Ai, bailes, bailes....
Runā, ka katrs divdesmitais amerikānis cieš no fobijas. Baisi! Bet arī tu nestāsti, ka ne no kā nebaidies! Zirnekļi, tumsa, bubuļi zem gultas – katram no mums ir sava mazā, slēptā bailīte.
Kas ir bailes?
Bailes ir pastāvējušas vienmēr, sākot jau ar mūsu senču piesardzīgo attieksmi pret uguni. Iedomājies, kas notiktu, ja neviens nebaidītos kūļāt kājas pār 20. stāva palodzi vai atkusnī joztu pār plānu ledu? Hmm, trakie atrodas vienmēr. Ja baiļu nebūtu, cilvēce ātri vien iekultos nepatikšanās. Tieši tādēļ bailes, kas cilvēku attur no dzīvībai bīstamas rīcības, dēvē par eksistenciālām. Tās nodrošina sabiedrības pastāvēšanu un attīstību.
Kas ir fobija?
Pavisam pastāv aptuveni 250 fobiju veidi. Atšķirībā no bailēm, kurām ir izskaidrojums, fobijas liek aiz pārbīļa nosvīst visdīvainākajās situācijās. To iemesli slēpjas pašā cilvēkā, un ir grūti noteikt, kas bailes un nemieru radījis. Cilvēks baidās nevis tāpēc, ka situācija ir bīstama, bet tāpēc, ka savā prātā to tādu ir radījis. Ļaunākais ir tas, ka fobijas iegrožo cilvēka iespējas izpausties.
Bailēm lielas acis.
Izrādās, dažas fobijas ir tik līdzīgas, ka tās grūti atšķirt. Vai esi kādreiz nepatikā noskurinājies, domājot par iziešanu plašas publikas priekšā? Varbūt kautrējies iet pie tāfeles vai rakstīt, ja kāds cits skatās? Visas šīs bailes var dēvēt par sociālo fobiju, mūsdienās tā ir ļoti izplatīta. Tās ietekmē cilvēki var sākt nervozēt pat situācijās, kuras parastam vērotājam šķistu pilnīgi drošas. Bieži vien fobija savam īpašniekam neļauj dzīvot pilnvērtīgi, liekot vienmēr un visur tramīgi gaidīt, vai neparādīsies lielais baiļu Iemesls. Pētnieki uzskata: problēma neslēpjas faktā, ka fobija vispār ir, bet kaitējumā, ko tā var nodarīt.
Kā bailes pārvarēt?
Bailes un fobijas parasti rodas gadu gaitā. Eh, ja no tām varētu atbrīvoties kā no vecām zeķēm... Diemžēl fobiju apkarošana nav tik vienkārša. Baiļu uzticamākie līdzgaitnieki ir nemiers, neizlēmība, stress, pat depresija. Pārmērīgu baiļu ārstēšanas metodes ir atkarīgas no tā, kādā mērā fobija traucē cilvēka ikdiena dzīvi. Vieglākām fobijām pietiek ar īpašiem relaksācijas vingrinājumiem un rūpīgu savu domu kontroli, bet dažkārt jāķeras arī pie medikamentiem. Lai nenokļūtu tik tālu, laikus atgādini sev, ka tu valdi pār domām, nevis domas pār tevi! Raugies biedējošajā pozitīvi, un tās pārstās tevi mocīt.
Bailes, uztraukums, nemiers. Bieži tas ir iekšējs. Var arī būt bailes par līdzcilvēkiem. Uztraukums nepamatots vai pat pilnīgi bez iemesla. Nemiers par bērniem, nemiers par vīru vai sievu. Nemiers par saviem vecākiem. Šādi satraukumi dziļi iekšēji un uz āru vērsti sastopami ļoti daudziem cilvēkiem. Citi ar to ir samierinājušies, citi apmeklē mediķus un lieto norādītās zāles – antidepresantus. Citi meklē palīdzību pie netradicionālās medicīnas. Daudzi nespēj panākt uzlabojumu un nonāk depresīvā stāvoklī vai depresijā. Citi saasinājuma brīžus pavada slimnīcā. Viss atkarīgs, cik lielā pakāpē Jūs skārusi sen izplatīta nelaime – bailes vai fobijas.
Fobijas nepazīst robežu un savā varā pakļauj jebkuru, pat gudros, skaistos un slavenos. Pati fobija kā slimība tiek uztverta tieši, sašaurināti, jo simtomi norāda konkrētu izpausmi – bailes, satraukumu. Psihiatri un psihologi uzskata, ka terapija jāuzsāk ļoti uzmanīgi, citādi bailes var palielināties. Ir gadījumi, kad fobijas pašas pazūd bez pēdām. Ekstremālās situācijās cilvēki spēj koncentrēties un fobija „neieslēdzas”.
Ir gadījumi, ka fobija pārvēršas par patikas vai vaļas prieku pret lietām vai darbībām, kuras agrāk izraisīja bailes. Daudzas izpausmes, pie kurām mūs noved fobijas, zinātniski vēl nav izpētītas. Medicīnā vēl daudz darāmā. Problēmas apjoms ir milzīgs. Pētījumos par fobijām sastopam, ka vismaz diviem no pieciem cilvēkiem ir liela nepatika pret kaut ko.
Patreiz fobiju sarakstā ir vairāk kā 250 dažādu fobiju nosaukumu. Minēšu dažas:
- Arahnofobija – bailes no zirnekļiem.
- Klaustrofobija – bailes no šaurām, slēgtām telpām (piem., lifts).
- Tafofobija – bailes sadegt dzīvam.
- Antofobija – bailes no puķēm.
- Genufobija – bailes no ceļu locītavām.
- Metrofobija – bailes no dzejas.
- Zoofobija – bailes no dzīvniekiem.
- Agrotafobija – (burtiskā tulkojumā – bailes no tirgus) bailes iziet no mājas, bailes izmantot sabiedrisko transportu, bailes no iepirkšanās, bailes no lielveikaliem, bailes no vietām, kur daudz cilvēku. Šī ir viena no kompleksākajām fobijām, jo tajā tiek ierauti arī ģimenes cilvēki un draugi, lai pavadītu vai būtu klāt cilvēkam sirgstošam ar šo fobiju.
Pie kompleksajām fobijām pieskaitāma sociālā fobija. Šīs fobijas kaitējums ir ļoti liels, jo ar šo fobiju sirgst no 2 – 20 % cilvēku.
Sociālās fobijas sevī ietver:
- bailes no kritikas;
- bailes no kritiskas nopētīšanas;
- bailes uzstāties, aizstāvēt viedokli;
- nespēja rakstīt, otra klātbūtnē;
- nespēja skaļi lasīt;
- nespēja apmeklēt sabiedrisko tualeti;
- pusdienošana vai ēšana ārpus mājas.
Teorētiski fobijas var ļoti vienkārši klasificēt, praksē tās nav tik skaidri izteiktas un tās ir grūti atšķirt. Fobiju klīniskā klasifikācija ir ļoti nozīmīga, jo kompleksās fobijas ir nopietna saslimšana. Agorafobija un sociālās fobijas parasti ne tikai ierobežo indivīda dzīvi, bet bieži ir saistītas ar citām saslimšanām.
„Evolūcijas teorija sniedz vispārēju skaidrojumu, kāpēc fobijas ir tik izplatītas. Evolūcija nemaz nav spērusi tik ļoti lielu soli uz priekšu, un teorija pieņem, ka mūsu pamatinstinkti ir tikai nedaudz citādi nekā tie bija mūsu senčiem, kuri dzīvoja pirms desmittūkstoš gadiem. Fobijas rodas šodienas un akmens laikmeta vides neatbilstības dēļ; tas nozīmē, ka mēs gaidām briesmas tur, kur to nemaz nav. Sistēmas, kuras mūs brīdina par draudiem pašreizējā vidē, var būt pārāk jūtīgas mūsdienu dzīvei, un trauksmes signāli tiek doti pie niecīgākā kairinājuma.”( H. Saula, Fobijas)
Vai mēs spēsim mainīties? Mainīties, lai fobijas mūs pamet, labākajā gadījumā nepiemeklē.
Sastopoties ar neirolingvistisko programmēšanu (NLP) tehnikām, es sastapos ar fobiju dzēšanas tehniku. Nevaru apgalvot, ka katrs spēj atbrīvoties no bailēm pateicoties NLP, bet no daudzām „mazām” fobijām gan (no bailēm būt tumsā, no bailēm redzot rejošu suni vai suni vispār, no uzstāšanās bailēm, bailēm no ūdens, augstuma, slēgtām telpām); tādēļ nolēmu šai problēmai pievērsties nopietnāk.
Ir grūti saprast, kas notiek zemapziņā tad, kad mēs iegūstam un nostiprinām bailes. Zemapziņa ir grūti pieejama. Kognitīvā terapija neprasa, lai cilvēkiem būtu ārkārtīgi skaidri un izprotami formulētas viņu problēmas, bet tā pieņem, ka viņi zina, no kā baidās.
Uz to pamatojas arī praktiskās psiholoģijas virziens neirolingvistiskā programmēšana (NLP). Savas baiļu sajūtas jūs spējat izjust patreizējā brīdī. Katru jūsu nepatīkamo sajūtu, kuru atceraties no pagātnes, iztēle veido pēc jūsu priekšstatiem par notikušo. Jūs slikti vai pārbiedēti jūtaties kādā noteiktā pagātnes brīdī un ar to arī pietiek.
Parasti cilvēki savas bailes un nepatīkamos notikumus spēj atcerēties skaidri un spilgti, no tām veidojot it kā kartiņas. Šajās atmiņu kartiņās katru reizi no jauna izjūtot bailes, mēs sevi redzam šai notikumā asociēti*. Bet ja šo situāciju jeb attēlu ar nepatīkamo notikumu spējam atbīdīt – disociēt**. Mūsu klātbūtne dotajā brīdī (atceroties) nav tik spilgti izteikts, mēs skatāmies uz notikumu no malas.
NLP piedāvā dažādas iespējas kā šo it kā vienkāršo instrumentu – asociētu stāvokli – pārvērst disociētā, pielietojot fobiju dzēšanā.
Varu teiks, ka piecu gadu laikā iegūti labi un teicami rezultāti. Pārsvarā neatgriezeniski rezultāti – fobijas izzūd, bailes un uztraukumi it kā pamet zemapziņu.
„Tas, kam cilvēks nešaubīgi tic, kļūst par viņa realitāti. Viņš netic tam, ko redz; īstenībā viņš redz to, ko ir nolēmis redzēt. Iepazīsti savus aizspriedumus un tad centies no tiem atbrīvoties, jo tie ir šķērslis tavā ceļā.” (Braiens Freisijs)
* Atgriežoties notikumā un to no jauna pārdzīvojot, skatoties uz to it kā ar savām acīm, pašam piedaloties šajā notikumā, ir asociēts stāvoklis.
** Disociēšanās ir stāvoklis, kad uz notikumu norisi skatās it kā no malas.
Ak izlasot šo liekas,ka arī man tādas ir. ;D brr. ;oo ^^
Un lūk bildēs būs arī dažādi baiļu veidi. [šausmas. ;D ]
Akrofobija bailes no augstuma
Akustikofobija bailes no trokšņa
Aliumfobija bailes no ķiplokiem
Amatofobija bailes no putekļiem
Ambulofobija bailes staigāt
Androfobija bailes no vīriešiem
Antofobija bailes no puķēm
Anuptafobija bailes neapprecēties
Apeirofobija bailes no bezgalības
Apifobija bailes no bitēm
Arahnofobija bailes no zirnekļiem
Arakibutirofobija bailes, ka riekstu eļļa pielips pie smaganām
Aritmofobija bailes no skaitļiem
Aurofobija bailes no zelta
Automisofobija bailes palikt netīram
Aviofobija bailes lidot
Bacilofobija bailes no mikrobiem
Balistofobija bailes no raķetēm un lodēm
Basofobija bailes pazaudēt spēju stāvēt
Batofobija bailes no dziļuma
bibliofobija bailes no grāmatām
Bogifobija bailes no spokiem
Bromidrosifobija bailes no ķermeņa aromātiem
Bufonofobija bailes no krupjiem
Desidofobija bailes pieņemt lēmumus
Didaskaleinofobija bailes no skolas
Dorafobija bailes no kažokādām vai dzīvnieku ādas
Dromofobija bailes šķērsot ielu
Eclesiofobija bailes no baznīcas
Eisoptrofobija bailes sevi ieraudzīt spogulī
Elektrofobija bailes no elektrības
Enetofobija bailes no saspraudēm
Enoklofobija bailes no pūļa
Entomofobija bailes no kukaiņiem
Ergofobija bailes no darba
Eritrofobija bailes nosarkt
Erotofobija bailes no seksa
Eufobija bailes uzzināt labus jaunumus
Falakrofobija bailes kļūt plikpaurim
Filemafobija bailes no skūpstiem
Filofobija bailes iemīlēties
Gefirofobija bailes šķērsot tiltu
Genufobija bailes no ceļa locītavām
Glosofobija bailes uzstāties publikas priekšā
Heliofobija bailes no smiekliem
Hemofobija bailes no asinīm
Hidrofobija bailes no ūdens
Himnofobija bailes no kailuma
Hipnofobija bailes no hipnozes.
Hipofobija pazemināta trauksmes sajūta
Iatrofobija bailes no ārstiem
Isolofobija bailes no vientulības
Karcinofobija bailes saslimt ar vēzi
Katahelofobija bailes būt izsmietam
Katisofobija bailes apsēsties
Kionofobija bailes no sniega
Klaustrofobija bailes no šaurām, slēgtām telpām
Klimakofobija bailes no trepēm
Koprofobija bailes no izgudrojumiem
Korofobija bailes dejot
Krometofobija bailes no naudas
Ķermeņa dismorfofobija nepārtraukts uztraukums par savu ārieni
Leukofobija bailes no baltās krāsas
Ligirofobija bailes no skaļām skaņām
Ligofobija bailes no tumsas
Logofobija bailes no vārdiem
Lokiofobija bailes dzemdēt bērnu
Melofobija bailes no mūzikas
Menofobija bailes no menstruācijas
Merintofobija bailes būt sasietam
Metatesiofobija bailes no pārmaiņām
Metifobija bailes no alkohola
Metrofobija bailes no dzejas
Mikofobija bailes no sēnēm
Mnemofobija bailes no atmiņām
Musofobija bailes no pelēm
Nefofobija bailes no mākoņiem
Nekrofobija bailes no nāves
Noktifobija bailes no nakts
Nosokomefobija bailes no slimnīcas
Odontofobija bailes no zobu operācijām
Oenofobija bailes no vīna
Ornitofobija bailes no lidojošiem putniem telpā
Pedofobija bailes no bērniem
Pirofobija bailes no uguns
Plakofobija bailes no kapakmeņiem
Plutofobija bailes no bagātības
Pogonofobija bailes no bārdām
Pteromerafobija bailes lidot
Rabdofobija bailes no soda
Radiofobija bailes no radiācijas, rentgena starojuma
Ranidafobija bailes no vardēm
Ritifobija bailes no grumbām sejā
Rusofobija bailes no krieviem
Saiderafobija bailes no zvaigznēm
Sciofobija bailes no ēnas
Selenofobija bailes no Mēness
Singenesofobija bailes no radiniekiem
Skolecifobija bailes no tārpiem
Skotomafobija bailes palikt aklam
Skriptofobija bailes publiski rakstīt
Sociālā fobija
Tafefobija bailes būt apbedītam dzīvam
Tafofobija bailes sadegt dzīvam
Tahofobija bailes no ātruma
Teatrofobija bailes no teātra
Testofobija bailes kārtot eksāmenus
Tonitrofobija bailes no pērkona
Tripanofobija bailes no injekcijām
Triskaidekafobija bailes no skaitļa 13
Venustrafobija bailes no skaistām sievietēm
Virginitifobija bailes būt izvarotai
Zoofobija bailes no dzīvniekiem
p.s - visiem zināmās bailes no zinekļiem un kukaiņiem neliku. ;)