Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
43

Pirmkārt, katram gaumes ir dažādas.

Otrkārt, nevienam negribu uzpiest, taču gribu informēt, lai nerastos nepareizie stereotipi.

Kopš hiphopa dzīvesstila rašanās Bronksā, tas ir izplatījies visā pasaulē. Pirmā fragmentārā informācija par hip-hop un grafiti kultūru Latvijā parādījās 80. gadu otrajā pusē līdz ar dīdžejiem, kuri jauniešus pasākumos iepazīstināja ar andergraunda mūziku un tai atbilstošo kultūru. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas šī kultūra progresēja, bet, sākoties 21. gadsimtam, hip-hops progresē ar katru gadu, lēnām kļūstot par vienu no dominējošajām un visstraujāk attīstījošākajām subkultūrām Latvijā.

Hiphops  mūzikas žanrs un... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
1.

Hip-hops- mūzikas žanrs un kultūras kustība, kura aizsākās agrajos 1970. gados Amerikā un tās aizsācēji bija galvenokārt afroamerikāņi un latīņamerikāņi. Hip-hop kultūru raksturo četri galvenie pamatelementi: repošana, dīdžejošana, graffiti un breikošana. Citi papildus elementi ir bītbokss, hiphopa ģērbšanās stils un slengs, jeb valodas kultūra.

Jamaikā Amerikas radio... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
2.

Jamaikā Amerikas radio dīdžeju ietekmē radās deju zāles dīdžeji, kas vadīja pasākumus ar runāšanu, kas bija dzejas formā. Šis fakts ir tālāko notikumu pamatā, kuru rezultātā radās Hip-Hop mūzika un kultūra. Jamaikas dīdžeju stils ietvēra sevī mūzikas gabalu salikšanu nepārtrauktā programmā atkārtojot vai mainot motīvus, komentējot ritmiski akcentētā dzejā.

1985 gadā iesākas tā... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
3.

1985. gadā iesākas tā sauktais pirmais hip-hop kultūras vilnis Latvijā, kas nesa līdzi gan specifisku mūzikas stilu (hip-hop un rap), gan deju (breakdance), gan mākslas veidu – graffiti.

Tas ir arī laiks kad... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
4.

Tas ir arī laiks, kad graffiti pārstāvji apzinās sevi plašākas kustības ietvaros un noris pirmie mēģinājumi šos rakstus veidot atbilstoši graffiti mākslas prasībām, bet šis mākslas žanrs neattīstījās tik progresējoši kā citviet Eiropā un graffiti mākslas dzimtenē – ASV. Pirmām kārtām, šī īpatnība skaidrojama ar tā laika valsts politisko situāciju PSRS sastāvā un tās ieviesto informācijas cenzūru, ar ko sastapās visa sabiedrība kopumā.

Latvijā hiphops kā mūzikas... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
5.

Latvijā hip-hops kā mūzikas žanrs kļuva populārs astoņdesmito gadu vidū, bet PSRS laikā tas tika iekļauts pie aizliegtās mūzikas, jo mākslinieku lirikās bieži varēja saklausīt patriotiskus tekstus. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas iegūt un klausīties “aizliegto” mūziku varēja jebkurš.

Vēlāk scaronis mūzikas žanrs... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
6.

Vēlāk šis mūzikas žanrs attīstījās, jo bija visiem pieejams. Tam bija neierobežotas iespējas. Nevajadzēja īpašu izglītību, naudas līdzekļus vai dotības. Nebija nekādu noteikumu, izņemot to, ka dzejai bija jābūt ritmiskai un oriģinālai.

Breika deja jeb... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
7.

Breika deja jeb breikošana parādījās tikai astoņdesmito gadu vidū. Tas kļuva populārs jauniešu vidū, kad tas tika izpildīts uz ielām. Hip-hop deju stila pirmās kustības parādījās

1986 gadā Sākumā breika... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
8.

1986. gadā. Sākumā breika dejošanā tika iekļauti elementi no dažādiem cīņas elementiem (karat, kunfu, kapueiro, bokss). Vēlāk radās elementi no džeza dejām, plastiskas roku un kāju kustības, Daži no breika dejotājiem radīja labu iespaidu, ātri griežoties ar ķermeni apkārt un vienlaicīgi izdarot ātras kustības ar plaukstām. Tas sāka strauji attīstīties. Ar laiku tika rīkotas dažādas sacensības, kas ļāva dejotājiem parādīt sevis izkopto dejošanas māksla.

Savukārt dīdžejošanas māksla... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
9. Savukārt dīdžejošanas māksla attīstījās daudz vēlāk – deviņdesmitajos gados. Pie vainas ir nepieciešamās tehnikas deficīts. Lai gan šis mākslas paveids attīstījās ļoti vēlu, tas sāka ātri attīstīties. Mākslinieki ātri izprata šo mākslu un spēja radīt daudz labas ritmiskas mūzikas. Ar laiku parādījās tādi šī žanra mākslinieki, kas sevi sāka dēvēt par bītmeikeriem (no angļu valodas beat – ritms, make – darīt). Mūsdienās šis mākslas veids ir ļoti populārs, jo spēj iederēties gan breika dejā, gan repošanā, gan arī ar hip-hop kultūru nesaistītās lietās.
Kā pēdējais Latvijā... Autors: iksa Hip-hops nav tikai mūzika, tā ir vesela kultūra
10.

Kā pēdējais, Latvijā attīstījās šis kūltūras papildelements – bītbokss. Neskatoties uz to, ka bītbokss jau bija pastāvējis pirms daudziem tūkstošiem gadiem, bītbokss ir radies 80.gadu vidū, Ņujorkā, blues jazz un swing uzplaukuma laikā. Latvijā tas sāka attīstīties deviņdesmito gadu beigās. Sākot ar 2000. gadu Latvijā sāka parādīties apvienības, piemēram, grupa – ‘Per’, kas sāka popularizēt bītboksošanu Latvijā. Šobrīd šī mūzikas forma kļūst aizvien populārāka tieši jauniešu vidū.

4
43
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [6]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
TudishBOOM avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  TudishBOOM 14.06.11 03:03
4
0

vismaz HH ir mūzika ar jēgu, nevis ''I JUST HAD SEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEX''.  LV HH arī nav zemē metams, protams, ir daži izņēmumi.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.06.11 01:36
4
2

Nekādu iebildumu pret mūziku, kamēr šie man nenāk virsū un kasās par tēmu, ka ir vislabākie/krutākie. Par nelaimi... visbiežāk to dara šīs mūzikas klausītāji/veidotāji.

mend avatars
Medaļa Spoks
  mend 14.06.11 03:27
4
2

Hiphops nav mūzika... tā skan loģiskāk! :)

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.06.11 02:43
2
2

hip-hopā mani kaitina tikai viena lieta, izpildītāji bieži savā lirikā iekļauj tekstus , kā "es runāju par to, ko citi pat neatļaujas domāt", utt., taču reāli neko diži "revolucionāru" no viņiem izspiest nevar. tas liekas diezgan infantili.

 

tā kā raksts pats par sevi labs, + no manis.

mobilizācija avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  mobilizācija 14.06.11 02:52
0
0

labs raksts Linduk

h4tee avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sviestmaize
  h4tee 14.06.11 02:57
2
4

Heitojat mani cik gribat,bet man tā "mūzika" liekas pilnīga huiņa.Katram savs ;)