Apbalvošanas tradīcijas ar krūšu zīmēm radās Krievijā 19.gadsimta 90.gados. Tāda veida karaspēka vienības atzīmēja savas dibināšanas gadskārtu. Vēlāk tās pārveidojas kā pulka goda zīmes. Latvijā pirmo reizi krūšu zīme tika apstiprināta 1915.gadā - vienota strēlnieku bataljonu krūšu nozīme.
Apbalvošanas tradīcijas ar pulku krūšu nozīmi bija arī Latvijas Republikas armijā 20.-30.gados. Savas krūšu nozīmes pastāvēja arī dažāda rakstura militārām organizācijām. Ar krūšu nozīmi apbalvotājs pats par saviem līdzekļiem to iegādājās armijas ekonomiskajā veikalā. Bija iespēja izgatavot nozīmi no dārgmetāla pēc individuāla pasūtījuma. Juvelieru darbnīcā izgatavotājam paraugam nedrīkstēja būt atkāpju no apstiprinātā parauga. Atsevišķos gadījumos, kad krūšu nozīmes pasniedza prominentām personām vai ārzemju karavīriem, tās iegādājās no vienības līdzekļiem. Krūšu nozīmes nēsāšanas tiesības piešķīra ar vienības komandiera pavēli. Par to tika izsniegta īpaša apliecība, kas bija apstiprināta ar komandiera parakstu ar komandiera parakstu un zīmogu. Apliecībā ierakstīja nozīmes īpašnieka vārdu un uzvārdu, nozīmes kārtas numuru un piešķiršanas datumu. Apliecību izsniegšanu fiksēja atsevišķā vienības reģistrā.
Apliecības parasti iestikloja, vai ierāmēja un novietoja kabinetā vai dzīvoklī redzamā vietā pie sienas. Piemēram, ASV šāda tradīcija ir populāra vēl šodien.
1992.gadā ar Latvijas Republikas Zemessardzes priekšnieka pavēli tika atjaunota tradīcija pasniegt krūšu nozīmes zemessargiem, kas būs izpelnījušies šādu atzinību. (Voldemārs Eihenbaums).
Goda zīme dibināta 1996.gada 23.septembrī.
Bataljona krūšu nozīmes pamatā ir stilizēts balta metāla labiskais ugunskrusts ar pulētu aplokojumu, pulētiem burtiem un cipariem krusta galos. Pa ugunskrusta diognālēm - divi sakrustoti, smailēm augšup vērsti zobeni, kas ir seni latviešu tautas kaujas ieroči un norāda, ka Zemessardzes bataljons ir militārs formējums, kurš gatavs aizstāvēt savu zemi un savu tautu. Krusta augšējā starā reljefā izspiests skaitlis ''19'', labajā starā skaitlis''91'', kreisajā starā - ''2,X'', apakšējā starā - ''ZS''. Aversā krusta vidū attēlots stilizēta Latvijas Republikas kontūra Valsts karoga krāsās, kuru aplī (diametrs 30mm) apakšā iekļauj balta metāla ozollapu vija, no kuras izmirst leģenda:
''GODS KALPOT LATVIJAI".
Krūšu nozīmi piešķir zemessardzes 19.bataljona kareivjiem, kuri tajā nodienējuši vismaz 18 mēnešus, kuru laikā parādījuši augstu morālo stāju un veiksmīgu zemessardzes pienākumu izpildi.
Krūšu nozīmes nēsāšana nav obligāta un tā iegādājama par personīgiem līdzekļiem.
Krūšu nozīmes izmēri - 55x55mm.