local-stats-pixel

Sala, kura Latvijai nepieder21

 36  1
Droši vien katrs sevi cienošs Latvijas iedzīvotājs kaut reizi sev mūžā ir uzdevis jautājumu – kāpēc Igauņiem ir tik daudz salu, bet Latvijai nav nevienas? Jautājums, droši vien, izskanēja runājot vai domājot par to nelielo saliņu Rīgas jūras līča vidū, kuras piederību mūsu zemītei tik daudzi vēlētos.

Nav jau tā, ka letiņi neko nedarītu lietas labā. Esam tikuši līdz tādam līmenim, ka Roņu salas veikalos (veselos divos) pieņem Latvijas naudu. Pagājušajā gadā pat nosūtījām uz turieni savu lāci, kurš izrādījās pietiekami nenotverams priekš igauņiem, taču viņiem par laimi lācim tur nepatika un viņš atpeldēja atpakaļ uz mūsu zemītes krastiem. Re, pat dažas nedēļas atpakaļ latviešu bāliņi mēģināja iekarot salu. Veicot superslepeno operāciju tika iztukšotas stratēģiskās rezerves – alus kaste, nozagts smagais auto, tomēr pārņemt savā varā smago tehniku gan neizdevās – ekskavators palika neiedarbināts. Dažus gadus atpakaļ radio SWH rīta programmā BeBe brokastis tika noskaidrots, ka patiesībā kūlu dedzina tādēļ, lai tās dūmi nomaskētu letiņu desantu šai salā.

Raugoties vēsturiski uz šo problēmu – kāpēc Latvijai nav Roņu salas nākas atkāpties pavisam senā pagātnē. Tieši pagātne arī deva Roņu salai tās nosaukumu, jo jau tās senākie cilvēkveidīgie apdzīvotāji nodarbojās ar roņu medībām. Tomēr tālākā tās vēsture ir cieši saistīta ar Latvijas piekrasti un …zviedriem! Vispirms Kurzemes bīskaps atļāva še dzīvot zviedriem, kuriem Gotlandē bija kļuvis par šauru. 1558.gadā salu principā, vienkārši pievienoja Kurzemes hercogistei. Taču 1621.gadā sala nokļuva Zviedrijas valdījumā. Pāris reizes Roņu salas iedzīvotājiem ir uzbrukuši arī pirāti, no kuriem par Zviedrijas lielais plecs nav spējis vietējos pasargāt.

Ziemeļu kara laikā Roņu sala nonāk Krievijas pakļautībā un atkal tā ir cieši saistīta gan ar Vidzemi, gan Kurzemi, gan arī Sāremā salu. Vietējos laiku pa laikam apciemo gan ciemiņi no Latvijas teritorijas puses, gan Igauņu puses, gan Somijas. Atbrauc pat franči, kuru vienīgais veikums bija akas izrakšana...pludmalē.

1915.gada 18.aprīlī, jau Pirmā pasaules kara laikā, Vācijas karaspēks izsēdās salā un padzina krievus.

Beidzoties Pirmajam pasaules karam un nodibinoties Latvijas un Igaunijas republikām problēma par salas piederību kļuva aktuālāka. Pastāv vairākas teorijas par to, kā Igauņi piedabūja roņsaliešus piekrist sevi un salu atdot Igaunijai.

Pirmais apstāklis, kas roņsaliešiem lika nosvērties par labu Igaunijai bija fakts, ka no 1918.gada novembra līdz 1919.gada maijam Roņu salas iedzīvotājiem nebija nekādu kontaktu ar cietzemi. Pa kara gadiem šiem bija sakrājušies aptuveni 16400 kilogrami ar roņu taukiem. Un loģiski, ka tos vajadzēja realizēt – iemainīt pret stratēģiskām lietām – sāli, ieročiem un munīciju, pamatīgu naudas summu un alkoholu. Tā kā igauņi jau labu laiku skatījās uz salas pusi, tad turp tika nosūtīts kāds virsnieks, kurš, sev par šausmām, pamanīja, ka pie salas piebraukuši vairāki latvieši. Manot ka nebūs labi, no Igaunijas valdības sekoja ļoti ātra rīcība – tika piesķirta nauda roņu tauku iegādei un uz salu nosūtīja ekspedīciju, kuras vadītājs bija kāds spekulants J. Pertsels. Pāris dienās izdevās vienoties un roņsalieši piekrita pievienoties Igaunijai. No salas atvestie tauki Tallinā sabojājās.

Latviešiem spēlīte bija beigusies. Vēlāk gan tika mēģinats Roņu salu atgūt piesaistot starptautiskās robežu komisijas utt., bet 1923.gada 1.novembrī Latvijas valdība izlēma, ka labu kaimiņattiecību vārdā sala, lai paliek igauņiem.

Tomēr, cik var spriest, tad labi vien ir, ka sala palika mūsu ziemeļu kaimiņiem. Vismaz ir par ko pasapņot un kur aizbraukt ciemos!
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 21

0/2000
Mums reiz bija Trinidada un Tobago, Gambija, Memele (Klaipeda), Abrene un Ronu sala.... emotion
 5  0 atbildēt
Ežezeram ir daudzas salas. un taas visas ir mūsu :)
 4  0 atbildēt
Trinidada ari bija! Teksts nav parak sakarigs, bet tas ta.. Man vienmer ir patikusi pavesta uzruna, LAI DIEVS SARGA NO... UN LATVIESIEM! Musejie bija veren specigi, kur tas vis palicis..? Pat vikingus piekasam un izvietojam bakas ta, lai samejie uzskrietu uz sekla + lai nesabojatu vikingu jaukos adas zabakus, nocirtam tos ar visam kajam, lai zabaki neizmirktu! Varena tauta uz musu zemes dzivoja!
 4  0 atbildēt
Galiigs Bullshits teksts... Piekriitu Anonīms komentārs 2009-01-25 00:47:05 Cik man zināms, Roņu salu Igaunijai 'uzdāvināja' par palīdzību Ziemeļlatvijas brigādei 1.pasaules kara laikā. Latvijas labā Vidzemē cīnījās vairāk igauņu nekā latviešu.
 4  0 atbildēt
Cik man zināms, Roņu salu Igaunijai 'uzdāvināja' par palīdzību Ziemeļlatvijas brigādei 1.pasaules kara laikā. Latvijas labā Vidzemē cīnījās vairāk igauņu nekā latviešu.
 4  0 atbildēt
tagad šeit dzīvo "nasing spešhal" nah
 3  0 atbildēt
Njā piekrītu tev
 2  0 atbildēt
Oi atvainojos ka aizmirsu atsauci ielikt tad lūk te būs http://easyget.lv/politika/read/2990/ No šejienes paņēmu pats neesmu to sacerējis. emotion
 2  0 atbildēt
+ nauruham :D
 2  0 atbildēt
gati, tikai tobago, bez trinidadas
 2  0 atbildēt
tākā nezinu kur tu šitādu versiju esi izrāvis... pats sacerēji, vai kāds palīdzēja ? :D
 2  0 atbildēt
nu lai tak iedod mums vienu salu! emotion emotion
 1  0 atbildēt
ziniet lai arī ko igauņi negribētu sarast, bet lietuvieši sarausuši vēl vairāk, zināt ka aptuveni 70% lietuvas territorijas nekad vēstusiki nebija viņu territorija? viena daļa kuršu kāpu(tas viss no jūras daļas, vēl bik prūšu zemes un tikai 1a maza zemes strēmele kreisajā(skatoties no mūsu puses kartē) lietuvas malā blakus latgalei tik bija viņu :D tā kā jāsāk domāt priekš kam mēs tiem lietuvēneim atdevām savas kuršu kāpās un vēl atļāvām savākt prūšu zemi.
 1  0 atbildēt
Nahuj tos igauņus!
 2  1 atbildēt
Zaiguciic --- BIJA mūsu ;)
 1  0 atbildēt
nja es ari biju dzirdejis ka Latviesi labpratigi atdeva salu Igauniem par palidzibu ziemelatvijas brigadei
 1  0 atbildēt
es esmu dzirdējis ka latvieši Roņu salu uzdāvināja iaguņiem par palīdzību [ nu īsto iemeslu kpc uzdāvinaja nezinu] bet latvieši paši salu uzdāvināja igauņiem :p
 1  0 atbildēt
Vai tad Latvieši labprātīgi neatdeva salu igauņiem?
 1  0 atbildēt

👍

 0  0 atbildēt
nu cik gari var rakstiit, tur tos cetrus teikumus vareeja viena teikumaa pateikt.. slinkums pat lasiit..
 1  1 atbildēt