Lai pareizi izraudzītos mūsu vajadzībām, kuras mainās ne tikai gadu gaitā, bet arī atkarībā no gadalaika, visatbilstošākos kosmētikas līdzekļus, nepieciešams precīzi zināt savas ādas tipu, kas atkarīgs no mitruma un tauku komponentu sastāva ādā. To var noteikt kosmētiskajā kabinetā pie kosmetologa, bet var arī patstāvīgi. Nosacīti atšķir sausu, normālu, taukainu un kombinētu (jauktu) ādas tipu.
Jaukta tipa āda. Bieži vien sievietēm ir novērots, ka uz vaigiem un ap acīm āda ir sausa, bet deguns, piere un zods klāti ar tauku kārtiņu. Tas ir raksturīgi jauktam jeb kombinētam ādas tipam – tauku kārtiņa nevienmērīgi sadalās pa dažādām sejas daļām. Ja starp dažādām ādas daļām ir ļoti lieli kontrasti, vainojama nepareiza sejas kopšana.
Kombinēta tipa ādas izteikts variants parasti sastopams jaunībā. Ādai ir pazemināts mitruma sastāvs, un var parādīties lūpoši plankumi un apsārtums. Šādā ādā ir pavājināta asinsrite, un sejas krāsa nav veselīga. Viens cēlonis tam ir, ka vakarā , pirms gulētiešanas seju bagātīgi ieziež ar barojošo krēmu, uzliekot to arī uz deguna un zoda, kur āda nelobās. Šajās vietās tad veidojas pastiprināts tauku slānis.
Otrs cēlonis ir bagātīga sejas norīvēšana ar šķidro krēmu ik dienas rītos un vakaros, pēc tam seja bieži tiek pūderēta, galvenokārt deguns, piere un zods. Ierīvētais pūderis vēl vairāk kairina un aizsprosto tauku izvadkanālus. Šāda nepareiza sejas kopšana rada atšķirības dažādās sejas daļās. Kopt kombinētu ādu ir visai sarežģīti, jo atšķirīgās sejas zonas jākopj atbilstoši atšķirīgo ādas tipu vajadzībām.
Normāla tipa āda. Normāla āda ir ļoti reti sastopama. Tai raksturīgs, it īpaši jaunībā, svaigums, vingrums, elastīgums, tā ir gluda un maiga ar tīru un matētu toni, bez paplašinātām porām, pūtēm, tuvu izvietotiem un paplašinātiem asinsvadiem. Tās stāvokli neietekmē laika apstākļi. Tāda āda gadiem ilgi saglabā savu dabisko pievilcību. Apmēram 10% pieaugušo ir normāli funkcionējoša āda. Tas nozīmē, ka tauku un sviedru dziedzeri darbojas līdzsvaroti, mitruma sastāvs ir normāls un asinsrite laba, āda ir elastīga, ar labu tonusu, mīksta un veselīgā krāsā. Normālā ādā nav netīrumu, tikai uz deguna vai zoda var parādīties atsevišķi komedoni jeb melnās pinnes.
Sausa, jūtīga tipa āda. Sausa āda sastopama pietiekami bieži. Jaunām sievietēm tā izskatās maiga, plāna, gluda un matēta, ar gadiem kļūst sausāka, lobās, zaudē elastību. Uz tās ātrāk parādās krunciņas. Bez tam sausai ādai likumsakarīgi piemīt paaugstināts jutīgums un tieksme uz kairinājumiem. Uz tās stāvokli īpaši iedarbojas ārējās vides kaitīgie faktori (saule, aukstums, vējš, piesārņotais gaiss), kā arī stress. Šādai ādai raksturīga savilkšanās sajūta, raupjums un lobīšanās, ādas apsarkums uz vaigiem un zoda. Nepareizi kopjot sausu ādu, jau 25 gadu vecumā uz tās parādās manāmas krunciņas, bet 30 gadu vecumā izpaužas pirmās ādas ļenganuma pazīmes.
Āda ir sausa, ja tajā nav pietiekams mitruma un tauku sastāvs. Vairākumā gadījumu sausā ādā nav gan viena, gan otra, tomēr tauku trūkums ir būtiskāks faktors. Šādā gadījumā tauku dziedzeri nespēj pietiekamā daudzumā izdalīt taukus un āda nespēj piesaistīt vajadzīgo mitruma daudzumu. Sekas ir izmaiņas hidrolipīdu aizsargslānī, kas savukārt nespēj pietiekami pretoties ārējiem kairinātājiem, un ādas jutīguma palielināšanās.
Sausā ādā ir arī palēnināta asinsrite – tomēr sejas krāsa, tam par spīti, bieži ir samērā laba, jo āda ir plāniņa. Asinsrites palēnināšanās dēļ var veidoties kuperoze un teleangiektāze jeb hronisks kapilāru paplašinājums. Sausā ādā parasti nav komedonu jeb melno piņņu, tomēr ilglaicīgi nekoptā ādā tādas var rasties. Toties bieža parādība ir baltās pinnes – cieti, balti veidojumi no ragvielas, kalcija sāļiem un taukiem. Tos likvidē kosmētiķis.
Reklāma
Tas, kas notiek organisma iekšienē, atspoguļojas arī mūsu ārienē un jo sevišķi ādā. Ādas sausumu var arī izraisīt dažādas slimības, ilgstošs stress, hormonāli traucējumi, meteoroloģiskie apstākļi, nepareizi kopšanas līdzekļi, saskarsme ar spēcīgas iedarbības ziepēm, tīrīšanas līdzekļiem, citiem ķīmiskiem kairinātājiem, nepareiza barība u.c.
Šādas ādas tipam ir svarīgi, lai izstrādājumi satur lipīdus un mitrinošus komponentus. Tīrīšanas līdzekļiem jābūt maigiem. Sausu ādu nav ieteicams katru nedēļu lobīt ar skurbi.
Taukaina, problemātiska tipa āda. Taukaina āda ir pastiprinātas tauku dziedzeru darbība sekas. Šo dziedzeru aktivitāte dažādos dzīves posmos ir atkarīga no iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības. Visbiežāk āda ir taukaina jaunībā dzimumbrieduma periodā. Tauku pastiprinātu izdalīšanos veicina dzimumdziedzeru funkcijas izmaiņas pubertātes un grūtniecības laikā, kā arī iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības. Bez tam āda spēcīgi taukojas, ja cilvēkam ir nervu sistēmas un hroniski gremošanas trakta darbības traucējumi (vēdera aizcietējumi). Ja ir kāda aknu, vairogdziedzera vai ginekoloģiska slimība, ādas taukošanās palielinās vai samazinās. Tādas pašas sekas ir izmaiņām uzturā. Tauku dziedzeri darbojas pastiprināti, lietojot asus, treknus ēdienus, ar ogļhidrātiem bagātu barību, spirtotus dzērienus. To darbība pavājinās, ēdot daudz piena un sakņu produktu un maltītes ieturot regulāri. Seja var spēcīgāk taukoties arī ķermeņa svara palielināšanās dēļ. Vēl tā kļūst taukaina, ja pār mēru lieto treknus krēmus, dažādas kosmētiskās eļļas un emulsijas.
Taukainai ādai raksturīgas paplašinātas poras; ja āda netiek pienācīgi kopta, tās aizsērē, sākas iekaisums, nieze, pinnes.
Pārliecīgas taukošanās dēļ seja kļūst ne tikai spīdīga, bet arī raupja, pat asa. Tauku dziedzeru izvadkanālu atveres paplašinās u ir acīs krītošas, sevišķi uz nāsīm, pieres un zoda, kur āda vairāk taukojas.
Ādas tauki, savienojoties ar putekļiem un atmirstošām raga kārtas šūnām, veido pinnes, kas aizsprosto dziedzeru izvadkanālus. Taukainas ādas ārstēšana ir vissarežģītākā un ilgstošākā. Tā prasa vienlaikus speciālu ilgstošu kopšanu, attiecīgu ārstēšanu un noteiktu ēšanas režīmu. Kopšana vien maz ko dod, jo spēcīgi attaukojošie līdzekļi var pasliktināt ādas stāvokli, radīt iekaisumu un apgrūtināt ārstēšanu.
Reklāma
Nav grūti noteikt, vai āda ir taukaina vai ne, jo seja izskatās kā noziesta ar taukvielām. Taču ne tik vienkārši var konstatēt, kāda cēloņa dēļ sācies iekaisums un sviedru dziedzeru aizsprostošanās. Katrai sievietei vajadzētu par to padomāt un pavērtēt sevi, vispirms ņemot vērā iepriekš teikto.
Lai noteiktu, kāds Jums ir ādas tips, nepieciešams pie sejas piespiest papīra salveti vai rūpīgi pieskarties ar nomazgātu un noslaucītu spoguli pie deguna, pieres, zoda un vaigiem. Ja uz salvetes vai uz spoguļa virsmas parādās taukains nospiedums, tad tas nozīmē, ka šajā vietā sejas āda ir taukaina, bet pārējās vietās - normāla vai sausa. Ja Jūsu āda lobās, tad dotajā vietā tā ir sausa.