Katras 6 sekundes ceļu satiksmes negadījumā pasaulē kāds cilvēks iet bojā vai tiek nopietni ievainots. Katru gadu pasaulē ceļu negadījumos bojā iet 260 000 bērnu. Lai apturētu šīs traģiskās statistikas pieaugumu 11. maijā oficiāli savu ceļu uzsāk Apvienoto Nāciju Ceļu drošības dekāde, kas ANO dalībvalstīs turpināsies līdz pat 2020. gadam FIA Action for Road Safety . Tās mērķis ir samazināt satiksmes negadījumu skaitu organizējot nacionālus, reģionālus un globālus satiksmes drošību veicinošus un izglītojošus pasākumus.
Lēmums par Dekādes nozīmi un īstenošanu tika pieņemts ANO Ģenerālās asamblejas sesijā 2010. gada 2. martā, balstoties uz Maskavā notikušās Pirmās globālās satiksmes drošībai veltītās ministru konferences ierosinājumu www.lamb.lv .
Dekādes ietvaros Starptautiskā automobiļu federācija (FIA), kas jau vairāk nekā 100 gadus rūpējas par ceļu satiksmes drošības stiprināšanu, ir izstrādājusi Globālo Ceļu drošības plānu, kurā aicina iesaistīties tās sastāvā esošos 227 autoklubus 132 pasaules valstīs piecos kontinentos, kā arī valsts un pašvaldību institūcijas. Arī Latvijas Automoto biedrība (LAMB) ir FIA dalīborganizācija un ne tikai pilnībā atbalsta nepieciešamību aktīvi rīkoties, lai mazinātu globālo satiksmes negadījumu skaita pieaugumu, bet arī īsteno akcijas un pasākumus šī mērķa veicināšanai.
Īpaša uzmanība Dekādes ietvaros tiks pievērsta attīstības valstīm. Tajās notiek deviņi no katriem desmit satiksmes negadījumiem, kuros iet bojā vai tiek ievainoti iedzīvotāji, tomēr attīstītās valstis tajā skaitā Eiropas Savienības dalībvalstis un arī Latvija nevar ieslīgt pašapmierinātībā par situāciju uz ceļiem.
„Latvijā ievērojami ir samazinājies smago negadījumu skaits, tomēr pieaug sīko ceļu satiksmes negadījumu apjoms, un labi zināms, cik trausla ir robeža starp smagajiem un vieglākajiem negadījumiem. Dekādes uzdevumu īstenošanā jāiesaistās gan sabiedriskajām organizācijām, gan valsts un pašvaldību institūcijām” uzskata LAMB prezidents Juris Zvirbulis.
FIA Globālais Ceļu drošības plāns balstās uz pieciem pīlāriem: ceļu satiksmes drošības menedžmentu, ceļu infrastruktūras attīstību, pašu automašīnu drošības aprīkojuma pilnveidošanu, satiksmes dalībnieku atbildības stiprināšanu un pēc avārijas drošības un glābšanas pasākumiem.
Pīlāru ietvaros valstīm un organizācijām tiek piedāvāts aktivitāšu kopums, piemēram, nacionālas stratēģijas izstrāde, straujš „riskanto ceļu” apjoma samazinājums līdz 2020. gadam, kā arī aicinājums valsts un pašvaldību institūcijās izmantot automašīnas ar modernāko drošības aprīkojumu, tādējādi rādot piemēru citiem autovadītājiem.
Dekādes gaita un iespējamie panākumi tiks regulāri novērtēti gan īsākā termiņā, gan ilgtermiņā.
LAMB preses dienests
www.lamb.lv