Es nezinu, bet man tas viss nepatīk
SOPA, nāves nesējs inetrnetam !53
Pieņemu, ka daļa manu lasītāju pēdējo mēnešu laikā Internetā ir manījuši PIPA un SOPA abreviatūras. Tomēr tāpat redzu, ka vairums īsti nezina kas tas ir un vai vispār par to būtu jāiespringst. Un nav brīnums, jo Latvijas medijos par šo tēmu tikpat kā nav vēstīts. Un tikai vakar, kad vairāki pasaulē populāri tīmekļa servisi (piemēram, Wikipedia) cīņā pret šiem likumprojektiem uz dienu apstādināja savu darbību, cilvēki arī Latvijā pamanīja, ka kaut kas nav īsti labi. Kas tad ir PIPA, SOPA un kāpēc tas ir būtiski arī Latvijā?
Šie likumprojekti mūs vēlas ievest cenzūras laikmetā un krietni apdraudēt iemīļoto servisu (YouTube, Twitter, Vimeo, Wikipedia, Google utt.) darbību. Lai izvairītos no neizbēgamajiem sodiem, servisiem būs krietni vairāk jākontrolē lietotāji un mūsu tiesības uz brīvu izteikšanos būs ierobežotas. Jāsaprot, ka izmaiņas sniegsies krietni tālāk par autortiesību aizsardzību un korporācijas varēs daudz vienkāršāk tikt galā ar sev nepatīkamiem viedokļiem. Tādējādi sekas mēs jutīsim arī Latvijā, tāpēc par to ir jārunā un iespēju robežās jārīkojas.
Pat ja cīņa par autortiesībām nav nekas nepareizs, tomēr problēma rodas veidos kā to vēlas panākt. Un likuma virzītāji vēlas savās rokās pārņemt rīkus (piemēram, iejaukšanās DNS servisu darbībā), kas var apdraudēt Interneta drošību/stabilitāti.
Kas ir SOPA un kā mēs nonācām tik tālu?
Viss aizsākās 2011.gada maijā ar PIPA - The PROTECT IP Act (Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011), kas tika iesniegts ASV Senātā. PIPA mērķis bija aizsargāt intelektuālās tiesības un sodīt ārvalstu lapas, kas izvieto materiālus, uz kuriem attiecas autortiesības. Bija paredzēts, ka šādām lapām tiktu atslēgta pieeja meklēšanas pakalpojumiem, maksājumu sistēmām un reklamēšanās pakalpojumiem.
Tam 2011.gada oktobrī sekoja Pārstāvju Palātā iesniegtais SOPA (Stop Online Piracy Act). Tā ideja ir līdzīga PIPA.
2011.gada novembrī 11 uzņēmumi, to skaitā Google, Facebook un LinkedIn parakstīja vēstuli, kurā izteica protestu pret SOPA un PIPA, norādot, ka tas ir drauds Amerikas inovācijām un kiberdrošībai, tai pat laikā atzīstot, ka digitālais pirātisms ir aktuāla problēma.
2011.gada novembrī 11 uzņēmumi, to skaitā Google, Facebook un LinkedIn parakstīja vēstuli, kurā izteica protestu pret SOPA un PIPA, norādot, ka tas ir drauds Amerikas inovācijām un kiberdrošībai, tai pat laikā atzīstot, ka digitālais pirātisms ir aktuāla problēma.
2011.gada novembrī Tumblr, Reddit, Mozilla uz saviem logotipiem un lietotāju rakstiem izvietoja melnas svītras kā protestu pret SOPA, tās noņemot tikai tad, kad lietotāji apsolīja ziņot, ka protestē pret SOPA.
2011.gada decembrī lielākais ASV domēnu reģistrācijas pakalpojuma sniedzējs GoDaddy paziņoja, ka atbalsta SOPA un neilgā laikā zaudēja aptuveni 20 tūkstošus lietotāju, neskatoties uz to, ka pēc tam atsauca savu paziņojumu.
2011.gada decembrī notikušās diskusijas Pārstāvju Palātā pagaidām ir atliktas, tikmēr 2012.janvārī tika publicēts Baltā Nama paziņojums, kas uzsvēra, ka, lai gan digitālais pirātisms ir aktuāla problēma, netiks atbalstīti tādi labojumi, kas būs pretrunā interneta dinamiskajai dabai un sniegtajām iespējām.