Ja domājat ,ka runa būs par vampīrsikspārni ,tad jūs kļūdaties. Ir kāds daudz negantāks asins sūcējs, kura priekšā vampīrsikspārnis nobāl.......
Pasaules lielākais asins sūcējs.89
Pārsvarā visi uzskata ,ka lielākais asins sūcējs ir vampīrsikspārnis ,kas dzīvo tropu mežos. Par to upuriem viss biežāk kļūst lielie dzīvnieki -cūkas zirgi, govis un visādi meža zvēri. Viņi uzbrūk savam upurim, saplēš tā ādu un tad dzer tā asinis. Vampīrsikspārņi nemaz nav tik lieli, vidēji tie ir 5-9 cm gari. Un viens sikspārnis pa nakti patērē tikai dažas ēdamkarotes ar asinīm.
Evolūcijas pielāgojums-siekalas ar antikoagulantiem ievada sava upura brūcē, kas neļauj sarecēt asinīm un tas nodrošina asins plūsmu barošanās laikā. Diemžēl dzīvnieki ar ko upuris barojies turpina asiņot vel pāris stundas pēc sikspārņa maltītes.
Un tagad ķersimies pie patiesi lielākā asins sūcēja uz šīs pasaules. Tā ir Amazones dēle ( Haementeria ghilianni ). Šī dēle var pārsniegt par 40 cm garumu un tā ir ļoti mantkārīga. Dēle var izsūkt asins daudzumu ,kas 4 reizes pārsniedz pašas svaru un tikai tad tā kļūst apmierināta. Lielākais zināmais rekords ,kas ir novērots, ka dēle izsūc 80 g ar asinīm. Tas ir daudz ,daudz vairāk par dažām karotītēm ,ko izšūc vampīrsikspārnis par ,ko jau rakstīju.
Dēles mute sastāv no 3 žoķļiem un 300 zobiem un tā ir perfekti morfoloģiski pielāgota ,lai piesūktos savam upurim un pildīt asins sūkšanas funkcijas. Amazones dēles dzīvo dubļainos ūdeņos, uzbrūk un barojās pārsvarā no lielajiem zīdītājiem. Dēles mute satur īpašas adatiņas ,kas tai ļauj turēties pie sava upura. Tā griezuma vietā ievada īpašus antikoagulantus, kas neļauj asinīm sarecēt un nodrošina vienmērīgi plūsmu, kopā ar siekalām tā upurī ielaiž arī vielu ,kas vietu ,kur dēle piesūkusies padara nejūtīgu ,tāpēc upuris nemaz nevar just ,ka dēle viņam ir piesūkusies.
Ja jūs domājat ,ka dēles kodumi neapdraud cilvēkus, tad jūs smagi maldaties. Tā ievada dažādas vielas cilvēka asinis ,kas var būt kaitīgas. Tur var būt baktērijas ,parazīti un vīrusi no dēles iepriekšējā upura. Visas slimības dēlē var uzglabāties mēnešiem ilgi. HIV un B hepotīts ir atklāts dēlēs Kamerūnā.
Amazones dēle noteikti izraisa riebumu un bailes Amazones baseina iedzīvotāju vidū. Bet milzu dēle ir izraisījusi milzīgu interesi par dabas fermentu antikoagulantu , kas atrodās šajās dēlēs. To izmanto medicīnā. Dēles medicīniskos nolūkos sāka izmantot jau daudz agrāk nekā mēs domājam. Aptuveni pirms 2500 gadiem tās izmantoja asins nolaišanā senajā Indijā -tas sekmēja labu veselību un līdzvaru organismā.
Visas dēles ir segmentēti tārpi, to tuvākie radinieki ir sliekas un visām neatkarīgi no to lieluma ir precīzi 32 segmenti. Katrs segments ir neatkarīgs nervu centrs un tādējādi dēlēm ir 32 smadzenes. Šodien dēles plaši izmanto medicīnā. Ar dēlēm samazina tūsku audos un veicina sadzīšanu.
Ceru ,ka uzzinājāt ko jaunu un nebijāt dzirdējuši par šo monstru.