Jūlijs- vārds, kas smaržo pēc liepziediem. Pirmkārt šis vārds asociējas ar mēnesi, kad Latviju pārņem dažādi svētki un festivāli. Bet Latvijā ir vairāk kā 200 mazu un lielu vīru, kas saucas šajā vārdā. Par Jūlijiem teikts tā- ‘’ Gribu prot kaldināt jau no bērna kājas. Filozofs. Vienpatis. Vairāk teorētiķis nekā fantasts. Pieticīgi un klusām tuvojas savam iecerētajam mērķim.’’
Par šodienas Jūlijiem šoreiz nebūs ne vārda. Tiem viss vēl priekšā. Šie 10 Jūliji ir no pagātnes.
Iepazīsti desmit Jūlijus7
Tekstilmākslinieks un dizaineris. Latvietis, kuru gruzīni uzskata par savējo. Straume 16 gadus strādā un arī mācās no vietējiem amatniekiem. Īpaši gruzīni lepojas ar Straumes paklāju MIRI, kas pārstāvēja Gruziju 1925.gada Pasaules izstādē Parīzē un ieguva zelta medaļu. 1923.gadā mākslinieks atgriežas Dzimtenē. Savas zināšanas viņš labprāt nodod tālāk. Turpinās arī jaunrade, pēc viņa zīmējumiem ir izgatavotas arī tekstilijas Latviešu biedrības namam.
Jurists, ķīmiķis un nedaudz arī politiķis. 1924.gada 10.aprīlī iecelts par Voldemāra Zāmuēla vadītās valdības Tieslietu ministru. Vēlāk, 24.jūlijā, sāk pildīt arī Kara ministra pienākumus. Ilgi gan nesanāk ‘’ministriēt’’, jo jau gada beigās, 17.decembrī šī valdība demisionē.
Latvijas armijas pulkvedis, 1.Valmieras kājnieku pulka komandieris. Par Austrumu frontes noturēšanu Latgalē Latvijas brīvības cīņu laikā 1919.gada jūnijā apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni.
Žurnālists un rakstnieks. Publicējies laikrakstos ‘’Jaunākās ziņas’’ un ‘’Atpūta’’. 1936.- 1937.g turpinājumos tiek publicēts arī viņa vienīgais romāns ‘’Mūža meža maldi’’. 1940.gadā pievēršas politikai un kļūst par Tautas Saeimas deputātu un Tautas labklājības ministru Augusta Kirhenšteina vadītajā valdībā. Jau pēc gada tiek arestēts un deportēts par pretpadomju aģitāciju neatkarīgās Latvijas laikā.
Profesors, Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes dekāns. 1938.gadā Kārlis Ulmanis viņu ieceļ par Izglītības ministru. Pēc Latvijas okupācijas Auškāps ne tikai zaudē savu amatu, bet 1941.gada jūnijā tiek apcietināts un aizvests uz Sverdlovskas cietumu, kur NKVD īpašā tiesa viņam piespriež nāves sodu nošaujot. Pamatojums- dzimtenes nodevība. Nāves sods tiek izpildīts 1942.gada 3.augustā.
Gleznotājs un pedagogs, interjerists un mākslas kritiķis. Viņš pirmais ieviesa metodisku zīmēšanas pasniegšanu, kā pamatā bija kompozīcijas apgūšana. 1904.gadā izveidotajā ‘’J.Madernieka zīmēšanas un gleznošanas darbnīcā’’ savu talantu attīstīja daudzi mākslinieki.
Dzejnieks, kurš rakstīja vienkāršus un sentimentālus dzejoļus par dabu un mīlestību. Un parakstījās kā Rieteklis. Kad izdzirdiet, vai pat paši uzdziediet, ‘’Še, kur līgo priežu meži’’, tad ziniet, ka šos vārdus ir rakstījis Rieteklis. Arī Latvijas dižākais paeglis pazīstams kā Rietekļa kadiķis, jo dzejnieks tur mīlējis piesēst un domāt savas domas.
Rakstnieks un dramaturgs. 1944.gada 17.martā Latvijas Centrālā padome pieņem memorandu, kas norāda nepieciešamību nekavējoties atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti un izveidot Latvijas valdību. To paraksta 189 Latvijas politiskie un kultūras darbinieki. Arī Pētersons. Šis paraksts II Pasaules kara beigās bija par iemeslu arestam un deportācijai uz Sibīriju.
Dzejnieks, rakstnieks un skolotājs. Viens no pirmajiem literātiem, kurš lielu daļu no saviem darbiem sarakstījis bērniem. Bet vienīgā dzejoļu krājuma ‘’Ugunsziedi’’ iznākšanu pats tā arī nesagaidīja.
Mākslinieks, kura gleznotās ainavas tiek uzskatītas par klasiku. Sākotnēji strādājis par zīmēšanas skolotāju un fotogrāfu Jelgavā, kopš 1876.gada lielāko dzīves daļu mākslinieks aizvada Krievijā un Ukrainā. Bet Latvijas ainavas tiek zīmētas vasarā, ko gleznotājs pavada Dzimtenē.
Kāpēc Jūlijam vārda diena nav mēnesī ar tādu pašu nosaukumu, bet gan aprīlī?? Tas ir jautājums, kas man radās gatavojot šo rakstu….
Otro lapu neskaties :) tur tikai titulbilde.