Latvijas sportistiem dažādos gados ir bijusi iespēja startēt zem savas un svešas valsts karoga. Iekļūt PSRS izlasē bija grūti, konkurence bija milzīga, tāpēc jo apbrīnojamāki ir sportistu sasniegumi.
Latvijas sportistiem dažādos gados ir bijusi iespēja startēt zem savas un svešas valsts karoga. Iekļūt PSRS izlasē bija grūti, konkurence bija milzīga, tāpēc jo apbrīnojamāki ir sportistu sasniegumi.
Helsinku OS bija pirmās kurās startēja PSRS sportisti, to vidū arī 3 sportisti no Latvijas. Divi vieglatlēti un basketbolists. Pie Latvijas sportistiem gan varētu pieskaitīt arī Otto Grigalku, kurš tad jau bija pārcēlies uz Maskavu. Viņam arī veicās vislabāk (vai arī neveicās) un palika tūlīt aiz goda pjedestāla. Mūsu soļotājs Peteris Zeltiņš tika diskvalificēts, bet basketbolists Maigonis Valdmanis piedalījās tikai vienā spēlē un PSRS izlases izcīnīto sudraba medaļu nesaņēma, jo nepiedalījās finālspēlē.
Uz spēlēm dodas 5 sportisti no Latvijas un visi mājās atgriežas ar medaļām.
Vispirms jau jāmin šķēpmetēja Inese Jaunzeme, kura ar olimpisko rekordu 53,86m kļuva par pirmo olimpisko čempioni no Latvijas.
Sudrabu izcīna arī svarcēlājs Vasilijs Stepanovs un basketbolisti Jānis Krūmiņš, Maigonis Valdmanis un Valdis Muižnieks.
Uz Romu dodas 6 sportisti no Latvijas. Bez medaļas paliek tikai riteņbraucējs Imants Bodnieks. Paukotājs Bruno Habarovs saņem pat divas – bronza gan inviduālās, gan komandas sacensībās ar špagu.
Iepriekšējo spēļu basketbolistu trijotnei no Latvijas, Krūmiņš, Valdmanis, Muižnieks, šoreiz pievienojies arī Cēzars Ozers un četras sudraba medaļas atceļo uz Latviju.
15 sportisti no Latvijas dodas uz Japānu. Tā ir lielākā Latvijas pārstāvniecība padomijas laikos. Un ieguva 10 medaļas.
Zelts tika volejbolistiem Ivanam Bugajevam un Staņislavam Lugailo, bet basketbolistiem, Jurim Kalniņam, Jānim Krūmiņam un Valdim Muižniekam, atkal tikai sudrabs. Sudraba medaļas arī volejbolistei Astrai Biltauerei-Rubenei, stenda šāvējam Pāvelam Seničevam un riteņbraucējam Imantam Bodniekam.
Bronzu izcīna džudists Ārons Bogoļubovs un šķēpmetējs Jānis Lūsis.
Pirmo reizi Latvijas sportists izcīna tiesības piedalīties ZOS un tā ir ātrslidotāja Lāsma Kauniste. Viņa startē trīs distancēs un labākais rezultāts ir 1500m iegūtā 5.vieta.
Uz Mehiko dodas 11 sportisti no Latvijas, bet šoreiz nav neviena basketbolista. Bet volejbolisti ir. Padomju volejbola izlases, gan vīriešu, gan sieviešu, izcīna zeltu un zelta medaļas tiek arī Tatjanai Veinbergai, Oļegam Antropovam un Ivanam Bugajenkovam, kurš Latvijā kļūst par divkārtējo olimpisko čempionu.
Šķēpmetējs Jānis Lūsis savās otrajās olimpiskajās spēlēs ar pēdējo metienu spēja izcīnīt zelta medaļu. Viņa šķēps lidoja 90,1m tālu. Tas bija mazāk kā iepriekš uzstādītais Pasaules rekords, bet pietika ar Olimpisko rekordu. Pārējie līdz medaļām neaizsniedzās.