Sveiki visiem! Es lieki nepļāpāšu, izbaudiet rakstu un atgriežaties savās domās 60tajos.
20. gadsimta 60. gadi man vienmēr šķitis ļoti stilīgs laiks. Vecvecāku foto albumos tos iezīmē bezbēdīgas mājas svinības un omes pašrocīgi šūtās kleitas. Tomēr patiesībā šī laika mode izrādās krietni daudzšķautņaināka, nekā sākotnēji varētu šķist. Mode ir ietekmējusies no tā laika pārmaiņu pilnās sabiedrības un notikumiem, kas būtiski izmainījuši visu pasauli.
1961. gadā tiek uzcelts Berlīnes mūris, 1963. gadā tiek nogalināts Džons Kenedijs, bet 1969. gadā Amerikas kosmosa kuģis Apollo 11 pirmo reizi nogādā cilvēkus uz mēness. Londonā tikmēr noris atbrīvošanas kustības, kas ietekmē sabiedrības domāšanas veidu un rada izmaiņas ierastajā kārtībā. Gaisā jaušama seksuālā revolūcija. Visu sabiedrībā noritošo procesu kopums arī modē rada dažādas avangardiskas idejas – modē nāk mini svārki, un apģērbos nereti dominē košu krāsu ģeometrija.
Lūk, daži no 60. gadu modes virzītājiem un neatņemamām iezīmēm.
Kas būtiski mainījās modē 60tajos?1
119
1
Žaklīna Kenedija.
ASV prezidenta Džona Ficdžeralda Kenedija sieva Žaklīna būtiski ietekmējusi sieviešu modi un stilu 60. gadu sākumā – sabiedrībā tiek atdarināts teju viss, ko savā garderobē iekļauj Kenedija kundze. A silueta kleitas, pillbox stila cepures, brīvi krītošas žaketes un mēteļi ar liela izmēra pogām. Žaklīna Kenedija viennozīmīgi ir viena no šī laika ietekmīgākajām stila ikonām.
Spilgtas žaketes un The Beatles.
Vīriešu modē jaunumus ienes grupas The Beatles dalībnieki – apģērbos dominē džemperi ar augstu apkakli, kas tiek kombinēti ar vestēm, jakām un žaketēm. Bet 60. gadu beigās vīriešu modē nāk velveta uzvalki spilgtās krāsās un ar visdažādākajiem rakstiem.
Reklāma
Unisex.
Modē nāk unisex veikali, kuros iepērkas gan vīrieši, gan sievietes. Šajā laikā cilvēki sāk pārkāpt modes un apģērbu saskaņošanas noteikumus. Sieviešu garderobē parādās bikškostīms. Tas konservatīvākā sabiedrības daļā izraisa tādu sašutumu, ka nereti sievietes bikškostīmos netiek ielaistas kafejnīcās.
Bikškostīms.
Psihodēliskas apdrukas
„60. gados nekas tā neatšķīra dīvaiņus no „pareizajiem”, kā psihodēlija,” grāmatā „Modes vēsture” pauž modes publiciste un stiliste Nikola Stīvensone. Un patiešām – viena šim laikam raksturīga nianse ir apģērbi ar trakām krāsām un dažnedažādu ornamentu sajaukumu.
Reklāma
Vēl kas no psihodēliskajām apdrukām...
Hipiji.
Tikmēr sešdesmito gadu vidū ASV uzplaukumu piedzīvoja vēl neredzēta subkultūra – hipiji, kas savā ikdienas stilā lieliski iemieso psihodēliskās apdrukas. Šī subkultūra noliedza tradicionālo, Amerikā pastāvošo morāli, attīstot savu atšķirīgo dzīvesstilu. Hipiju, kas nereti tiek dēvēti arī par "puķu bērniem", stilu raksturo gari mati, brīvi plīvojošas kleitas, raibi krekli un basas kājas vai sandales. Savukārt idejiski šī subkultūra iestājās par mīlestību, mieru un toleranci, hipijiem piedaloties dažādās protesta akcijās pret karadarbību.
Mini.
Sešdesmitie gadi ir laiks, kad modē nāk apģērbs, kas mūsdienās šķiet vairāk nekā pašsaprotams – tā ir minikleita. Par tās radītājiem tiek uzskatīti Mērija Kvona un Džons Beitss Lielbritānijā, un Andrē Kurēžs Parīzē. Mini tiek pasludināts par sešdesmito gadu simbolu. Atšķirībā no 50. gadu apģērbos dominējošās izteiktās vidukļa līnijas, minikleita atsedz kājas līdz pat augšstilbiem, bet viduklis kļūst mazāk izteikts. Nepavisam pārsteidzošs nav fakts, kas seko mini izplatībai – minisvārki veicina zeķbikšu ražošanu, tām parādoties visdažādākajās krāsās un ar visdažādākajiem ornamentiem.
Reklāma
Mini.
Twiggy.
60. gadu sieviešu mode nereti dēvēta par androgīni bērniškīgu. Par šo apģērbu simbolu un „1966. gada seju” kļūst Tvigija (īstajā vārdā Leslija Hornbija), kas šajā laikā parādās teju katrā modes žurnālā. Viņas androgīnais izskats ir lieliski piemērots 60. gadu unisex apģērbu idejai. Īss, vīrišķīgs matu griezums, garas kājas, tieva figūra ir tas, kas Tvigiju padara par šī laika seju un simbolu.