Šī ir viena no lielākajām un spēcīgākajām starpkontinentālajām ballistiskajām raķetēm pasaulē, kas papildus tam visam ir uzstādīta uz ļoti mobilas platformas. Kas to padara pa grūti atrodamu un likvidējamu mērķi.
RS-12M Topol – Viens no bīstamākajiem ieročiem pasaulē!57
RS-12M Topol vai pēc NATO nosaukuma SS-25 „Sickle” ir PSRS/Krievijas starpkontinentālā ballistiskā raķete, kuras izstrāde sākas 1977.gadā. Pirmos izmēģinājuma lidojumus šis raķetes veica 1983.gadā un testi turpinājās līdz pat 1987.gadam. Bet PSRS ieroču arsenāla šis raķetes tika pieņemtas 1988.gadā un joprojām veido nozīmīgu Krievijas stratēģisko ieroču daļu. Neskatoties uz to ka šim raķetēm bija paredzēts 20 gadu ilgs mūžs un tīri no tehnoloģiskā viedokļa tas ir novecojušas, tas ir plānots izmantot vel līdz 2020.gadam.
Pēc dažādiem avotiem Krievija kopā ir uzbūvējusi līdz 450 šim raķetēm un pašlaik tai esot apmēram 160 aktīvas šī tipa raķetes. Taču cik patiesība šis raķetes Krievijai ir neviens īsti nezin, jo parasti valstis vēlas šādu informāciju paturēt noslēpumā.
Topol par tik bīstamu padara vairāki faktori, bet viens no galvenajiem ir tas, ka to ir iespējams uzmontēt uz MAZ-7917 platformas, kas ir spējīga pārvietoties pa ceļu ar vairāk kā 45 km/h lielu ātrumu. Un ir iespējams sagatavot raķeti startam dažu minūšu laikā.Tas nozīmē ka šī sistēma var darboties autonomi, kas tai ļauj pamest savu bāzi un doties patruļas pa noteiktiem maršrutiem, kā tas notika PSRS laikā un būt viemēr kaujas gatavībā.
Patruļu laikā šo kaujas sistēmu pavada konvojs, kas sastāv no operatīva komandcentra, degvielas uzpildes , tehniskās apkopes, sakaru un citām atbalsta mašīnām, tai skaitā arī bruņu tehnikas lai garantētu raķetes drošību no iespējamajiem ienaidnieku slēpņiem.
RS-12M var sasniegt un iznīcināt mērķus 11 000 km attālumā un ir bruņota ar 550 kilotonnu kodolgalviņu. Un ir spējīga trāpīt mērķim ar 300-900 metru precizitāti, tiesa šo neprecizitāti izlīdzina kodolgalviņas spēks un visticamāk, ka šāda neprecizitāte vairs nepastāv tam raķetēm kas pašlaik atrodas Krievijas bruņojumā. Papildus tam raķetes ir aprīkotas ar mānekļiem un citiem līdzekļiem lai izlauztos cauri ienaidnieku pretgaisa aizsardzības sistēmām.
Šī raķete ir spējīga sasniegt arī ievērojamu ātrumu, proti, 7320 m/s kas to padara par diezgan grūti apturamu mērķi.
Pati MAZ-7917 platforma ar pilnu bāku ir spējīga nobraukt apmēram 500km. Un te ir jāņem vēra, ka raķete ir vairāk kā 23 metrus gara un pilnais sistēmas svars sasniedz 105 tonnas, kas nozīmē, ka degvielas patēriņš ir visai iespaidīgs. Proti, uz 100 km, mašīna patērē 200 litrus degvielas.
Tieši tāpēc patruļu vai pārbraucienu laikā šis mašīnas reizēm pat pavada vairākas degvielas mašīnas, kur katra no tām ved 2390 litru lielu degvielas rezervi. Tādejādi nodrošinot maksimālu pārvietošanas brīvību un palielinot iespējamo platību, kurā tas var pārvietoties un noslēpties.
Bet jāatceras, ka ari NATO ir spēcīgs raķešu arsenāls, tiesa par mūsu sabiedroto raķetēm informācija ir krietni skopāka. Bet lai nu kā cerēsim, ka nevienai no valstīm nenāksies nekad izmantot šī tipa ieročus.