local-stats-pixel fb-conv-api

Ziemeļblāzma, jeb katastrofa tuvojas.21

14 1
Brīdinājums - garš raksts, kurā ļoti jāiedziļinās.
Ceru, ka neatkārtojos, vismaz es neatceros līdzīgu rakstu.

Pēdējo reizi ziemeļblāzmu daļa cilvēku redzēja 1999. gada beigās. Pats atceros, kad man bija 12 gadi.

Vai esat redzējuši ziemeļblāzmu? Tā ir ļoti skaista dabas parādība, kas parasti parādās ik pēc 11 gadiem. To var saredzēt tikai tumsā. Vēlā vakara vai naktī. Ziemeļblāzma izpaužas dažādu krāsu staru veidā augstu debesīs. Dažreiž var šķist, ka tā sasniedz zemi. Krāsas parādībā ir dažādas, tās var būt zaļas, zilas, sarkanas, iedzeltenas. Tās ir mainīgas.

Parādība jau ir ļoti skaista. Taču tam ir viens BET...

Vai spējat iedomāties, ka mēs visi esam TIK atkarīgi no Saules un tās kaprīzēm?
Jā šī parādība ir vistiešākā saistība ar šo debess ķermeni.

Mūsu zvaigzne ir ne tikai siltuma un gaismas, bet arī postošu vētru avots. Lādēto daļiņu plūsma var ne tikai izsist no ierindas satelītus un apdraudēt starptautiskās kosmiskās stacijas iemītniekus, bet arī pārtraukt jūsu iemīļotās hokeja spēles skatīšanos.

ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas veiktā izpēte, kuru finansē NASA, ir noslēgusies ar 132 lapaspušu garu ziņojumu "Bargi kosmosa laikapstākļi un to ietekme uz sabiedrību un ekonomiku". Šajā dokumentā eksperti detalizēti apraksta, kas varētu notikt mūsdienu pasaulē, ja uz Saules notiktu "superuzliesmojums", kuram sekotu ārkārtīgi spēcīga ģeomagnētiskā vētra. Nekas uz šīs Zemes nevar justies drošs un pasargāts.

Vistiešākās problēmas var sākties ar elektrolīnijām, kas mūsdienās ir sevišķi neizturīgas. To materiāli ir sevišķi neizturīgi pret magnētiskā lauka izraisītām pārslodzēm.

"Elektrība ir mūsdienu civilizācijas tehnoloģiju pamatā. No šīs barības ķēdes ir atkarīgas visas citas infrastruktūras un pakalpojumi," varam lasīt ziņojumā. Elektrības līnijas ir ļoti vārīgs punkts. Ģeomagnētisko vētru laikā inducētās strāvas plūsmas var sakausēt transformatoru vara pinumus. Plašais vadu tīklojums darbojas kā antenas un uztver šīs plūsmas un problēma izplatās plašā apgabalā. Viena no iespaidīgākajām pēdējā laika vētrām tika piedzīvota 1989. gada martā. Aptuveni 6 miljoni Kvebekas iedzīvotāji palika bez elektrības uz 9 stundām.
1999. gada beigās ap 8 miljoni Ņujorkas palika bez elektroapgādes uz 9 dienām. Tas izraisīja neaptverami lielus zaudējumus.

Mēs izmantojam elektrību, kas ražota Krievijā, Lietuvā, Skandināvijā un citur. Mēs esam atkarīgi ne tikai no Daugavas un citu upju plūsmas, bet arī no ražotnēm citās valstīs. Tieši šī atkarība ir kritiskais faktors spēcīgas Saules vētras gadījumā.

Lai noteiktu postījumu iespējamos faktorus, ziņojuma līdzautors Džons Kappenmanns no kompānijas Metatech analizēja 1921. gada ģeomagnētisko vētru, kuras radītās strāvas plūsmas bija vismaz 10 reizes spēcīgākas kā 1989. gadā. Kappenmanns modelēja situāciju, kas varētu notikt, kad šāda mēroga vētra skartu mūsdienu elektrības līniju tīklu. Vairāk kā 350 transformatori tiktu izsisti no ierindas un bez elektrības paliktu ne mazāk kā 130 miljoni cilvēku. Elektrības zudums radītu "ūdens padeves traucējumus; 12 - 24 stundu laikā sabojātos pārtika un medikamenti; traucēta siltuma padeve; atkritumu novades sistēmas darbības traucējumi; sakaru zudums; traucējumi degvielas padeves sistēmās un tā tālāk."
Transformatoru remonts ir garš un darbietilpīgs process.

Visspēcīgākā vētra notikusi 1859. gada augustā - septembrī.
Tā pazīstama kā Keringtona notikums, nosaukta par godu britu astronomam Ričardam Keringtonam, kurš novēroja šo Saules uzliesmojumu ar neapbruņotu aci, projecējot Saules attēlu uz balta ekrāna. Elektrizētās telegrāfa līnijas aizdedzināja papīrus telegrāfa centrālēs. Ziemeļblāzmas bija redzamas Kubā un Havaju salās. Tiek lēsts, ka Keringtona notikums bija uz pusi spēcīgāks nekā 1921. gada maija supervētra.

Šāda notikuma atkārtošanās mūsdienās var izraisīt globālu katastrofu, kuras zaudējumu naudas izteiksmē būtu vairāki simti triljoni ASV dolāru. Lielpilsētu iedzīvotāji nokļūtu bezizejas situācijā.

"Ziemeļblāzmu parādīšanās patiesībā ir katastrofas vēstnesis. To parādīšanās, nozīmē to, ka drīzumā notiks neaptverami postoša kataklizma." tā savā uzrunā saka Džons Kappenmanns.

Šobrīd Sauli pēta vairāki kosmosa kuģi - SOHO, STEREO, ACE, Wind un citi, kas mūsu sistēmas centrālo zvaigzni pēta 24x7 laika režīmā. Zinātnieki visā pasaulē pēta šos datus, lai saprastu uzliesmojumu un ģeomagnētisko vētru fiziku, lai precīzāk spētu prognozēt kosmiskos laikapstākļus.

Iedomājaties situāciju, ka cilvēki, kas brauc, izmantojot GPS - navigācijas sistēmu. Viņi nokļūs ilgstošā sastrēgumā, kam ir līdzīgas problēmas ar GPS. Jo tos izmanto ne vien vieglo automobiļu vadītāji, bet arī kravas auto vadītāji. Vēl navigācijas sistēmas izmanto kuģos un lidmašīnās. Pēdējais var izraisīt masu lidmašīnu avārijas. Tas viss vienkārši nedarbosies, jo GPS satelīts tur, augšā vienkārši būs kapitulējis Saules vētrai. Tas pats notiks ar mobilajiem sakariem un internetu.

Mūsdienu lidmašīnās tiek izmantota elektronika. Un ir izpētīts, ka tā Saules vētras gadījumā nespētu tikt galā ar magnētiskā lauka starojuma izraisīto pārslodzi. Apstātos dzinēji, tiktu pārtraukti sakari ar lidostām.

Kosmosa ekspecīcijas būtu jāpārtrauc, sevišķi astronautu iziešana atklātā kosmosā. Jo tieši tad tas ir ļoti bīstami. Saules vētru radītā radiācija viņiem būtu nāvējoša.

Cilvēkos globālā katastrofa var izsaukt masu neapmierinātību un protesta akcijas. Notiktu marodierisms.

Tas viss iespējams, ja notiks supervētra. Un tā notiks. Nav zināms precīzi kad, bet notiks. Tiek lēsts, ka Saules supervētras notiek ik pēc 100 gadiem. Taču to precīzi nezin kad. Tas var būt jebkad.
Zinātnieki pieļauj, ka tas varētu notikt 2011. gada beigās un 2012. gada sākumā. Patlaban Saule ir 11 gadu cikla aktivitātes minimumā.

Pašreizējā elektronika un elektroapgāde ir ļoti neizturīga pret šādām, cilvēcei ir jārod kāds risinājums. Jāatrod kādi izturīgi materiāli, kas būtu izturīgāki par tagadējiem.

Savādāk tā vairāk vai mazāk visiem no mums būs īsta katastrofa.


--- --- ---
Raksts tapis pēc http://www.starspace.lv/public/kad_saule_dusmojas_26012009.html
un Anglijā izdotās enciklopēdijas " Encyclopaedia Britannica: Space".

Video iespējams, daļa jau būs redzējuši TV3. Tas tika rādīts pāris nedēļas atpakaļ.

14 1 21 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 21

0/2000
jaa tas patieshaam taa var notikt. un pavisam nopietni. raksts ir izcils +++
4 0 atbildēt
Ir trīs izejas: saierināties, nesamierināties vai sajukt pratā !
3 0 atbildēt
Visi nemirs (tie, kas nebūs slimnīcās uz operāciju galda, lidmašīnās utt.), tikai cietīs ļoti daudz zaudējumu. Mēs visi esam pārāk atkarīgi no elektrības. Un tā lieta ļoti piesaista Saules magnētiskās vētras. Par lidmašīnām - nu es ceru, ka piloti būs par to jau informēti un laikus apmācīti, kā tikt galā ar tādām situācijām.
3 0 atbildēt
fuck mes mirsim AAAaaaaAAAaaaa
3 0 atbildēt
Latwija līdz tam laikam neizwilks. wisi būsim bomzhi.. emotion emotion
2 0 atbildēt
es ar tādu vēlētos redzēt!!! līdz šim nāv izdevies!!!
2 0 atbildēt
vienalga, bet raksts interesants gan +
2 0 atbildēt
Pie mums ziemeļblāzmu arī var redzēt, jāsaka gan, ka Latvijā tā ziemeļblāzma nav tik skaista, kā tas ir tuvāk polārajam lokam vai arī aiz paša polārā loka. Tur ta esto krāsaina un manīga. Es gan neatceros kurā gadā tas bija, bet pie debesīm bija kaut kas līdzīgs tādam kā mākonim sarkanam, vismaz tad es padomāju, ka tas ir tāds mākonis, bet izrādījās, ka tābija ziemeļblāzma, pēc tam ziņās to stāstija.
2 0 atbildēt
Būsim, būsim...bet vismaz par elektrību uz ielas salstot būs pie kājas :D
1 0 atbildēt
labs raksts un interesanti video. aj, tad jau redzēs kas ar mums notiks..
1 0 atbildēt
+
1 0 atbildēt
Anonīms komentārs 2009-03-04 15:35:33 Kaut kā ir sanācis, ka visas kataklizmas paredzamas tieši uz 2012. gadu. Nu - liela daļa jau nu toč ir bullšits. Piemēram pasaules gals. Nu nebūs nekāda pasaules gala. Saules vētra gan var notikt. Tikai probza ir tā, ka neviens to precīzi nevar pateikt, kad tas būs. Tas, ka ap 2011, 2012 gadu būs Saules magnētiskā vētra. Tas ir kā likts, notiek ik pēc 11 gadiem. 1999. gada novembrī ziemeļblāzmu redzēju pa kkādiem 22:00, 23:00. ASV, Kanādā lielpilsētām bija ļoti smagas problēmas. Vēl jau nezin, cik tā stipra var būt. Pagājušā gadsimta sākumā ir bijusi ļoti smaga vētra. Tad jau nebija TĀDAS elektronikas, kā šodien. Un par miršanu šeit ir vismazāk ko runāt.
1 0 atbildēt
Visus sūdus paredzam uz 2012 tad ja? :D Lkm jau jāatbalsta tā teorija ir, ka Zemes bojāeja uz to laiku. Paspēšu pilngadību dabūt, nodzerties, un pat nebūs jāsāk strādāt, kad jau kirdih būs, nesllikti :) Bet nu ja nopietni, tad cik es saprotu, ja atslēdz elektrību uz pāris h kamēr tas viss notiek, tad ir viss pēc tam ir ok. Nezinu kāpēc tajā filmā ko pa tv3 rādīja tā žmiedzās ar to, labāk tak uz pāris h bez elektrības nekā uz mēnešiem, gadiem... Bet nu tad redzēs, kkā jūtu kad, ja vis tas ko stāsta uz to laiku ir patiesība, tad elektrības trūkums mūs vismazāk interesēs, kgan gjau tas viss ir viens liels bullshits.
2 1 atbildēt
Protams, paniku, jau celt nevajag. Katastrofa atnāks un aizies. Kā visas citas. Tā būs liela problēma tiem, kas ikdienā lieto dažāda tehnoloģijas, elektroniku. Nu, kas man mājās, mobīlais, nets, portatīvais, satelītelevīzija. Bez tiem var jau iztikt. Tikai, ja radīsies tajos bojājumi, nu tas būs sāpīgi maciņam. Parasts lauku cilvēks var mierīgi iztikt bez elektrības, kas būs pazudusi vairākas nedēļas, bet pilsētās, kur gandrīz viss darbojas uz elektrību, nu būs kā būs.
1 0 atbildēt
ko darit ja jau jamirst tad jamirst zajballllllllllllll=/
1 0 atbildēt
cilweeks parastais par shito wisu pasmiesies - nu un, saadzaa uz paaris stundaam pazudiis elektriiba.. cilweeks ar bezjeedziigu tehnologiju apkrautais un atkariigais, kas bez sawa neta un laptopa no migas newar iziet, droshwien pakaarsies.. newajag celt paniku!!
1 1 atbildēt
Ziemeļblāzmas jau jā - tās notiek parasti polos. Tad tieši uz Saules norisinās aktīvie procesi, bet tie nav tik lieli, lai nodarītu skādi. Video ir minēts, kas var notikt ja Saule izstaro milzīgu magnētisko lauku. (Saules supervētra). Iesaku palasīt NASA novērojumus iekš SOHO programmas.(http://sohowww.nascom.nasa.gov/) Ziemeļblāzmas jau nav tās, kas dara ļaunu, tās tikai paziņo par to, ka uz Saules notiek aktīvie procesi. Ziemeļblāzmas teorētiski var redzēt uz visas pasaules. Cik tās ir smukas vai nesmukas, tas nav atkarīgs no atrašanās vietas uz Zemes.
0 0 atbildēt
Ziemeļblāzmas ir regulāri "polos". Un nekas bīstams un traks tur nenotiek. Cilvēki vnk izbauda to skaistumu.. Redzēju savām acīm visās varavīksnes krāsās gandrīz (izņ*t dzelteno). Kā liels palags pār visām debesīm viļņojas. SKAISTI. emotion
0 0 atbildēt
Pirms aptuveni 8-11 gadiem vasarā redzēju, izskatījās pēc lila zaļa brieža virs kāpām!...///
0 0 atbildēt
Tas var skart visu pasauli, tikai nezin, kur tas var notikt visspēcīgāk. Tā var būt ASV, Austrālija, Krievija vai arī Latvija. Neviena vieta uz pasaules nevar būt pasargāta. Aparātus saglābt varēs tikai tad, ja laikus izziņos trauksmi, un visur tos izslēgs ārā. Labāk pāris stundu nekā daudzus mēnešus vai pat gadus. Nu redz, nav tie kapara vadi tik labi, kā ātrāk deklamēja. Sakaru viļņus tas arī iespaidos (radio, TV uc.).
0 0 atbildēt