Autoru kari 3. diena
Mēnešreizes ir daļa no dzīves. Bet pirms 19. gs ārsti pat nenojauta, ka mēnešreizēm ir kaut kāds sakars ar ovulāciju. Viņi uzskatīja, ka sievietēm vajadzēja asiņot, lai nomierinātu viņu emocionālo, histērisko dabu. Pastāvēja arī daudz citi mīti par menstruācijām, daži no tiem pastāv arī vēl šobrīd. Daži cilvēki Indijā uzskata, ka menstruējošas sievietes padarīja govis neauglīgas, kamēr Austrumāfrikā daži uzskata, ka viņas izkaltē labību laukus. Un tā pat nav puse no visa. Braucam tālāk.
Vēsturiski fakti un mīti par mēnešreizēm20
Antīkie romieši uzskatīja, ka menstruējošas sievietes ir raganas.
Tika uzskatīts, ka viņas var apturēt krusu, viesuļvētru un pērkonu negaisu, un izpostīt labību, nemaz nerunājot par to, ka varēja arī nogalināt bites, aptumšot spoguļus, padarīt ieročus neasus vienkārši uz tiem paskatoties. Viņi arī domāja, ka mēnešreižu asinis padarīja suņus trakus.
Antīkās ēģiptietes izmantoja mīkstinātu papirusu kā tamponus
Bet tajā pat laikā antīkie grieķi veidoja tamponus no koku gabaliem, kas aptīti ar audumu. Romietes lietoja paketes un tamponus veidotus no vilnas.
Viduslaiku eiropietes dedzināja krupjus, lai atvieglotu smagu plūsmu.
Recepte bija diezgan vienkārša – atrodi krupi, sadedzini podiņā un tad nēsā viņa pelnus maisiņā blakus vagīnai, raksta viduslaiku vēsturniece Amy License.
Dažas sievietes pavada savas mēnešreizes “šķūņos”.
Joprojām Dogonas sievietes no Mali tā dara. No Nepālas arī, neskatoties uz to, ka kopš 2005. tas ir aizliegts, dažas sievietes tiek sūtītas uz mazām, no dubļiem veidotām alām. Tā ir daļa no Hindu tradīcijas, saukta par “chaupadi”, kurā menstruējošas sievietes tiek izolētas, jo ir uzskatāmas par netīrām.
Par konkrēti šo tēmu kādu laiku atpakaļ jau spokos raksts bija uztaisīts, to var izlasīt šeit.
Vīnes zinātnieks 1920-tajos uzskatīja, ka menstruējošas sievietes apstādināja mīklas un alus rūgšanu.
Bela Schick ticēja, ka sievietes mēnešreižu laikā no ādas izdalīja augu-iznīcinošas vielas, kurus viņs nosauca par menotoksīniem.
19. gs briti uzskatīja, ka sievietes mēnešreižu laikā sabojāja ēdienu.
Viņi uzskatīja, ka sviests nekulsies un gaļa žāvēšanas laikā “nepieņems”sāli, ja būs menstruējošas sievietes rokās.
Uzskatīja, ka mēnešreižu asinis ir mīlestības zāles.
Diemžēl, ir cilvēki, kas tā domā arī šobrīd. Afrikāņu tautas maģija, saukta par Hoodoo, iesaka pieliet mēnešreižu asinis vīrieša kafijā, lai viņš tevī iemīlētos. Citur uzskata, ka šīm asinīm ir maģisks spēks. Honkongā indonēziešu istabene pievienoja savas asinis sava bosa ēdienā, lai uzlabotu viņu darba attiecības. Tas nelīdzēja.