Vai zini, kāpēc zem acīm veidojas tumši loki? Kāpēc pases foto nedrīkst smaidīt? Un kāpēc tenisa bumbiņas ir dzeltenas?
Atbildes uz šiem 10 bērnu jautājumiem zina reti kurš pieaugušais4
Kāpēc pases bildē nedrīkst smaidīt?
Iemesls ir tāds, ka foto, kurus uzņem pases vajadzībām, tiek arī lietots gadījumos, kad cilvēku vajag atrast kamerās. Šāda biometrisko skaneru sistēma tika palaista 2005. gadā, un, lai tā veiksmīgi darbotos, ir nepieciešams personas foto ar neitrālu sejas izteiksmi.
Kāpēc pases nekad nav oranžas vai lillā?
Parasti pases ir zaļas, pelēkas, sarkanas, zilas vai melnas. Krāsu gamma atšķiras atkarībā no valsts, bet nekur nav laima krāsas, oranžu vai lillā vāciņu. Kāpēc? Konkrēta regulējuma par šo tēmu nav, bet spilgtas krāsas izmantotas netiek, lai pase neizskatītos bērnišķīga un nenopietna.
Kāpēc cilvēkiem riebjas, kā izklausās viņu pašu balss?
Pavisam vienkārši – kad runājam paši un dzirdam pašu teikto, ķermenis rada vibrācijas, kas liek mums pašiem domāt, ka balss ir zemāka. Kad dzirdam savu balsi ierakstos, šādas vibrācijas nav, tāpēc balss izklausās pavisam jocīgi.
Kāpēc tenisa bumbiņas ir dzeltenas?
Tenisa bumbiņas sākotnēji bija melnā un baltā krāsā, bet, translējot tenisa spēles pa TV, skatītāji nespēja izsekot līdzi bumbiņas atrašanās vietai, tāpēc tika pieņemts lēmums tās ražot neona dzeltenā krāsā, kura ‘duras acīs’, tāpēc ir vieglāk saskatāma spēles laikā.
Kāpēc skolas autobusi un taksometri mēdz būt dzelteni?
Iemesls tāds pats kā tenisa bumbiņām – krāsu ir vieglāk uztvert. Latvijā varbūt tā nav tik izteikta problēma, bet ASV, kur satiksme mēdz būt krietni intensīvāka, ir svarīgi šos transportlīdzekļus atpazīt jau pa gabalu.
Kāpēc alumīnija folijai ir spīdīgā un matētā puse?
Ja domāji, ka viena puse ir jāliek uz augšu, bet otra nē, tad īsti nebūs taisnība. Iemesls ir tāds, ka ražošanas procesā alumīnija masu uzliek uz metāla plāksnes un ar siltuma un stiepšanas palīdzību padara to tik plānu, cik esam pieraduši to redzēt veikala plauktos. Tā plāksnes puse, kura bija uz augšu, ir spīdīga, bet tā, kura pieskārās pamata metālam, ir matēta.
Kāpēc dzērieni garšo atšķirīgi atkarībā no tā, vai bijuši skārdenē vai plastmasas pudelē?
Cilvēki bieži vien uzskata, ka dzērieni no bundžām garšo maigāk nekā tie no plastmasas pudelēm. Lai gan rūpnīcās gan plastmasas pudelēs, gan metāla bundžās tiek ievietots viens un tas pats saturs, tiek uzskatīts, ka alumīnija bundžu polimēra iekšējais slānis ‘uzsūc’ daļu dzēriena garšas. Plastmasas pudeļu sastāvā ir aceltaldehīds, kurš savādāk, bet arī var ietekmēt dzēriena garšu.
Kāpēc saullēkts un saulriets izskatās atšķirīgi?
Saulrieta laikā mūsu acis uztver daudz dažādu krāsu viļņu garumus, tāpēc redzam tādas krāsas kā dzeltenu, oranžu un sarkanu. Saullēkta laikā mūsu acis ir pieradušas pie tāda kā tumsas režīma, tāpēc ikkatrs gaismas stariņš tiek saskatīts labāk, liekot tam izskatīties ļoti iespaidīgam.
Kāpēc zem acīm veidojas tumši loki, kad esam noguruši?
Noguruma un miega trūkuma dēļ asinsrite ap acīm var kļūt lēnāka. Šī iemesla dēļ kapilāri (pavisam mazie asinsvadiņi) šajā zonā paplašinās un piepildās ar asinīm, liekot ādai zem acīm izskatīties tumšākai.
Kāpēc mēs dažreiz neatceramies savus sapņus?
Dažreiz mēs perfekti atceramies savus sapņus, bet dažreiz nē. Kāpēc tā? Izrādās, ka tas ir atkarīgs no brīža mūsu miega ciklā, kad sapnis ir redzēts. Dažkārt gadās, ka modinātāja nozvanīšanas dēļ mēs tiekam ar varu izrauti no sapņa, līdz ar to hormona noradrenalīna līmenis pieaug un sapni atcerēties nevaram.