Sāku interesēties par interesantām vietām un šajā rakstā stāstīšu par Raunu un tās, novadu, kurā ietilpst arī Drusti. Arī pats šeit esmu bijis. Iesaku apceļot un iečekot šo vietu.
Iečeko: Rauna un tās novads.4
Raunas novads
Statistika - Raunas novads sastāv no Raunas pagasta un Drustu pagasta. Tas ir 309 km2 liels un tajā ir aptuveni 4000 cilvēku (2010. gada dati). Raunas novada domes priekšsēdētāja ir Evija Zurģe.
Raunas Staburags
Raunas Staburags ir unikāls. Šis unikālais veidojums ir aptuveni 3,5 m augsts un 17 m garš. Pēc Daugavas staburaga appludināšanas ir vienīgais šāda veida dabas objekts Latvijā. Raunas Staburags ir izveidojies uz Raunas upes labā krasta un šis brīnums ir tapis piecu tūkstošu gadu laikā. Kā vēsta teika, tad Raunas upes pašā krastā apsēdies Milzis un gaida savu laimi. Pie Staburaga ir arī soliņi un ugunskura vieta.
Raunas pilsdrupas
Pati mūra pils vēsturē pirmo reizi atrodama 1381.gadā, taču vēsturnieki atzīst, ka pils celta jau pirms šī laika. Pils galvenā celtne ir taisnstūraina un aizņem aptuveni 47,00m x 35,00m lielu teritoriju, kā vidū atrodas kādreiz apdzīvots iekšpagalms. Pils ir deviņas reizes ir postīta no krievu, poļu, zviedru un vāciešu karapulkiem. Raunas pilsdrupas ir vienas no labāk saglabājušajām pilsdrupām valstī un šobrīd notiek pilsdrupu ziemeļu daļas konservācija. Netālu no pilsdrupām arī atrodas estrāde un basketbola laukums ar skeitparku.
Raunas brīvības piemineklis, jeb Koklētāja
Piemineklis veidots 1920.-30.gados un tā autors ir Kārlis Zemdega. Piemineklis ir brīvības simbols un tajā pausta ideja par šķēpa pārvēršanu koklē un cīņas gara apvienošanu ar dziesmu. Pieminekli rotā Baumaņu Kārļa sacerētās lūgsnas- „Dievs, svētī Latviju”. Šis piemineklis tagad ir nedaudz rekonstruēts. Piemineklis arī piedalījās konkursā par Rīgas brīvības pieminekli, bet neuzvarēja. Piemineklis atrodas Raunas centrā.
Gatartas muiža
Muižas pils celta 1823.-1824.g., tās fasāde veidota klasicisma stilā. Muižas kompleksā ietilpst ledus pagrabs, dārznieka māja, kalēja māja, klēts, magazīna, alus brūzis, Kundziņkrogs, kā arī 19.gs. veidots parks. Unikāla ir 1816.g. būvētā 3 korpusu rija, kas gan ir stipri cietusi.
Raunas baznīca
Drustu luterāņu baznīca
Baznīca celta klasicisma stilā 1837.gadā.Baznīcas celtniecībā piedalījās Mārcis Sārums. Tajā pašā gadā tornī uzstādīja krustu ar zeltītiem galiem un apzeltītu vara lodi. 1898.gadā iegādāta Donnera Rihtera altārglezna „Kristus debesbraukšana”. 20.gs. sākumā uzstādītās ērģeles skan vēl šodien.Pēdējos gados baznīcā pakāpeniski tiek veikts remonts – nomainīts jumts, restaurēti logi, sakārtota apkure, izremontēta mācītāja telpa.Kopš 2000. gada draudzē kalpo mācītājs Edijs Kalniņš.
Drustu muiža
Muižas kompleksā ietilpst Kungu māja, celta 1787. gadā, pārvaldnieka māja,19.gs.celta, kolonnām rotāta klēts, krejotava, brūzis, saimniecības ēka, smēde, magazīna, 3 šķūņi, kūts, parks, Kavalieru nams.
Kavalieru nams ir atjaunots un šobrīd darbojas kā viesu māja.
Piltiņkalns
Piltiņkalns cēlies kā vārda pilskalns pamazinājuma forma: pilīte, piliņš, piltiņš. Tas ir par iemeslu domai, ka klans varēja būt kādreiz senču pilskalns
Kalns, kurā svinēti Jāņi un citas gadskārtas.
Piltiņkalns daudziem kļuvis par svētvietu, kur gūt spēkus, attīrīt domas un dvēseli.
Labirints, kas izveidots Piltiņkalnā, nosaukts par dzīves koku, jo tā forma atgādina sazarotu ozolu. Tas saistīts ar zemes spēkiem un ūdens enerģiju – darbojas kā līdzsvarotājs, harmonizētājs, attīrītājs. Labirints simbolizē ceļu cauri laikam un pieredzei, tā pagriezieni atspoguļo virzienu maiņu, nedrošību, atklājumus un sasniegumus dzīves ceļā.Nākamais labirints – piecu kilometru taka, kas apvij kalnu deviņos lokos un ir simboliska došanās cauri visām attīstības pakāpēm no zemākā uz augstāko. Apmēram stundas laikā izejamās takas novietojumu noteikusi uguns āderu enerģija. Taka aizved pie īpašas vietas virsotnē – pie dievišķās informācijas centra, kas izsakāms trīs vārdos: sakārtotība, vienotība, mīlestība. Lai tajā nostātos, vispirms jāiziet cauri Jumja zīmei.
Slaveni cilvēki
Raunas novadā slavenākie dzimušie ir Jānis Cimze ( Skolotājs, tautas dziesmu vācējs, ērģelnieks, latviešu kora mūzikas pamatlicējs un profesionālās mūzikas sācējs), Emīls Blūms (Rallija pilots), Pēteris Šmits (latviešu orientālists sinologs, valodnieks un etnogrāfs.), Kārlis Krēsliņš (viens no modernās farmācijas celmlaužiem un praktiskās bakterioloģijas pamatlicējiem Krievijā), Gatis Šļūka (Karikatūrists)