Sākotnēja 10 brīvprātīgo, no kuriem bija plānots izvēlēties sešus dalībnieku, noslēdzās 2008. gada novembrī. Janvārī visi dalībnieki uzsāka "pirmslidojuma" sagatavošanos, kuras ietvaros viņi izgāja divu nedēļu apmācību kursu Krievijas Zvaigžu pilsētiņā, kā arī piedalījās virknē sarežģītu izmēģinājumu, izdzīvošanai ekstremālos apstākļos.
Eksperiments "Marss-500" sastāvēs no diviem posmiem. Pirmā posma ietvaros seši brīvprātīgie pavadīs 105 dienas slēgtā telpā. "Starts" plānots jau 2009. gada martu. Šogad arī paredzēts sākt otro eksperimenta daļu: citi seši brīvprātīgie „lidojumā" pavadīs 520 dienas.
Testa ietvaros zinātnieki plāno iegūt informāciju, kas nepieciešama īsta lidojuma plānošanai uz Marsu. Pētniekus interesē izolācijas un stresa ietekme uz dažādiem psiholoģiskajiem un fizioloģiskajiem procesiem. Nepieciešams atzīmēt, ka "lidojuma laikā" netiks modelēti reāla ceļojuma uz Sarkano planētu visi nosacījumi pie: brīvprātīgajiem nenāksies sadurties ar radiāciju, bezsvara stāvokli un pazemināto magnētisko lauku. Lidojuma imitācija notiks īpaši izveidotā virszemes eksperimentālajā kompleksā IBMP, kas atrodas Maskavā. Tā ir izolēta vide, kurā atrodas četri, savsrapēji savienoti, hermētiski moduļi un viens (5), kas paredzēts Marsa virsmas izgājienu modelēšanai. Kopējais tilpums ir 550 m3. Pirmais modulis (2) ir tehniskā-medicīnas istaba, otrais (3) - dzīvojamā platība. Trešais modulis (1) paredzēs nolaišanās moduļa simulācijām, bet ceturtais (4) imitēs noliktavu. Interesanti, ka pilnīgākas ticamības radīšanai, mākslīgi tiks radīta sakaru signāla aizture, kāda būtu novērojama kosmosa kuģim atrodoties ievērojamā attālumā no Zemes.
Saistītais raksts: Zinātnieki pauž bažas par to, ka uz Marsa varētu tikt "ievazāta" Zemes dzīvība >>>
Saistītais raksts: Nākotnē cilvēkus kosmosā no kosmiskā starojuma aizsargās īpaši "magnētiskie lietussargi" >>>