Klāt marts…. Ar gaišākiem rītiem un vakariem, ar vieglu, gandrīz vēl nemanāmu nojausmu par pavasara tuvošanos. Bet vari nešaubīties, nekur pavasaris neapmaldīsies un atnāks tieši vajadzīgajā laikā.
Klāt marts…. Ar gaišākiem rītiem un vakariem, ar vieglu, gandrīz vēl nemanāmu nojausmu par pavasara tuvošanos. Bet vari nešaubīties, nekur pavasaris neapmaldīsies un atnāks tieši vajadzīgajā laikā.
1697.gada 19.martā Krievijas imperators Pēteris I uzsāk ‘’lielo viesošanos’’- Eiropas apceļošanu. Vairāki simti pajūgi un karietes dodas ceļā. Lai izkļūtu no Maskavas ir vajadzīga vesela nedēļa. Rīga, Jelgava, Liepāja… un tālāk Eiropā. Tikšanās ar varasvīriem, kontaktu dibināšana, sabiedroto meklēšana. Tas viss tiek darīts gandrīz divu gadu garumā, pēc tam ceļotāji atgriežas mājās.
1762.gada 17.martā Ņujorkā notiek pirmā zināmā Sv.Patrika dienas parāde. Īru izcelsmes karavīri, ignorējot pavēlniecības aizliegumu, pa Brodveju dodas uz tavernu, kur svētku gaisotnē tiek ieturētas Sv.Patrika dienas brokastis. Īriem šie svētki ir īpaši, nu gluži kā latviešiem Jāņi.
1852.gada 13.martā Ņujorkas avīzē "The New York Lantern" tiek publicēta pirmā Frenka Beljū karikatūra ar Tēvoci Semu. Šī karikatūra, kas veltīta britu un amerikāņu politikai kara flotes attīstības jomā un Tēvocis Sems redzams kopā ar Lielbritānijas personificējumu- drukno džentlmeni Džonu Bullu, ātri kļūst populāra visā pasaulē. Bet Tēvocis Sems kļūst par Amerikas klišeju satīriskajā karikatūrā, aizstājot neatkarības cīņu laikā dzimušo Brāli Džonatanu. Jāsaka, ka abi bija vizuāli līdzīgi- kalsns stāvs, kazbārdiņa, gari mati zem cilindra un svītrainas bikses.
Izdzirdot Aleksandra Dimā (tēva) vārdu uzreiz prātā nāk viņa populārie vēsturiskie romāni. Pirmkārt jau ‘’Trīs musketieri’’ un ‘’Grāfs Monte Kristo’’. Bet viņš rakstīja arī lugas un darbojās publicistikā. Bet pēdējais darbs, kas tiek pabeigts 9 mēnešus pirms nāves, 1870.gada 6.martā, ir 1152 lappuses biezā kulinārijas vārdnīca- ‘’Grand dictionnaire de cuisine’’.
1876.gada 16.martā misters Harijs Hills Ņujorkā organizē pirmo dāmu boksa maču. Sieviešu dūru cīņas ringā piesaista auditoriju un kļūst par lielisku izklaidi. Tiek pat organizēti čempionāti. 1904.gada III Vasaras Olimpiskajās spēlēs Sentluisā sieviešu bokss tiek iekļauts kā paraugdemonstrējumi. Šim sporta veidam ir daudz pretinieku un ceļš uz oficiālu iekļaušanu olimpiādē ir grūts, bet netrūkst arī atbalstāju. Un 2012.gada XXX Vasaras Olimpiskajās spēlēs Londonā tas tiek iekļauts oficiālajā programmā. Par pirmajām čempionēm kļūst Nicola Adams (Lielbritānija), Keitija Taylor (Īrija) un Claressa Shields (ASV).
Ak, pasaulīt! Kāda tumsonība. Tā pie sevis nodomāja britu galminieki 1896.gada 4.martā. Pusdienās, kas tiek rīkotas par godu kādas Indijas mazvalstiņas radžas vizītei, augstais viesis izdzer pirkstu skalojamās vanniņas saturu.
Anglijas slavenāko universitāšu- Oksfordas un Kembridžas ikgadējās airēšanas sacensības vienmēr ir intriģējošs un skatītāju pārpilns pasākums. Bet gadās jau visādi. 1912.gada 28.marta regate beidzās ar visai dīvainu, ‘’neizšķirtu’’ rezultātu. Regates laikā, netiekot līdz finišam, nogrimst gan Oksfordas, gan Kembridžas universitātes laivas.
Studenti visos laikos ir meklējuši un arī atraduši neordināras izklaides. Un viņus var saprast- kas daudz mācās, tiem arī jāatpūšas. Jaunu izklaides veidu 1939.gada 3.martā aizsāk Harvardas universitātes studenti- zelta zivtiņu rīšanas sacensības. Šīs sacensības ātri kļūst populāras. Nu gluži kā mūsdienās visādi plankingi …. un kā viņus tur visus sauc.
1938. gada septembrī Lielbritānijā tiek izveidota militāra struktūra ar nosaukumu Sieviešu teritoriālais palīgdienests, kurā sievietes varēja darboties pretgaisa aizsardzības un sakaru vienības, strādāt virtuvēs, armijas kantoros un noliktavās. Bet medmāsām bija savs- Karalienes Aleksandras Impērijas kara medmāsu dienests. 1945.gada 4.martā Sieviešu teritoriālajā palīgdienestā ar reģistra numuru 230873 tiek ieskaitīta 18-gadīgā Elizabete Vindzore- Karaliskā augstība Jorkas princese un nākamā karaliene Elizabete II. Atšķirībā no citām Eiropas karalisko ģimeņu dāmām, kuras pildot Dzimtenes aizsardzības pienākumus izvēlējās medmāsu dienestu, jaunā britu princese apguva autovadītāja un mehāniķa prasmes un sēdās pie sanitārā dienesta auto stūres. Savas kara gaitas princese beidza kā STP jaunākā komandiere ( tas atbilst armijas kapteiņa pakāpei) un šobrīd ir vienīgā valsts vadītāja, kas II Pasaules kara laikā dienējusi savas valsts bruņotajos spēkos.
Marts neapšaubāmi ir ‘’Oskara’’ mēnesis. Amerikas Kinoakadēmijas balva ir prestiža balva un kopš 1953.gada 19.marta šai ceremonijai var sekot līdzi arī TV skatītāji.
1959.gada 9.marts ir diena, kad veikalu plauktos parādās pirmās lelles Bārbijas
Izrādās ka mana dzimšanas diena arī ir īpaša :)