Tabakas dzimtene tiešām ir Amerika. Un, lai gan uz senajām Ķīnas vāzēm gadās ieraudzīt zīmējumus, kuros attēloti smēķētāji, tomēr līdz pat Kolumba atklājumiem Vecajā pasaulē par tabaku nekas nebija zināms.
Par tabakas vēsturi...3
37
1
Eiropiešu iepazīšanās ar tabaku sākās tā: 1492. gada 12. oktobrī admirāļa Kristofora Kolumba slavenās flotilas "Pinta" matrozis Rodrigo Trians iekliedzās: "Priekšā zeme!" Vietējie iedzīvotāji, kas savu zemi, kas izrādījās sala, sauca par Guanahani. Kolumbs tai deva jaunu nosaukumu - Sansalvadora. šajā vārdā līdz mūsu dienām saucas viena no Bahamu salām. Starp dāvanām, ko vietējie iedzīvotāji pasniedza Kolumbam, bija arī auga "petum" sausās lapas; viņi šīs saulē izkaltētās un caurulītēs satītās lapas smēķēja.
Meklēdams zeltu, Kolumbs devās tālāk uz Dienvidiem un 1493. gada 27. oktobrī izcēlās Kubas piekrastē. Iedzīvotāji sagaidīja ceļotājus ar gruzdošām pagalēm rokās un ar zāli, ko viņi lietoja smēķēšanai un sauca par "cigaro". Šīs zāles dūmus, kā tēlaini izteicās Kolumbs, viņi "dzēra". Smēķējot "katrs no tās 3 vai 4 reizes ievilka dūmus un pēc tam izpūta tos caur nāsīm". (...)
Reklāma
Tā augs, kurš savu nosaukumu ieguva no Haiti salas provinces Tobago, sāka uzvaras gājienus pa zemēm un kontinentiem. Pēc Kolumba otrā brauciena (1493 - 1496) tabakas sēklas tika atvestas uz Spāniju. Pēc tam tās nokļuva kaimiņzemēs un lielo ģeogrāfisko atklājumu periodā pa jūru un sauszemi tika nogādātas it visos zemeslodes nostūros.
Pieprasījums pēc tabakas izrādījās tik liels, ka dažas Ziemeļamerikas provinces - Virdžīnija un Merilenda - sāka specializēties gandrīz tikai tabakas audzēšanā. XVIII gadsimtā šo štatu tabakas plantācijās strādāja desmitiem tūkstošu nēģeru. Tabakas ķīpas no Amerikas pārpildīja visas pasaules ostas, dodot milzīgu peļņu tabakas plantāciju īpašniekiem un tirgotājiem.
Tabaku smēķēja, gan satinot caurulītēs (cigāri) tabakas lapas, gan īpaši tabakas smēķēšanai izgatavotās māla, fajansa un koka pīpes. XIX gadsimta vidū parādījās papirosi, kurus gatavoja speciālās fabrikās. Sākot ar XX gadsimta otru pusi, plaši izplatījās cigaretes.