Pukes+snabis
Kartonam ir dažas labas īpašības- tas labi deg un ar to var izķemmēt meta tagus. Un protams ir arī sliktās puses- bērni ar to var aizdegties. Vai tu zināji ,ka ja vāzē , glāzē vai vienalga kur tev tagad piemēram stāv puķītes (piem. rozes)- ja tu tam ūdeni piešausi pāris pilienus ar šņabīti un tējkaroti ar cukuru , tad šai puķītei vajadzētu ilgāk turēties glītai. Tas nav joks. Pārbaudītas vērtības- ja izdodas/neizdodas - atstāj komentu PAR TO TU MALDIJIES
1.Tavas smadzenes ir pelēkas.
Šis jautājums par krāsu noteikt nekad tevi nav mocījis (ja nu vienīgi tu esi mediķis) . Cilvēka smadzenes nav tikai plēkas. visā mūsu ķermenī var atrast visas varavīksnes krāsas. Runājot par smadzenēm, tām piemīt dažādi toņi, pimēram pelēks, melns un sarkans. Kā jau visiem mītiem par smadzenēm , šjā ir daļas patiesības, jo smadzeņu lielāka daļa ir pelēka. Vārdi kā “mazās pelēkās šuniņas (smadzenes)”, radās no Agata Kristi darbiem. Melnā krāsa smadzenēs saucās “substantia nigra” (melnā substance) . Tā ir melna dēļ neuromelanīna, specializēts typs no tā paša pigmenta kas krāso mūsu ādu un matus. sarkanā krās ir dēl milzīgā skaita asinsvadu. 2. Mocarta klausīšanās padara tevi gudrāku (aha..šas ): Mūsdienās cilvēki iepērk Mocarta skaņdarbus , lai atskaņotu to saviem mazuļiem , jo tā viņiem liekas , ka tas padarīs viņu atvases par kārtīgiem, turīgiem pilsoņiem ( kas pa stulbumu?) .
Kā šis mīts sākas? 1950. gados ausu,deguna un kakla ārsts Alberts Tomatis izmantoja Mocarta mūziku lai dziedētu cilvēkus ar runas un dzirdes traucējumiem. 1960- tajos 36 studenti Kalifornijas Universitātē klausījās Mocartu 10minūtes , pirms IQ testa. Dr. Gordons Šavs apliecināja , ka spriežot pēc rezultātiem , studentu IQ punktu līmenis bija cēlies pat par 8 vienībām. Mocarta effekta mīts bija dzimis. šobrīd šo mītu uzdur CD un DVD ierakstu studijas kuras ražo ierakstus speciāli priekš žīdai’ņiem un maziem bērniem. Tas ir miljonu bizness visā pasaulē. Un viņi pat apgalvo ka viņu mūzika var uzlabot veselības stāvokli.
Jā, varbūt tu jutīsies labāk kamēr klausies, bet gudrāks tu točna nepaliksi. 3. Tev parādās jaunas smadzeņu krunciņas , kad tu iemācies kaut ko jaunu.:
Smadzenes izauga cilvēkiem tik lielas, jo tajās vajadzēja satilpināt visu aparatūru , kas kontrolē visu to ar ko mēs atšķiramies no dzīvniekiem . Lai to satilpinātu normāla izmēra galvaskausā , smazdenes sakrunkojās , jo ja iztaisnotu visas krunkas un kalniņus , tad mūsu smadzenes būtu spilvendrānas lielumā. Kad embrijam sāk atīstīties smadzenes , tās ir mazas un gludas . auglim augot sāk vparādīties jauni un jauni neironi un nervi. Ir nepieciešamas 40 nedēļas ,lai smadzenes sakrunkotos tādas kādas viņas paliks uz visu mūžu. Tātad- mācoties ko jaunu mūsu smadzenes nekļūst grubainākas, un aizmirstot ko viņas nenogludinās. Laigan mūsus smadzenes mainās kad iemācamies ko jaunu, bet ne krunku ziņā. Pārbaudes uz žurkām un dzīvniekiem liecina par to, ka ja dzīvnieks iemācās kaut ko jaunu un risina kādu uzdevumu tam pavairojās synapses (savienojumi starp neironiem) un šunas. 4. Mēs varam mācīties no netiešajiem paziņojumiem
Tie ir paziņojumi , kas ir iešifrēti tekstā vai audio lai mainītu mūsu gribu un uzvedību. Pirmo reizi to atklāja Džeims Vikarijs. 1957-ajā gadā viņš ievietoja paziņojumu kādā filmā kinoteātrī. Ziņojums kurš mirgoja 1/3000 no sekundes ātrumā lika cilvēkiem dzert Coca-Cola un ēst popkornu. Vēlāk viņ paziņoja ka pateicoties tam kolas pirkšana auga par 18% un popkorna par 57%. 1950. un 1970- ajos gados tika izdotas grāmatas par to kā TV un Marketingi varētu to izmantot savā labā. Bet pēc kāda laika to aizliedza, jo to jau sāka izmantot TV un Radio.
Bet vai tiešām tas darbojās? Velāk kāda eksperimenta rezultāti parādija ka uzraksts kādā TV shop “Call now (zvani tagad)” neietekmēja ne cik skatītājus. Vikarijs bija melojis.
Bet mūsdienās velaizvien atrodas cilvēki , kas apgalvo ,ka viņus iespaido ar šādām parraidēm. 5. Cilvēka smadzenes ir lielākās.
Daudzi dzīvnieki prot atrisināt uzdevumus, tikt galā ar problēmām ,izrādīt empātijas , līdzīgi kā ,mēs , cilvēki. Bet mēs protams esam krietni vien gudrāki. Mūsu “lielāks ir labāks” , sabiedr;iba noteikt domā ka cilvēka smadzenes ir lielākās. Bet diemžēl nav gan.
Piemēram pieauguša cilvēka smadzenes sver aptuveni 1,361kg , delfīns ( ļoti inteliģents dzīvnieks) ir ar ļoti līdzīgu izmēru smadzenēm , arī aptuveni 1,360kg. Bet valis, kurš nav tik attapīgs kā delfīns? viņa smadzenes ir ap 7,8kg. Zvirbuļa smadzenes sver ap 1 gramu. Izskaidrojums tam ir vienkāršs- jo lielāks dzīvnieks, jo lielāks galvaskauss, tāpēc lielākas smadzenes. 6. Pēc galvas nociršanas pāris sekundes tu vel saproti visu.
Galvas nociršana bija agrāk populārākais noziedzinieku sodīšanas veids. To veica ar giljotīnas palīdzību. Reiz sen senos laikos , nevienu neminēšu vārdā, bija jānotiek galvas nociršanai. Atnesa giljotīnu, uzstādija , ielika tur ieslodzīto un nocirta viņam galvu. Galva noripoja kāda no augstmaņiem pie kājām, viņš viņu pacēla un iepļaukāja , acis galvai atvērās un skatījās tieši pļaukātājam sejā. Pēc ši incidenta kādam ģēnijam radās ideja par to cik ilgi cilvēks vel pēc tam ir dzivs? Tad nu nākamajam upurim experimenta nolūkos lūdza lai pec galvas nociršanas viņs mirkšķina acis. Nocirta galvu ( tieciet vai nē) mirkšķināšana turpinājās aptuveni 30 sekundes.
Ārsti to skaidro kā vienkāršu nervu sistēmas bojājumu un muskuļu spazmām. jo ja galvu atdala no ķermeņa tai vairs nepiekļūst skābeklis ,tātad smadzenes ieslīkst komā un sāk mirt.