Mūsdienas kad mīnas, IED un partizānu kaujas metodes kļūst arvien modernākas un izsmalcinātākas, armijām paliek arvien grūtāk paredzēt mirkli kad tās saskarsies ar kādu no šim nāvīgajiem riskiem. Līdz ar to ir nepieciešami risinājumi kā samazināt vai pilnībā izslēgt riskus uzbraukt mīnām, IED, vai pat laicīgi pamanīt tuvojošos slēpni. Un lūk šeit parādās mūsu stāsta varonis Gecko.
Gecko – vācu modernais izlūks!5
Kas tad ir Gecko? Ir "neliela" attālināmi darbināma kaujas sistēmā, kas var novērot ienaidnieku pozīcijas, doties patruļās vai pat veikt tiešus uzbrukumus ienaidnieka pozīcijām, kamēr pašu karavīri atrodas drošībā. Piemēram, braucot konvojā, pirmajai mašīnai ir lielākais risks saņemt IED vai mīnas triecienu, pat tad ja mašīna ir aprīkota ar sistēmām kas ļauj pamanīt minas. Bet izmantojot Gecko, pat tad ja tas uzbrauks uz mīnas, neviens karavīrs necietīs!
Tiesa, neskatoties uz to, ka šī mašīna tika izstrādāta no 2007 līdz 2010.gadam, tā joprojām nav pieņemta armijas ekipējumā. Iespējams tiek meklēts vel labāks risinājums, bet lai nu kā, šī mašīna tika izstrādāta projekta ietvaros kas pētīja attālināmi darbināmu mašīnu iespējas svara kategorijā līdz 3000 kg, šis pētījums/projekts balstījās uz agrāku 2005.gadā notikušu pētījumu, kas deva pozitīvus rezultātus.
Šo 3000 kg smago mašīnu izstrādāja „RUAG Defence Deutschland GmbH” un izmēru ziņa tā bija masīva, 4.2 metrus gara, 2.3 metrus plata un 1.6-2.8 metrus augsta, respektīvi, mašīnas augstumu ietekmē mašīnas konfigurācija. Ar maksimālo ātrumu 80km/h un ar četriem stūrējamiem riteņiem tā ir ļoti mobila un manevrēt spējīga sistēma.
Integrēta kopēja militārajā informācijas tiklā, tā var ātri nodot informāciju pārējām kaujas vienībām, un pateicoties tam, ka lielu daļu no mašīnas novērošanas sistēmām var izmantot neiedarbinot mašīnas dzinēju, bet gan izmantojot baterijas, tā ir spējīga ilgstoši palikt savās pozīcijās. Un vajadzības gadījumā rīkoties.
Bet šī nav ne pati modernākā ne ari vienīgā šāda tipa tehnoloģija pasaulē, respektīvi, daudzas citas valstis meklē risinājumus, lai izstrādātu kaujas mašīnas, kuras varētu izmantot attālināti neapdraudot savu karavīru dzīvības!