Daudzas pilis tika uzbūvētas kā nocietinājumi. Tās izturēja ne tikai ienaidnieku uzbrukumus kaujas laukā, bet arī var nostāvēt pret mūsu visu nepielūdzamo ienaidnieku laiku. Tomēr atsevišķas pilis nav tikai nocietinājumi, to patieso apmēru var no jaust pēc satelītuzņēmuma
FOTO ⟩ 18 pasaulē slavenas pilis no putna lidojuma3
Versaļas pils, Francija
Sākotnēji Luija XIII medību namiņa vietā monarha dēls Luijs XIV galu galā to pārvērta par jauno Francijas galma māju. Luijs pārraudzīja greznas pils celtniecību, kurā bija strūklakas, aptuveni 350 apartamenti un arhitektūras mākslas darbi, piemēram, Spoguļu zāle.
Varbūt vislabāk par to ir izteikusies dāņu rakstniece Luīze Boisena Šmita: Sabiedrības iztēlē Versaļa ir bagātības iemiesojums. Tas ir laikmets Francijas vēsturē, kurā Francija kļuva par modes un varas centru, kā arī dramatiskais un asiņainais monarhijas pagrimums.
Aizliegtā pilsēta, Ķīna
Pekinas imperatora pili pirmo reizi Mingu dinastijas galms lietoja 1420. gadā. 72 hektāru lielais komplekss tagad ir Ķīnas mākslas un vēstures muzejs. Pils bija pazīstama kā "Aizliegtā pilsēta", jo lielākajai daļai ķīniešiem kādreiz bija aizliegts iekļūt kompleksā. Pat valdības un imperatora ģimenes locekļiem bija ierobežota piekļuve.
Saskaņā ar Encyclopedia Britannica -
Sienu kompleksa arhitektūra stingri ievēro tradicionālo ķīniešu ģeomantisko fen šui praksi. Aizliegtās pilsētas un šajā ziņā visas Pekinas orientācija seko ziemeļu-dienvidu līnijai. Kompleksā visas svarīgākās ēkas, īpaši tās, kas atrodas gar galveno asi, ir vērstas uz dienvidiem, lai godinātu Sauli.
Monsenmišela, Francija
Lai gan Monsenmišela nav pils, tā ir pretojusies aplenkumiem Simtgadu kara un citu Francijas iekšējo karu laikā, un tā ir unikāla viduslaiku liecība, kuras sienas un torņi nodrošina vēl unikālāku skatu no augšas. Tehniski abatija un ciems, romānikas un gotiskā stila būve, kuru plūdmaiņu laikā pilnībā ieskauj Monsenmišelas līča ūdeņi.
Benediktīniešu abatija, kas celta no 11. līdz 16. gadsimtam, ir pazīstama kā "Rietumu brīnums", un tā ir bijusi svētceļojumu vieta tūkstoš gadus. Mājas ciematā ir datētas ar 15. gadsimtu, lai gan lielākā daļa tagad ir viesnīcas un veikali.
Bekingemas pils, Anglija
Bekingemas pils, kas kopš 19. gadsimta sākuma ir Apvienotās Karalistes monarhu oficiālā rezidence Londonā, ir ne tikai tūrisma galamērķis, bet arī administratīvs un cerimoniāls īpašums Apvienotās Karalistes valdībai. Saskaņā ar Royal.uk sniegto informāciju pilī ir 19 valsts telpas, 52 karaliskās un viesu guļamistabas, 188 personāla guļamistabas, 92 biroji, 78 vannas istabas, un katru gadu to apmeklē aptuveni 50 000 cilvēku.
Bekingema sākotnēji bija zīdkoka plantācija, kas piederēja karalim Džeimsam I. Vēlāk to 1698. gadā ieguva Džons Šefīlds, Bekingemas hercogs. Hercogs nojauca īpašumā esošo māju un uzcēla "Bekingemas māju", ko savukārt 1762. gadā iegādājās karalis Džordžs III. Viņa dēls Džordžs IV sāka māju pārbūvēt par pili, un vēlāk monarhi turpināja tās paplašināšanu 20. un pat 21. gadsimtā.
Elcas pils, Vācija
Saukta par "Burg Eltz", tā ir ne tikai vēsturiska vieta, bet to arī apdzīvo tā pati ģimene, kas pirmo reizi iecēla pili 1157. gadā. Elcu ģimene atrodas Wierschem, Vācijā, un ir dzīvojusi īpašumā vairāk nekā 860 gadus.
Pilī, kas pārdzīvoja Trīsdesmit gadu karā, ir 80 istabas. To vajā spokaini viduslaiku bruņinieki, bet kopumā tā izskatās līdzīgi kā 16. gadsimtā.
Kasteldelmontes pils, Itālija
Kasteldelmonte, ko 13. gadsimtā uzcēla Svētās Romas imperators Frederiks II, ir ievērojama ar savu astoņstūra formu, un tiek uzskatīts, ka tā simbolizē monarha humānisma un matemātikas intereses. Pēc kāda rakstnieka teiktā, "astoņstūra plāns attēlo starpposmu starp kvadrātu (zemes simbolu) un apli, kas attēlo bezgalīgās debesis."
Tikmēr UNESCO pili sauc par "veiksmīgu elementu sajaukumu no klasiskās senatnes, islāma austrumu un Ziemeļeiropas cisterciešu gotikas". Arhitekts nav zināms, bet galvenie tā konstrukcijas elementi ir kaļķakmens, baltais marmors un koraļļu brečija
Krakdeševaljē, Sīrija
Krakdeševaljē atrodas Sīrijā, un tā ir pils, ko 1144. g. ieguva Maltas ordeņa bruņinieki (ordenis, kas līdzīgs templiešu bruņiniekiem). Sākotnējā pils, kas tika uzcelta Alepo emīram, tika ievērojami uzlabota, lai krusta karu laikā kļūtu par gandrīz neieņemamu cietoksni (lai gan to galu galā ieņēma musulmaņu spēki 1271. gadā).
Pēc vēsturnieka T. Asbridge domām:
Pils neapšaubāmi ir visievērojamākais krustnešu laikmeta piemineklis. Izcirsts no kaļķakmens, kam piemīt elegants proporciju skaistums, tā nepārspējamā meistarība liecina par to pašu centību nevainojamai precizitātei un arhitektūras izcilībai, par ko liecināja masīvās gotiskās katedrāles, kuras tajā pašā laikā tika uzceltas Rietumeiropā.
Mūsdienās vēsturiskais cietoksnis tika bojāts Sīrijas pilsoņu kara laikā, lai gan struktūra lielākoties joprojām ir neskarta.
Traķu pils, Lietuva
Traķu salas pils, kurā eksponēti gotikas un romānikas arhitektūras stilu sajaukumi, datēta ar vēlāko 14. gadsimtu. Sākotnējais cietoksnis tika būvēts no ķieģeļiem vienā no Lietuvas Galves ezera salām. Tas tika lielā mērā iznīcināts 17. gadsimtā, bet agrīnie atjaunošanas centieni 19. gadsimtā palīdzēja to pasargāt no pilnīgas sabrukšanas.
Pils turpmākā restaurācija tika turpināta visu 20. gadsimtu, un tās izskats mūsdienās tiek uzskatīts par autentisku 15. gadsimta izskatu.
Malborkas pils, Polija
UNESCO piedāvā intriģējošu kvalifikāciju Polijas Malborkas pilij: "Tas ir vispilnīgākais un izsmalcinātākais gotikas ķieģeļu pils kompleksa paraugs Teitoņu ordeņa raksturīgajā un unikālajā stilā." Būtībā tas nozīmē, ka to uzcēla Teitoņu bruņinieku ordeņa stilā, kas atšķiras no Rietumeiropas un Tuvo Austrumu pilīm.
Malborkā ir trīs pilis, katrai no kurām ir unikāls mērķis. Apakšējā daļā ir staļļi, bruņojuma telpa un alus darītava. Vidū atradās bruņinieku lielmeistari, un tajā ir masīva zāle, kas tika apsildīta no apakšas. Tikmēr Augstā pils bija klosteris. Komplekss tika gandrīz iznīcināts Otrā pasaules kara laikā, bet kopš tā laika ir kārtīgi atjaunots.
Himedži pils, Japāna
Himedži, kas pazīstama arī kā Širasagijo jeb Baltā gārņa pils, tika uzcelta vairāku gadsimtu laikā, no 1400. g. līdz 1609. gadam. Tās vairāk nekā 80 ēkas ir savienotas ar vairākiem vārtiem un līkumotām takām, kas veido sava veida labirintu.
0Saskaņā ar UNESCO datiem -
Šo konstrukciju galvenais komplekss ir koka konstrukcijas šedevrs, kas apvieno funkciju ar estētisku pievilcību gan elegantajā izskatā, ko vieno balti apmestas māla sienas, gan ēku masu un daudzkārtējo jumtu attiecību smalkumu slāņos, kas redzami gandrīz no jebkura pilsētas punkta.