local-stats-pixel

Tēja19

33 5
Par tējas dzimteni tiek uzskatīta Ķīna, kur tējas krūmi kultivēti jau pirms mūsu ēras. Tēju audzē arī Indijā un Indijas okeāna piekrastes valstīs, Japānā, Austrumāfrikā, Dienvidamerikā, Aizkaukāzā. Mūsu veikalos nopērkamās tējas visbiežāk nāk no Šrilankas, Indijas, Gruzijas, tomēr ļoti bieži uz iepakojuma nav atrodama informācija par tējas audzēšanas vietu.

Atkarībā no tējas lapu apstrādes veida no tām iegūst zaļo vai melno tēju.
Zaļā tēja tiek gatavota no tējas krūma zaļajām lapiņām, kaltējot tās karstajā gaisā tikai tik ilgi, kamēr tās nezaudē zaļo krāsu un netiek pakļautas fermentācijas procesiem. Šādi gatavotā tējā ir mazāk kofeīna (tikai aptuveni 1%) un ekstraktvielu, bet vairāk vitamīnu nekā melnajā tējā. Tā labāk dzesē slāpes.
Melnā tēja ir tējas krūma svaigās, zaļās lapas un pumpuri, kas tiek savītināti, sasmalcināti un fermentēti. Lai iegūtu melno tēju, tējas lapiņas kaltē karstā gaisā, līdz tās zaudē lieko mitrumu, tad, saritinātas īpašos aparātos, tās tiek fermentācijas procesam (aptuveni 45 grādu temperatūrā), kamēr zaudē zaļo krāsu un kļūst vara sarkanas. Fermentācijas laikā notiek daudzas ķīmiskas reakcijas, kuru rezultātā rodas raksturīgā melnās tējas garša un aromāts, kā arī atbrīvojas kofeīns. Melnajā tējā kofeīna saturs ir aptuveni 2,5 – 3,5%. Kad fermentācijas procesā tēja kļuvusi melna, to izkaltē un sašķiro, ņemot vērā tās kvalitāti un citas īpašības.
Pusfermentētā tēja (oolong) ir kaut kas vidējs starp melno un zaļo tēju. To iegūst, lapiņas fermentējot daļēji. Tēja tiek virināta saules gaismā un lapas tiek sakratītas pītā bambusa grozā – tās tiek salauzītas, kas atvieglo oksidēšanās procesu. Abas šīs darbības atkārto vairākas reizes, līdz lapas kļūst caurspīdīgas un to malas krāsojas dzeltenīgas vai sarkanīgas, kas liecina par oksidēšanos. Lielās lapas tiek sarullētas, iegremdējot tās karstā ūdenī, tās atritināsies. Oolong tēja var būt fermentēta dažādās pakāpēs no 10-15% līdz pat 70%. Jo augstāka fermentācijas pakāpe, jo tumšāka tēja.
Baltā tēja. Šī tēja ir diezgan liels retums. Lielākoties balto tēju žāvē saulē, nevis tvaicē, tā saglabājot lapu dabisko izskatu. Daudzām baltajām tējām ir īpaša plūkšanas metode – novāc tikai pumpura apvalku vai pumpurus un pirmās divas dzinuma lapiņas, vai tikai pašus pumpurus. Apstrāde ir tik maiga, ka zem pumpura apvalka saglabājas pilnīgi neskarti, sudrabaini matiņi.
Reklāma
Reklāma
33 5 19 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 19

0/2000
Es gan - ne melno, ne zaļo tēju neatbalstu. Pats lietoju uzturā Āfrikas sarkanā krūma Rooibos tēju, Hibispa, mežrozīšu un piparmētru tējas.
4 0 atbildēt
nu es jau vienkārši piedāvāju veidu,kā pagaršot kaut līdzīgu baltajai tējai ;)
3 0 atbildēt
tetley ir baltā tēja.tā man garšo.bet nu īstā baltā tēja noteikti garšo pavisam savādāk.labāk gan jau
3 0 atbildēt
sakārojās meža zemeņu tēju.. mmm emotion
3 0 atbildēt
es vispār nedzeru tēju. emotion
3 0 atbildēt
nekas nevar pārspēt zaļo tēju. ^^ īpaši aukstu.
3 0 atbildēt
es ar neesu dzeris bet dzirdeejis redz esu :D bet pagarsot gribetos :)
2 0 atbildēt
nu es jau neko nesaku :)
2 0 atbildēt
istaa teja nav salidzinama ar to teju kas maisinjos...
2 0 atbildēt
Ņamm.. bet normāla tēja izkonkurē jebkuru tējas maisiņu produkciju..
2 0 atbildēt
Esu visādu veidu tējas dzērusi, gan zaļo, gan sarkano, gan melno, bet tādu balto gan vēl ne. Ja kādreiz kaut kur būs izdevība, noteikti vajadzēs nogaršot. Vispār pat pirmā dzirdēšana par tādu. emotion
2 0 atbildēt
Es miilu Chaka ielas teejniicu! xD
1 0 atbildēt
Tēja ar pienu.. Tā Angļi dzer :P man pašam garšo karameļu tēja ar pienu :D ņam :)
1 0 atbildēt
mmm.. interesants raksts ^.^ Tieši sagribējās tēju. :D
1 0 atbildēt
Man ir mājās zaļā tēja... Īstā zaļā tēja... :p Viena no retajām kuru dzeru :p
0 0 atbildēt

🖖

0 0 atbildēt

👍

0 0 atbildēt
Paldies par rakstu! Ļōti garšo dažādas tējas. Tagad īpaši jasmīnu tēja :)
0 0 atbildēt
mm piparmētru tēja emotion
0 0 atbildēt