CV 90 ir Zviedrijā ap 90gadiem izstrādāta dinamiska kaujas platforma, uz kuras ir iespējams izvietot visdažādākās ieroču sistēmas. Kas nodrošina to, ka šai mašīnai ir pa spēkam plaša spektra misijas sākot no kaujinieku atbalsta un beidzot pat ar ienaidnieka tanku iznīcināšanu!
CV 90 – zviedru veiksmīgā kaujas mašīna!4
Vairums Zviedru armijā esošie CV 90 ir aprīkoti ar 40 mm ātršāvēj lielgabaliem kas balstās uz 1950 gadā izstrādātā zenītlielgabala bāzes, bet neļaujaties apmānam par tā arhaismu , šis lielgabals ir plaši modernizēts un spējīgs iznīcināt praktiski visus bruņutransportierus un vieglās kaujas mašīnas, kuras stājas tam ceļā. Un tas vel nav viss, šis 40 mm lielgabals ir spējis saplosīt pat vecāka gadagājuma kaujas tankus kā T55 vai T62.
Bet šie nav vienīgie ieroči ar ko šī platforma var tik aprīkota, proti, CV 90 var aprīkot ar 105 mm vai 120 mm pilnība stabilizētiem gludstobra lielgabaliem, kuri ir spējīgi izdarīt līdz pat 14 šāvieniem minūtē. Lieki piebilst, ka no šiem lielgabaliem ir iespējams šaut visa veida atbilstošā kalibra NATO standarta lādiņus. Bet izmantojot Falarick prettanku raķetes, kuras tiek izšautas tādā pat veidā kā standarta munīcija, nodrošina tiešām graujošu efektu, proti, raķete var izlauzties cauri ERA reaktīvajām bruņām un turpināt ceļu vel 550 mm parastās dzelzs bruņās. Šis raķešu sistēma ir spējīga sasniegt mērķus pat 5 km attālumā!
Bet ja Jūs domājāt tas bija iespaidīgi, tad Jums ir jāredz šis – AMOS(Advanced MOrtar System). AMOS ir projekts, kuru kopīgi izstrādāja Somija un Zviedrija gala rezultātā iegūstot 120 mm divstobru mīnmetēju, kurš ir spējīgs minūtes laikā izdarīt līdz pat 24 šāvieniem. Līdz ar to šī mašīna ir spējīga izdarīt 14 šāvienus un atkāpties no savām pozīcijām, pirms vel lādiņi ir sasnieguši mērķi, lieki piebilst, ka visus 14 lādiņus mērķī ir iespējams nogādāt vienlaicīgi. Mīnmetēja efektīgais darbības rādiuss ir 5 km un tas var izmantot visa veida standarta 120 mm mīnmetēju lādiņus.
Attiecīgi šai sistēmai vajag tikai 30 sekundes lai no kustības pārietu šaušanas pozīcijā un tikai 10 sekundes lai pamestu šo pozīciju, kas nodrošina tik ļoti nepieciešamo mobilitāti laikā kad izmantojot radarus ir iespējams izsekot lādiņu trajektorijas un noteikt mīnmetēju pozīcijas. Bet tas var novest pie sāpīgiem atbildes triecieniem.
Runājot par mobilitāti, tad priekš kāpurķēžu kaujas mašīnas CV 90 ir ļoti ātrs, proti, uz sauszemes tas var sasniegt 70 km/h, bet pa ūdeni tas var pārvietoties ar 5 km/h. CV 90 bez liekām grūtībām pārvarēs šķēršļus līdz 1.2 metru augstumam un 2.9 metrus platas tranšejas arī nav šķērslis. Taču viss nav tik spoži kā izskatās, respektīvi, ar šo mašīnu ir iespējams nobraukt tikai 300 kilometrus ar vienu uzpildīšanās reizi.
Izmēru ziņā CV 90 ir 6.47 metrus garš, 3.1 metru plats un 2.5 metrus augsts līdz ar to šai mašīnā var izvietot 3 apkalpes locekļus un 8 karavīrus. Tā kā dažām šis mašīnas modifikācijas piemīt amfībijas īpašības, tad tās svars ir ierobežots no 22 tonnām līdz apmēram 30 tonnām.
Runājot par bruņām, tad pamat bruņas nodrošina mašīnas priekšējai daļai aizsardzību pret 30 mm bruņu caursitošajiem lādiņiem, bet visapkārt pret 14.5 mm lādiņiem. Taču izmantojot modulāras bruņas šo aizsardzību ir iespējams uzlabot līdz pilnīgai aizsardzībai pret 30 mm lādiņiem. Tāpat modulāras bruņas var pasargāt no RPG lādiņiem un IED.
Kas tad šo kaujas mašīnu padara par tik veiksmīgu, nu pamatā tie ir vairāki faktori sākot jau no pielāgojamības un beidzot ar izmaksām. Un ne tikai, savā ziņā par veiksmi liecina ari masīvie skaiti kādā šīs mašīnas ir saražotas. Proti, pašlaik šo kaujas mašīnu lieto sešas valstis Zviedrija, Dānija, Somija, Nīderlande un Šveice. Attiecīgi viss vairāk CV90 vienību un tas modifikāciju ir Zviedrijai, proti, tā savā armija izmanto 509 vienības, Nīderlande ar Šveici katra izmanto apmēram 200 šādas vienības, Norvēģija ar Somiju nedaudz vairāk kā 100 vienības un Dānija ap 50 vienībām. Tāpat Igaunija ir parakstījusī līgumu par 44 CV 90 iepirkšanu savas armijas vajadzībām.