Ķīmijā, alkohols ir organisks savienojums, kurā hidroksiljonu funkcionālo grupu (-OH) ir saistīta ar oglekļa atomam. Jo īpaši šai oglekļa centrs ir piesātināts, tikai viens obligācijas trim citiem atomiem.
Svarīgs klases spirti ir vienkārši Acikliskie spirti, vispārējā formula, kas ir CnH2n 1 OH. No tiem, etanols (C2H5OH) ir spirta veidu atrasti alkoholisko dzērienu, un kopējā runā vārds alkohols īpaši attiecas uz etanolu.
Citus spirts parasti apraksta ar paskaidrojošu īpašības vārdu, kā arī izopropilspirtu (Propān-2-ols) un koksnes spirts (metilspirts, vai metanols).Piedēklis-ola parādās IUPAC ķīmisko nosaukumu visām vielām, hidroksila grupas ir funkcionālo grupu ar visaugstāko prioritāti; vielām, ja augstāka prioritāte grupa ir klāt priedēkli hidroksi-parādīsies IUPAC nosaukums.Piedēklis-ola nesistemātiskas nosaukumiem (piemēram, paracetamolu vai holesterīna) arī parasti norāda, ka viela ir iekļauta hidroksila funkcionālo grupu, un, jā, kuras nosaukums ir alkohols. Bet daudzas vielas, it īpaši cukuru (piemēri glikozes un saharozes) satur hidroksilgrupas funkcionālās grupas, neizmantojot sufiksu.
Visbiežāk lieto alkoholu, ir etanols, C2H5OH, ar etāns mugurkaulu. Etanols ir ražots un cilvēku patērēts gadu tūkstošiem, kā raudzēti un destilēti alkoholiskie dzērieni. Ir skaidrs, viegli uzliesmojošs šķidrums, kas vārās pie 78.4 ° C, ko izmanto kā rūpniecības šķīdinātāja, auto degvielas un izejvielu ķīmiskajā rūpniecībā. ASV un dažās citās valstīs, jo juridisko un nodokļu ierobežojumi alkohola patēriņu, etanols paredzēti citiem mērķiem un bieži satur piedevas, kas padara to negaršīga (piemēram, denatonija benzoāta) vai indīgs (piemēram, metanols). Etanola šajā formā ir pazīstama galvenokārt kā denaturētu spirtu; kad metanols tiek lietots, tas var tikt saukta denaturēto spirtu vai "ķirurģisko spirtu".
Vienkāršākais alkohols ir metanols, CH3OH, kas iepriekš tika iegūta, destilējot koksnes un tāpēc sauc par "koka spirts". Tas ir dzidrs šķidrums atgādina etanola smaržas un īpašībām, ar nedaudz zemāku vārīšanās punkta 64,7 ° C), un to izmanto galvenokārt kā šķīdinātāju, degvielu un izejvielām. Atšķirībā etanolu, metanolu ir ļoti toksisks: Tā kā maz, kā 10 ml var izraisīt pastāvīgu aklumu, un, iznīcina redzes nervu un 30 ml (viena šķidruma unces) ir potenciāli letāls daudzums.