcas, kur dēls un mazmeita strādāja Zlatoustā, Krievijas impērijā, 1910.
Vecāks etniskais tadžiku vīrietis, kas tur tikko noķertus putnus, Samarkanda, Krievijas impērija (mūsdienu Uzbekistānas dienvidaustrumi), aptuveni 1911. gadā.
Agrīnā krāsainā fotogrāfija no Ņilova klostera Stolobnija salā, Seligera ezerā, Krievijas impērijā 1910. gadā.
Jalutorovskas apriņķa koka vējdzirnavas Toboļskas guberņā, Sibīrijā, Krievijas impērijā, 1912. gads.