1.Velosipēda tips
Te norādi, vai tas ir vīriešu, sieviešu, bērnu, kalnu, pilsētas, šosejas, pludmales, trekking, fitnesa, komforta, BMX vai cita tipa velosipēds.
Ja precīzi nezini, kuram tipam visprecīzāk atbilst Tavs velosipēds, to vari noskaidrot, sīkāk ar to klasifikāciju un atšķirībām iepazīstoties šinī rakstā.
2.Velosipēda marka un modelis
Latvijā ir izplatīti tādi ražotāju zīmoli kā Merida, Trek, Scott, Panther, ZZK, Focus, GT, 4ever, Author, Anlen, Schwinn, Dahon, KTM, Giant, Corratec, Electra, Mongoose, Electra, Raleigh un citi. Katram ražotājam ir vairāki velosipēdu modeļi, kuru nosaukums arī visbiežāk redzams uz rāmja sāniem. Piemēram, populāri Merida modeļi ir Kalahari, Matts, Crossway, Speeder. Scott modeļi ir Aspect, Contessa, Sportster, Genius utt.
Ražotāja emblēma un nosaukums parasti ir redzams uz velosipēda rāmja sāniem un/vai priekšā zem stūres.
3.Velosipēda riteņu izmērs (piemēram, 26″, 28″ u.c.)
Standart kalnu velosipēda riteņa diametrs ir 26 collas, bet šosejas, trekinga, pilsētas velosipēda diametrs ir 28 collas.
Riteņa diametrs praktiski vienmēr ir rakstīts uz riepas formā 26 X 2.2, kur 26 = riteņa diametrs collās, bet 2.2 = riepas platums. Ja tas tur nav norādīts, ar mērlenti izmēriet attālumu no vienas riteņa diska malas caur centru līdz otrai malai un daliet ar 2,54 (collas garums centimetros), lai iegūtu riteņa diametru collās.
4.Velosipēda rāmja izmērs
Piemēram, 16″,18″ vai S,M, vai 56 cm – garuma mērvienību katrs ražotājs norāda pēc savas izvēles, tomēr visbiežāk kalnu riteņu rāmju izmēru norāda collās, bet šosejas – centimetros.
Vidējais pieauguša cilvēka velosipēda rāmja izmērs ir no 18-21 collām.
Visvienkāršāk sava velosipēda rāmja izmēru vari uzzināt, ar mērlenti izmērot attālumu no pedāļu ass centra (monobloka) līdz punktam zem sēdekļa, kurā savienojas rāmja horizontālās un vertikālās caurules.
Iegūto attālumu var pārrēķināt collās, dalot ar 2,54 (collas garums centimetros).
5.Velosipēda rāmja numurs
Velosipēda rāmja numurs ir unikāls un parasti atrodas vai nu zem stūres, vai zem pedāļiem. Zagļi bieži vien rāmja numuru mēdz noslīpēt, tāpēc, ja gatavojies iegādāties velosipēdu “no rokas”, vienmēr pārliecinies, vai uz velosipēda rāmja numurs ir redzams.
Gadījumā, ja Tavs velosipēds tiks nozagts, informācija par rāmja numuru var noderēt velosipēda identifikācijai.
6.Īpašas pazīmes un komplektācija
Īpašas pazīmes un komplektācija var būt velosipēda krāsa, apvalku un aploču ražotājs, uzlīmes,amortizatori,disku bremzes,bagāžnieks, spogulis, dubļusargi, lukturis, velodators/spidometrs, polsteri, ātruma pārslēdzējs u.c.
7.Iegādes gads
Šeit tev jānorāda gads, kurā pats esi iegādājies šo velosipēdu, nevis gads, kurā ražots velosipēds. Lietotu velosipēdu iegādes gadījumos šie gadskaitļi dažkārt mēdz ļoti atšķirties.