Veikalos valda īsts trakums. Kā jau katru gadu- veikalniekiem sācies ‘’pļaujas laiks’’. Kā lai visā šajā spožumā un trakajā skrējienā nepazaudē to balto svētku noskaņu? Arī sniega nav :(
Veikalos valda īsts trakums. Kā jau katru gadu- veikalniekiem sācies ‘’pļaujas laiks’’. Kā lai visā šajā spožumā un trakajā skrējienā nepazaudē to balto svētku noskaņu? Arī sniega nav :(
1170.gada 29.decembrī Kenterberijas katedrālē, altāra priekšā (Izklausās gandrīz pēc rituālas slepkavības) četri britu augstmaņi nogalina Kenterberijas arhibīskapu Tomasu Beketu. Un tas tikai tādēļ, ka tie nebija apmierināti ar arhibīskapa centieniem panākt baznīcas neatkarību no valsts. Trīs gadus vēlāk Bekets tiek pasludināts par svēto un kanonizēts.
1672.gada 30.decembrī bijušais karaliskais kapelmeistars Džons Banisters, nonācis naudas grūtībās, lai uzlabotu savu finansiālo stāvokli sarīko pirmo publisko maksas koncertu. Virs kāda kroga viņš noīrē palielu telpu, kurā tiek izvietoti mazi galdiņi un krēsli. Apmeklētāji tikai par vienu šiliņu var baudīt gan mūziku, gan alu, gan kūkas.
Pieaugošais budžeta deficīts un karš ar turkiem, kas kā ‘’melnais caurums’’ iesūca sevī milzīgus naudas līdzekļus, ir par iemeslu Krievijas imperatores Katrīnas Lielās lēmumam veikt naudas reformu un valstī ieviest papīra naudu. 1768.gada 29.decembrī tiek izdots manifests, kas paredzēja izlaist asignācijas 25, 50, 75 un 100 rubļu nominālvērtībā. Visa iegūtā peļņa tiek kara ar turkiem finansēšanai. Sākotnēji naudu mainīja nelabprāt, jo iedzīvotāji nevēlējās šķirties no ierastajām monētām. Tāpēc tiek pieņemts manifesta labojums, kas uzliek par obligātu nodokļus maksāt izmantojot 25 rubļu kupīras. Tā piespiežot iedzīvotājus sākt lietot papīra naudu.
Jauni nodokļi nevienam un nekādos laikos nav patīkami. 1773.gada 16.decembrī Bostonas ostā par indiāņiem pārģērbušies pilsētas iedzīvotāji visai neparastā veidā protestē pret Londonas parlamenta lēmumu- ieviest tējai nodokli, kas tika pieņemts bez saskaņošanas ar Anglijai piederošo koloniju pārstāvjiem. Pārģērbušies par indiāņiem tie ieņem trīs britu Austrumindijas sabiedrības kuģus un izmet jūrā visu to kravu- 342 kastes ar tēju. Šis incidents ir kā priekšspēle Amerikas neatkarības karam un vēsturē iegājis ar nosaukumu ‘’Bostonas tējas dzeršana’’.
1901.gada 10.decembrī, zviedru uzņēmēja un izgudrotāja Alfrēda Nobela nāves dienā, Nobela komiteja un Zviedrijas karalis pasniedz pirmās Nobela prēmijas. Tās saņem vācu fiziķis V.K.Rentgens, nīderlandiešu ķīmiķis J.H.Van Hofs, vācu ārsts E.Bērings un franču rakstnieks Silī-Pridoms. Bet pirmā Miera prēmija tiek pasniegta šveicietim A.Dinānam un francūzim F.Pasī.
1930.gada 11.decembrī, tikai sešas dienas pēc ASV uzņemtās filmas ‘’Rietumu frontē bez pārmaiņām’’ pirmizrādes Berlīnē tā tiek aizliegta demonstrēšanai Vācijā. Inscenējums, pēc pasaulslavenā Ērika Marijas Remarka tāda paša nosaukuma romāna, nebija pa prātam valdošajai elitei. Bet Amerikā filma gūst milzu panākumus. 1930.gadā tā saņem divus Oskarus- labākā filma un labākais režisors (Lewis Milestone), kā arī labākā operatora un adaptētā scenārija nominācijas. Bez tam, šī ir pirmā skaņu filma, kurā daudz tiek izmantotas mobilās kameras un, kaujas ainu filmēšanā, milzu mobilais celtnis ar kameru.
1936.gada 10.decembrī Lielbritānijas premjerministrs Stenlijs Boldvins oficiāli paziņo par unikālu notikumu britu vēsturē- karalis Eduards VIII atteicas no troņa. Kas gan karaļa Džordža V vecākajam dēlam, kurš tikai gada sākumā sava mirušā tēva vietā bija kāpis impērijas tronī, izšķirties par šādu soli? Mīlestība! Karaļa vēlme apprecēties pēc paša ieskatiem, nevis ar nācijas un impērijas interesēm. Viņa izredzētā- amerikāniete Volisa Simpsone bija divreiz jau precējusies un bija savas otrās laulības šķiršanās procesā. Anglikāņu baznīca šķiršanos neatzina un arī britu civillikums kā vienīgo iespējamo laulības šķiršanas iemeslu atzina laulības pārkāpumu. Bet tas nebija Simpsones kundzes šķiršanās iemesls. Ja runa būtu tikai par šiem formālajiem iemesliem, tad kompromiss varbūt arī būtu atrasts. Bet galveno lomu nospēlē baumas par izredzētās reputāciju un runas par to, ka to pie monarha saistot vienīgi nauda un stāvoklis un karalis nav vienīgais, kas bauda kundzes labvēlību.
Kad 1934.gadā Volts Disnejs ierosina izveidot pilnmetrāžas multiplikācijas filmu par Sniegbaltīti un septiņiem rūķīšiem kino ļaudis to nosauc par ‘’Disneja dullību’’, kas novedīs studiju līdz kraham- "Kurš gan būs gatavs maksāt kaut centu, lai vairāk nekā stundu skatītos ekrānā uz zīmētiem rūķīšiem?!". Disneja studija bija veidojusi tikai īsmetrāžas animāciju, arī ļoti veiksmīgo Mikipeles sēriju. Bet pats režisors tā nedomāja. Trīs gadus 570 mākslinieki Disneja vadībā cītīgi strādā un 1937.gada 21.decembrī savu pirmizrādi piedzīvo pirmā pilnmetrāžas animācijas filma ‘’Sniegbaltīte un septiņi rūķīši’’. Panākumi ir grandiozi un skeptiķi paši steidzas to noskatīties. Neizpaliek arī komerciālie panākumi- 1938.gadā filma ienes 3,5milj$ un kļūst par gada ienesīgāko filmu. Visu laiku visienesīgākā kinodarba titulu tā saglabā līdz 1941.gadam, kad to izkonkurē Fleminga ‘’Vējiem līdzi’’.
1944.gada 16.decembrī, atgriežoties no koncerta Francijā, 40 gadu vecumā lidmašīnas katastrofā iet bojā populārais amerikāņu svinga mūziķis Glens Millers. Trombonists, aranžētājs, komponists un džeza orķestra vadītājs. Viņa skaņdarbs ‘’ Mēnesnīcas serenāde’’ manuprāt ir zināms ikvienam. Avārija notiek virs Lamanša un par katastrofas cēloni tiek uzskatīts kāda sabiedroto bumbvedēja nomesto neizlietoto aviobumbu sprādziena gaisa vilnis. Nelielajai lidmašīnai, ar kuru lidoja mūziķis, tas izrādījās liktenīgs.
1953.gada 1.decembrī ASV dienasgaismu ierauga vīriešiem domātā žurnāla ‘’Playboy’’ pirmais numurs. Uz vāka redzams seksa ikona Merilinas Monro. Šī fotogrāfija nav fotografēta speciāli žurnālam, bet gan bija paredzēta kalendāram. Mūsdienās žurnāla pirmie numuri ir bibliogrāfisks retums un kolekcionāri izsolēs gatavi par tiem maksāt milzu naudu. Kopš 2010.gada oktobra iznāk arī žurnāla latviskotā versija.
Nu ko lai saka - ...nu ļoti labs rakstiņš! Atliek vien nožēlot,ka nevaru ielikt vairāk plusus...
10. Un arī Decembrī beidzas ''Playboy'' Latvijā... ''Kā ziņots, šodien iznācis Latvijas "Playboy" žurnāla pēdējais numurs, aģentūru LETA informē izdevniecībā "Dienas žurnāli". avots dlfel
Labs raksts. Pēdējā laikā kvalitatīvākais un interesantākais, kāds spokos parādījies.