local-stats-pixel

Mākslīgā dzīvība uz laboratorijas "Titāna"1

5 0
Zinātnieki parādīja, ka uz Saturna lielākā pavadoņa Titāna var veidoties organiskās vielas. Pētījuma autori savus eksperimentus veica laboratorijā, kur mēģināja radīt apstākļus kādi tie ir uz otrā lielākā Saules sistēmas mēneša. Šī darba apraksts publicēts žurnālā „Journal of Physical Chemestri A.”, bet galvenie rezultāti – „New Scientist”. Titānam ir blīva atmosfēra, kura par 96% sastāv no slāpekļa. Tajā vēl nelielās devās ir sastopami metāns, etāns, propāns, diacetilēns, metilacetilēns, acetilēns, ogļskābā gāze. Uz pavadoņa virsmas ir ogļūdeņražu ezeri, bet dažas pazīmes liecina, ka zem virsmas ir ūdens okeāns. Vienkāršāko organisko vielu un ūdens klātbūtne padara Titānu pievilcīgu dzīvības meklēšanai. Eksperimentus, kuri rādītu, vai dzīvība ir iespējama arī ārpus mūsu planētas, ir iespējams veikt arī uz Zemes. Pētnieki laboratorijā sajauc uz tā vai cita kosmiska ķermeņa sastopamus ķīmiskus savienojumus un imitē kosmisko starojumu.
Šī darba autori iedarbojās uz „Titānu” ar vieglu rentgena starojumu, kurš ir spējīgs iekļūt dziļākos atmosfēras slāņos, nekā piemēram ultravioletais starojums. Trīs laboratorijas „Titāna” apstarošanas dienas bija līdzvērtīgas septiņiem miljoniem gadu. Ar šo laiku bija pietiekoši, lai veidotos nosacīti sarežģīti organiskie savienojumi, taču uz aukstā „Titāna” zinātnieki tos neatklāja. Pēc tam, kad maisījumu, kurš imitēja apstākļus uz Saturna pavadoņa, uzsildīja līdz istabas temperatūrai, tajā izveidojās adenīns. Šī viela ir viena no DNS un RNS elmentārblokiem.
Pašlaik, lai uz Titāna veidotos „pareizie” savienojumi nepietiek siltuma avota. Iepriekš pavadonis varēja uzsilt, piemēram, pateicoties vulkāniskai aktivitātei jeb meteorītu bombardēšanai. Nākotnē Titāns uzsils, jo Saule palielināsies izmēros, pārvēršoties par Sarkano gigantu.
Jaunie rezultāti palielina Titāna izredzes kļūt apdzīvojamam, taču potenciālajai dzīvībai būtu jāatrisina daudzas citas problēmas, tajā skaitā kā "iegūt" ūdeni no dziļi dzīlēs paslēptā okeāna. Titāna kā viena no perspektīvajiem projektiem izpēti izvērtēja Amerikas un Eiropas kosmosa aģentūras, taču beigās tomēr Titāns piekāpās Jupitera mēnesim Ganimedam.
Titāns nav vienīgais mūsu Saules sistēmas kaimiņš, uz kura teorētiski varētu rasties dzīvība. Šajā sarakstā ir arī Jupitera pavadonis Eiropa, Neptūna pavadonis Tritons, cits Saturna pavadonis Encelads. Pēc saņemtajiem pēdējiem datiem Encelads aizvien vairāk intriģē zinātniekus, kuri meklē dzīvības pazīmes Saules sistēmā.

Vairāk informācijas: "New Scientist" - Solar X-rays may create DNA building blocks on Titan >>> Saistītais raksts: Uz Saturna pavadoņa Encelada atklāts okeāns >>> Saistītais raksts: Uz Marsa atklātas sena ezera pēdas, kas varētu liecināt - senatnē tur pastāvējusi dzīvība >>> Saistītais raksts: Zinātnieki apgalvo, ka atraduši tiešus pierādījumus zibens eksistencei uz Marsa >>> Saistītais raksts: ASV NASA izstrādājusi metodi okeānu atrašanai uz eksoplanētām >>> Saistītais raksts: Pētījums: Pastāv iespēja, ka Marsa dzīvības paraugus iznīcinājuši pētniecības aparāti >>> Saistītais raksts: Zinātnieki iesaka meklēt ārpuszemes dzīvības formas Marsa vulkānu nogāzēs >>> Saistītais raksts: Zinātnieki pauž bažas par to, ka uz Marsa varētu tikt "ievazāta" Zemes dzīvība >>> Saistītais raksts: Metāns Marsa atmosfērā ir nopietns pierādījums bioloģisko procesu esamībai >>>
Saistītais raksts: Ārpuszemes civilizācijas - tikai zinātniski nepierādāmas fantāzijas? Saistītais raksts: Versija: Kāpēc citplanētieši varētu būt līdzīgi mums >>> Saistītais raksts: Amerikāņu kosmologs piedāvā meklēt principiāli jaunas dzīvības formas tepat uz Zemes >>>
5 0 1 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 1

0/2000
labs raksts...
1 0 atbildēt