Tuvojoties Helovīnam, svētku noskaņas radīšanai, aplūkosim 10 baisus artefaktus no baznīcām Lielbritānijā. Cilvēku mirstīgās atliekas, galvaskausi un mumificēti ķermeņi - nu ko, nekļuva jau drusku baisi?
Tuvojoties Helovīnam, svētku noskaņas radīšanai, aplūkosim 10 baisus artefaktus no baznīcām Lielbritānijā. Cilvēku mirstīgās atliekas, galvaskausi un mumificēti ķermeņi - nu ko, nekļuva jau drusku baisi?
Skeleta attēls uz kapavietas (Norvičas katedrāle)
Norvičas katedrālē atrodas neparasta kapavieta, kur nelaiķis apglabāts stāvus. Tajā ir apglabāts Tomass Hudings un uz viņa kapa ir skeleta attēls un uzraksts "All You that do this place pass by, remember death for You will die". Tā runā, ka nelaiķis pats izvēlējies šādu apglabāšanas veidu, lai Pastardienā pirmais paspētu izlekt no kapa un paspēt uz debesīm.
Tūkstošiem cilvēku kaulu (Svētās Trīsvienības baznīca, Nordhemptona)
Vieta, kur cilvēku skeleti glabājās vēl no viduslaikiem. Šeit glabājās aptuveni 2500 cilvēku kauli, kuri tika atrasti pavisam nejauši - bedrē ar kauliem ievelās kāds cilvēks, kurš noteikti nebija sajūsmā par šo atklājumu.
Trīs zagļu galvaskausi (Svētā Vilfilda baznīca, Jorkšīra)
Trīs galvaskausi aiz metāla restēm - tas ir viens no Sv. Vilfilda baznīcas simboliem. Leģenda vēsta, ka šie galvaskausi ir piederējuši trijiem vīriešiem, kuri zaguši liellopus un tikuši pakārti 1880. gadā tieši virs kapsētas vārtiem - par biedu citiem zagļiem.
Mūmija "Džimmijs" (Svētā Džeimsa baznīca, Londona)
Džimmija Garlika mumificētās mirstīgas atliekas ir viens no vismistiskākajiem britu baznīcu artefaktiem.
Dažu gadsimtu laikā Džimmija mirstīgas atliekas ir apcelojušas visu baznīcu: tās tika atrastas pagrabā, gandrīz ideālā stāvoklī, tad pārvietotas uz narteksu. Kādu laiku tās pat atradās aiz ērģelēm un cilvēki maksāja šiliņu, lai varētu uz tām paskatīties. Tagad mūmija ir ievietota zārkā, lai nebiedētu apmeklētājus.
Lielā mēra upuru kapavieta (Svētā Braida baznīca, Londona)
Te atrodas pamestas Lielā mēra (1665 - 1666) un holēras epidēmijas (1854) upuru kapavietas. 1940. gadā baznīca tika izpostīta bombardēšanas rezultātā un pārvērtās par drupām. 1953. gadā restaurācijas procesa laikā, tika atrasti 6 pamati no bijušajām baznīcas ēkām, artefakti no Senas Romas laikiem un tūkstošiem mirstīgo atlieku no viduslaikiem. Lielākā daļa no tiem bija Lielā mēra upuri, bet daļa holēras epidēmijas upuri, kad 1854. gadā no šīs slimības nomira 10 000 cilvēku.
Noslēpumains sienas zīmējums (Svētā Patrīcija baznīca, Velsa)
Baznīcas iekšpusē uz sienas redzams skeleta zīmējums ar izkapti rokā, smilšu pulksteni un lāpstu, kura kopējā simboliskā nozīme saka "Jūsu dienas ir skaitītas - izmantojat tās ar prātu". Leģenda vēsta, ka šis zīmējums vairākas reizes ir ticis aizkrāsots, bet parādījies atkal..
Kapakmeņi ar glavaskausu un kaulu attēliem (Sv. Johana un Sv. Marijas baznīca, Nordfolka)
Šādi kapakmeņi ar galvaskausu attēliem ir diezgan tipiski 17. un 18. gs apbedījumiem, kuri atradās baznīcu iekšpagalmos.
Alises de la Polas akmens kapenes (Sv. Marijas Borodinas baznīca, Oksforda)
Saffolkas grāfiene Alise de la Pola bija "angļu poēzijas tēva" Džefrija Čosera mazmeita. Viņa bija bagāta un ietekmīga persona, bet viņas kapenes ir atgādinājums tam, ka bagātība izgaist, bet aizkapa dzīve ir mūžīga.
Sens ossuārijs (Sv. Leonarda baznīca, Kenta)
Sv. Leonarda baznīcā Kentā atrodas Lielbritānijas lielākā kaulu kolekcija, kurā atrodas vairāk kā 1000 galvaskausu un iegurņa kaulu. Daudzu gadu garuma tika izvirzītas vairākas teorijas par to, kam piederējušas šīs mirstīgās atliekas. Visticamāk, ka tās ir Haitas pilsētas iedzīvotāju mirstīgās atliekas, kas izraktas no kapiem 13. gadsimtā.