Atklāta viela, kas pagarina dzīves ilgumu3
1
0
Pēdējās dienās pasaulē pieaudzis cilvēku skaits, kuri cenšas atrast informāciju par to, kas ir resveratrols. Kāpēc? Jo zinātnieki atklājuši, ka šī viela, kas nelielā koncentrācijā atrodama arī sarkanajās vīnogās un sarkanvīnā, var kalpot par dzīves pagarinātāju.
Pēc tam, kad par šīs vielas ietekmi uz dzīves ilgumu ASV raidsabiedrības CBS ēterā pastāstīja raidījuma 60 Minutes reportieri, vārds „resveratrols” kļuva par piekto meklētāko vārdu internetā ASV.
Zinātnieki atklājuši vielu – resveratrolu – kas labvēlīgi iedarbojas ne tikai uz sirds veselību, bet daudz lielākā koncentrācijā spētu pagarināt cilvēka dzīves ilgumu, pasargājot no veselības problēmām un vairākām ar vecumu saistītām slimībām, piemēram, Alcheimera slimību, sirds slimībām u.c. Raidījumā tika pieļauta iespēja, ka pavisam drīz cilvēki varēs lietot īpašas, šo vielu saturošas tabletes, kas dzīvi pagarinās vismaz par 30%.
Pētījumos iesaistītais zinātnieks Kristofs Vestphāls (Christoph Westphal) atzinis, ka ar šo līdzekli būtu diezgan pagrūti 70-gadīgu pensionāru pārvērst par 35-gadīgu, bet lietojot preparātu būtu iespējams palēnināt novecošanās procesus.
Pētījumi šajā jomā oficiāli tika sākti 2003. gadā, kad pie kopīgiem izpētes darbiem ķērās Hārvardas universitātes speciālisti. Viens no zinātniekiem – bioķīmiķis Deivids Sinklērs (David Sinclair) jau bija veicis virkni pētījumu jomā, pierādot, ka iespējams pagarināt dzīvības procesus raugā. Lai gan raugs no cilvēka sarežģītās uzbūves atrodas krietni tālu, tomēr izrādās, ka gandrīz visām dzīvām būtnēm ir viens kopējs gēns – sirtuīns, kas parasti ir neaktīvs, taču aktivizējoties tas spēj nodrošināt dzīvības funkciju pagarināšanos šūnās.
Turpinot pētījumus un testējot neskaitāmas vielas, kas varētu veicināt šī gēna aktivizāciju, pētnieks atklāja, ka tas visveiksmīgāk notiek tieši resveratrola ietekmē, kas savukārt visbiežāk atrodams tieši sarkanvīna sastāvā un sarkano vīnogu miziņās.
Šis atklājums savukārt lika pavisam savādāk paskatīties uz daudz senāku pētījumu, kas tika veikts apmēram pirms 17 gadiem. Toreiz zinātnieki centās izskaidrot, tā saukto „franču fenomenu”, mēģinot atklāt, kā iespējams, ka francūžiem, kuri uzturā lieto samērā treknu pārtiku, dzīves ilgums ir tāds pats kā tiem, kas ievēro veselīgākus ēšanas paradumus. Tagad tiek uzskatīts, ka mīklas atminējums ir sarkanvīns, ko francūži lieto savā ēdienkartē, bet tajā esošais resveratrols aktivizē sirtuīna gēnu un tas rūpējas par dzīves ilguma pagarināšanu.
Pēc šo atklājumu un sakritību konstatēšanas, zinātnieki savā darbā iesaistīja arī pētījumu institūtu no Kembridžas, kas sadarbībā ar farmācijas kompānijām pašlaik strādā pie resveratrolu saturošu tablešu izgatavošanas.
Izklausās jauki, taču ir arī kāda negatīvā lieta – resveratrols uz sirtuīna gēnu vislabāk iedarbojas, ja ķermenis ir izbadējies. Eksperiments jau veikts ar pērtiķiem, kuri sadalīti divās grupās, no kurām viena saņēmusi kalorijām nabadzīgāku pārtiku, kamēr otra grupa barota kā ierasts. Visi saņēmuši arī resveratrola devu un vislabāk tā iedarbojusies uz pirmo pērtiķu grupu.
Apzinoties, ka badošanās nebūs veiksmīgs ieteikums tiem, kas vēlēsies lietot dzīvi pagarinošās tabletes, speciālisti pašreiz strādā, lai tās uzlabotu un cilvēki nākotnē varētu saņemt preparātu, kas nodrošinātu organismu ar nepieciešamajām kalorijām un vitamīniem, neļaujot justies izsalkušam, bet tajā pat laikā garantētu, ka tiek uzņemta viela, kas veicinās dzīves ilgumu nosakošā gēna aktivizāciju.
Līdzīgi eksperimenti veikti arī ar pelēm. Divas peles tika vienādi barotas ar samērā treknu pārtiku, taču vienai tika dots resveratrols. Vēlāk atklājās, ka resveratrolu saņēmusī pele ir fiziski izturīgāka, nav pieņēmusies tik ļoti svarā un tās dzīves ilgums palielinājies par 20%. Vietā gan būtu atzīmēt vēl kādu faktu – deviņos no 10 gadījumiem, kad kāds preparāts veiksmīgi izmēģināts uz pelēm, tas diemžēl nav devis tos pašus rezultātus attiecībā uz cilvēkiem.
Zinātnieki atklājuši, ka nelielās devās preparāts izmēģināts arī uz cilvēkiem, kas cietuši no diabēta. Rezultāti parādījuši, ka ievērojami samazinājies glikozes un insulīna līmenis asinīs, lai gan pacienti nav mainījuši savu ikdienas diētu vai lietojuši citus medikamentus. Tablešu izstrādātāji drīzumā plāno jauno, sintētisko resveratrola versiju izmēģināt arī uz vēža slimniekiem.
Interesanti, ka lai cilvēks uzņemtu nepieciešamo resveratrola devu, dienā būtu jāizdzer vismaz 1000 pudeles ar sarkanvīnu, jo, lai gan viela sarkanvīnā atrodama, tās koncentrācija ir ļoti neliela.
Zinātnieki prognozē, ka jaunās tabletes sabiedrībai pieejamas būs pēc aptuveni pieciem gadiem, taču parādījušās baumas, ka melnajā tirgū tās varētu būt pieejamas jau daudz ātrāk. Nav skaidrs, kāda varētu būt maģisko tablešu cena, turklāt izskanējis viedoklis, ka preparāts ierobežotā skaitā varētu tikt izplatīts noteiktām cilvēku grupām, bet vienkāršiem mirstīgajiem būs vien jāsamierinās ar to, cik Dieviņš lēmis.