Ziemas karš, kas norisinājās no pašām novembra beigām 1939.gadā, ilga līdz 1940.gada martam un bija konflikts starp PSRS un Somiju, kurā agresijas iniciātore bija PSRS.
Iemesli karam: Krievijas vēlme iegūt Somiju, lai vēlāk, kad notiktu konflikts ar Vāciju (par ko Staļins bija pilnīgi pārliecināts), Vācijai nebūtu pieejams tik labs uzbrukuma placdarms; pretenzijas uz Somijas teritoriju, pamatojot tās ar Somijas lielhercogiju, kas bija Krievijas impērijas sastāvā līdz 1917.gadam.
Karš norisa ziemas mēnešos, kas vājināja Padomju armijas efektivitāti, jo bija grūtības ar ekipējuma apgādi, somiem šis gadalaiks nebija šķērslis, jo ar kamuflāžas meistarības palīdzību un atbilstošu nodrošinājumu laikapstākļiem somi guva, savā veidā, uzvaru, lai gan parakstītais 13.marta miera līgums ietvēra somu atteikšanos no vairākām teritorijām, bet saglabājot savu valstiskumu.
Kāpēc somi vairāk vērtējami kā uzvarētāji?
1. Somu karavīru zaudējumi, salīdzinot ar PSRS, bija VISMAZ 4 reizes mazāki kā PSRS (nekad netiks aprēķināti precīzie zaudējumi nevienā karā, bet aptuvenās aplēses vēsta, ka somi zaudēja 70-80'000 karavīru, bet Padomju Savienība zaudējusi ap 130'000 kritušo un vēl ap 220'000 ievainoto un saslimušo. PSRS lielie zaudējumi vairāk saistīti ar PSRS uzbrukuma taktikas, atvainojos, stulbumu - "ložmetējgaļas" princips.
2. Somija saglabāja savu valstisko neatkarību (militāras cīņas starp abām valstīm izvērtās, kad Somija atteicās parakstīt 1939.gadā PSRS ārlietu ministra izvirzīto savstarpējās palīdzības paktu, kurus, piemēram, visas trīs Baltijas valstis parakstīja, šī iemesla dēļ Somijai notika šis uzbrukums, kas izvērsās karā, bet par spīti tam - tā saglabāja neatkarību, bet visas Baltijas valstis, kuras šo paktu parakstīja, zaudēja savu valstisko neatkarību uz 51 gadu (skaitot no 1940.g.)).
3. Somijas sabiedrībā nostiprinājās apskaužams patriotisms un pilsoņu aktivitāte savas valsts neatkarības nosargāšanā, karoja gan sievietes, gan vīrieši.
4. Somija parādīja visai Eiropai un pasaulei "paraugstundu", ko nozīmē saliedēta sabiedrība, patriotisms, cīņa "uz dzīvību un nāvi", tā iemantoja cieņu citu valstu skatījumā.
Pievienoju bildes!