Atnāca, ieraudzīja un uzvarēja Šie trīs vārdi pieder Gajam Jūlijam Cēzaram - drošsirdīgam un varenam vīra, kas mainīja Senās Romas vēsturi.
Jūlijs Cēzars1
22
2
Piedzimst bīstamos laikos. Gājs Jūlijs Cēzars piedzima aristokrātu ģimenē 100.gadā pirms mūsu ēras. Lai arī Cēzara ģimene bija dižciltīga, viņi nedzīvoja bagāti. Tie bija bīstami laiki. Roma vēl neprata pārvaldīt savas jauniegūtās lielās teritorijas, tāpēc republikā sākās haoss. Bija skaidrs, ka tikai militārā diktatūra spētu ieviest kārtību. Cēzars sāka iet skolā, viņam labi padevās gan mācības, gan sports. 19 gadu vecumā viņš pievienojās Romas armijai un drīz vien kļuva par pirmo armijas komandieri.
Sola atrisināt raizes. Problēmu Senajā Romā bija n mazums - visapkārt valdīja liela noziedzība. Nodokļi bija biedejoši augsti, cilvēkus māca izsalkums, jo tiem nebija darba - vienkaršak un lētāk bija izmantot vergus. Dažādas kliķes cīnījās par ietekmi, plosījās korupcija, kā arī pie varas tika "bīditi savējie". Jau drīz Cēzars bija paspējis ieņemt dažadus amatus un iegūt ļaužu atbalstu. Nabadzīgie iedzīvotāji dusmojās uz varas pārstāvjiem, bet Jūlijs Cēzars apsolija atrisināt viņu raizes. Tāpēc ļaudis vēlējās redzēt Cēzaru Romas vaditāju vidū. Un, pateicoties milzīgajam sabiedrības atbalstam, 60.gadā p.m.ē. Cēzaru uz vienu gadu ievēlēja par konsulu jeb faktiski Romas vadītāju.
Reklāma
Kļust par diktatoru. Tā kā Cēzars ne tikai runāja, bet arī rīkojās, ļaudis mīlēja viņu vēl vairāk. Un, jo populārāks Cēzars kļuva, jo lielāka bija viņa vara. Senāts(Romas augstakās varas institūcija) sāka uztraukties. Varas pārstāvji negribēja, lai Romā atkal valdītu karalis tāpat kā agrāk. Un viņiem bija taisnība - Cēzars patiešām vēlējās valdīt viens. 49.gada p.m.e pēc spožam uzvarām Gallijā (tagadēja francija) Senāts pavēlēja Cēzaram atlaist armiju, kā to paredzēja likums. Viņš atteicās. Turklāt uzticīgajiem kareivjiem, kuri tāpat kā tauta mīlēja savu vadoni, lika virzities uz romu un ieņemt to. Sākās četrus gadus ilgs pilsoņu karš, kas beidzās ar Cēzara uzvaru. Viņš kļuva par diktatoru(valdnieks, kam pieder neierobežota vara).