Videospēļu sataisītās šmuces...1
7
0
Tāpat kā cenzūra kino, mūzikā un literatūrā arī videospēles ierobežo likumus, un tās nav pilnīgi brīvas savā saturā, un izdevēji nedrīkst izdot visu, ko vēlas. Arī videospēļu izstrādātāji un scenāristi ir pakļauti likumam, un tiem ir jāseko līdzi tam, ko ietver videospēle, jāatzīstas, kas laikam ejot un saasinoties konkurencei, videospēļu industrijā izdevējiem laiku pa laikam iestājas ‘radošā krīze’ un nerodas oriģinālas idejas. Lai veicinātu interesi cilvēku vidū, izstrādātāji cenšas veikt pārdrošus un skandalozus soļus, bet visam ir savas robežas un, ja tie pārspīlē, tad tiem var nākties nonākt tiesas zālē un stāties taisnas tiesas priekšā. Lūk, viens piemērs par skandalozajām kompānijām un sūdzībām, kas izvirzās pret tām.
„Iedomājaties videospēli, kurā jūs varat policistiem nocirst galvu, nogalināt tos ar snaipera šauteni, sarīkot asins pirti ar motorzāģi un pēc tam vēl aizdedzināt! Vai kāds pirktu vardarbīgu spēli? Protams, pirktu un pērk. Videospēļu sērija Grand Theft Auto (GTA) ir pārdota vairāk kā 35 miljonu eksemplāros un vispasaules ieņēmumi sasniedz divus miljardus ASV dolāru.
Kompānijas izstrādātāji un mārketinga aģenti Alabamā iesūdzēti tiesā par vairākiem miljoniem dolāru par to, ka mēnešu ilga GTA spēlēšana pamudinājusi pusaudzi uz slaktiņu, kurā miruši trīs vīrieši, divi no tiem bijuši policisti. Vai videospēle var iemācīt nogalināt?” vēsta ziņu aģentūra CBS
Korespondents Eds Bredlijs raksta: „GTA ir pasaule, kurā valda izvirtības likumi. Redzi mašīnu, kas tev iepatikusies? Nozodz to! Kāds, kurš tev nepatīk? Nogalini viņu! Policists tavā ceļā? Uzspridzini viņu! Policija visapkārt un ir bezgala daudz iespēju, kā atbrīvoties no tās. Tagad spēles veidotāji ir tiesas procesā par trīs vīriešu slepkavības izraisīšanu mazā Alabamas pilsētiņā Ajetā. Viņus nošāvis astoņpadsmit gadīgais Devins Mūrs, kurš mēnešiem ilgi dienām un naktīm spēlējis GTA. Slepkavas aizstāvis, kas jau ilgu laiku ir cīnījies pret vardarbību videospēlēs Džeks Tomsons saka: „Mēs apgalvojam, ka Devins Mūrs ticis ietekmēts, apmācīts tam, ko viņš izdarīja. Viņam ticis nopirkts slepkavošanas stimulators. Viņš to iegādājās tāpat vien. Viņš simtiem stundu spēlēja spēli, kas pēc būtības ir policistu slepkavošanas spēle. Tas ir mūsu pieņēmums, ko mēs, mūsuprāt, pierādīsim Alabamas tiesai, ka bez šīs apmācības videospēlē viņš nebūtu izdarījis to, ko viņš izdarīja.”
Mūra upuri bija 911 dispečers Eiss Mīlers, policijas virsnieki Džeimss Kramps un Arnolds Striklands, kurš 2003. gada 7. jūnijā, notikuma dienā, bija agrajā rīta patruļā. Viņš pamanīja Mūru zogam mašīnu no auto stāvvietas. Devinam Mūram nebija kriminālas pagātnes, bet tad negaidīti viņš uzbruka. Saskaņā ar paša mūra teikto viņš pagrūdis virsnieku Striklandu, izrāvis viņa ieroci un divreiz izšāvis un viņu, vienreiz trāpot galvā. Džeimss Kramps, izdzirdējis šāvienus, steidzas uz notikuma vietu, Devins viņu sastapa pusceļā un raidīja trīs šāvienus viņa virzienā. Viena lode trāpīja galvā. Mūrs turpināja ceļu pa gaiteni avārijas dienesta dispečera durvju virzienā. Viņš pagriezās un piecreiz sašāva dispečeru Eisu Mīleru, un jau atkal, viena lode trāpīja galvā. No turienes viņš paņēma atslēgu saišķi, iekāpa policijas mašīnā un devās prom. Mazāk kā minūtes laikā trīs cilvēki bija miruši.
„Videospēles viņam bija radījušas precīzu ainu, kā rīkoties šajā situācijā: nogalināt policistus ar šāvienu galvā un aizbēgt policijas mašīnā. Gluži kā videospēle māca,” saka Tomsons.
Pēc sagūstīšanas Mūrs dzirdēts sakām policijai: „Dzīve ir kā videospēle. Mums visiem reiz jāmirst.” Tiesas prāva, uz kuru ieradušies divu upuru radinieki, apgalvo, ka apsūdzētais rīkojies pēc scenārija, kāds ir GTA: spēlētājs ir ielas gangsteris, kurš cenšas pārņemt pilsētu. Vienā spēles epizodē spēlētājam ir jāiet iecirknī, jānozog policista uniforma, jāatbrīvo ieslodzītais no cietuma, jāizbēg, nošaujot policistus un braucot policijas dienesta auto.
(Teksts no CBS ziņu dienesta mājas lapas)