Kļūsti par 15 informācijas kripatiņām bagātāks.
15 fakti par Seno Ēģipti, kurus tu, iespējams, nezināji18
Lūpukrāsa tika gatavota no sasmalcinātiem knišļiem
Skaistais karmīnsarkanais tonis tika iegūts, sasmalcinot noteiktas insektu sugas. Sastampātā masa tika vārīta un veidota praktiskā formā, lai to būtu vieglāk uzklāt. Šādi pie sava meikapa tika, piemēram, Kleopatra.
Faraoni izmantoja vergus kā ēsmu, lai atgaiņātu mušas
Lai gan arī mūsdienās dažreiz mušas ir diezgan neciešami kukaiņi, tomēr Senajā Ēģiptē no tām glābiņa nebija vispār. Ja tagad veikali piedāvā dažādas atgaiņājošās sveces un sprejus, tad tolaik iespēja bija tikai viena. Faraoni lika nosmērēt kādu vergu ar medu, lai mušas uzmācas tikai viņam.
Senie ēģiptieši kapenes rotāja kā mājas un pat nesa uz tām ēdienu
Ēģiptiešiem pēcnāves dzīve vien bija kā vesela reliģija. Viņi tai ļoti ticēja un visiem spēkiem mēģināja paņemt šajā dzīvē esošās lietas uz viņpasauli. To skaitā bija kosmētikas produkti, galda piederumi, ēdieni, dzērieni un pat mīļākie mājdzīvnieki un vergi.
Faraoni cieta no aptaukošanās
Lai gan ēģiptiešu gleznojumos redzami tikai veselīgi un slaidi cilvēki, tomēr realitātē gluži tā vis nebija. Veicot mūmiju rentgenuzņēmumus, zinātnieki secinājuši, ka bagātie ēģiptieši, īpaši faraoni, patiesībā bijuši resni un neveselīgi. Viņi pārtika no no trekniem ēdieniem un alkohola, turklāt maz kustējās, laika gaitā iedzīvojoties liekos kilogramos un dažādās slimībās.
Proktologi bija ļoti pieprasīti
Senajā Ēģiptē medicīna bija ļoti augstā līmenī. Protams, ņemot vērā tolaik pieejamos resursus un zināšanas. Viņiem bija eksperti dažādās jomās: zobārsti, acu ārsti un ķirurgi. Tomēr vispopulārākie bija proktologi. Faraoni bija gana turīgi, lai lielu daļu savas dzīves pavadītu ar ēdienu un dzērieniem. Viņiem bieži bija nepieciešamas klizmas un gremošanas sistēmas pārbaudes. Daži proktologi piekopa arī zobārsta arodu, rūpējoties par faraonu gremošanas traktu no abiem galiem.
Vīrieši izmantoja kosmētiku
Senajā Ēģiptē gan vīrieši, gan sievietes lietoja kosmētiku. Šādai rīcībai bija trīs iemesli: 1) Kosmētikas slānis sargāja ādu no saules; 2) Viņi ticēja, ka dievi Ra un Hors bija labvēlīgāki pret tiem, kuri lietoja kosmētiku; 3) Tika uzskatīts, ka kosmētikai piemīt dziedinošs spēks. Šis gan ir koks ar diviem galiem. Acu zīmulis, kura sastāvā bija svins, palīdzēja cīnīties ar miežagraudiem. Tomēr svins un dzīvsudrabs, kurš bija svarīga kosmētikas sastāvdaļa, tomēr veselībai nodarīja vairāk ļauna nekā laba.
Līdz pusaudža vecumam bērni staigāja kaili
Bērni nedrīkstēja nēsāt ne apģērbu, ne apavus. Lai izvairītos no utīm, vecāki noskuva bērnu matus, atstājot vien nelielu bizīti. Bērniem tika atļauts valkāt tikai potīšu aproces, rokassprādzes un vienkāršas rotas ap kaklu.
Ēģiptiešiem bija ''izmēģinājuma laulības''
Senajā Ēģiptē laulība nebija oficiāli jāreģistrē. Pāris vienkārši sāka dzīvot kopā. Turīgākie pāri gan mēdza veidot tādus kā līgumus, lai regulētu mantiskās attiecības šķiršanās gadījumā. Dažos līgumos pat tika noteikts, ka laulībai bija jābūt derīgai. Respektīvi, Senajā Ēģiptē šķiršanās neizraisīja nekādus jautājumus, ja viens no partneriem bia neauglīgs vai pāris vienkārši nesaderēja kopā.
Vīriešiem arī bija mēnešreizes
Viņi ticēja, ka mēnešreizes bija arī vīriešiem. Ja vīrieša urīnā nebija asiņu, tika uzskatīts, ka viņš ir slims. Kāpēc tā? Tolaik lielākā daļa ēģiptiešu cieta no šistosomozes - slimība, ko izraisa mikroskopiski tārpiņi, kuri dzīvo ūdenī. Slimības rezultātā urīnā parādās asinis. Ilgākā laika periodā slimība var izraisīt neauglību un nāvi.
Tiesas priekšā tu biji vainīgs, ja vien nevarēji pierādīt savu nevainīgumu
Labi, ka mūsdienās ir otrādi... Tolaik apsūdzēto un lieciniekus pat spīdzināja, lai uzzinātu patiesību. Un jā, apsūdzētajam nebija advokāta.