5

 104  0

Āraišu arheoloģisko parku veido 9.–10. gadsimta seno latgaļu nocietināta dzīvesvieta – ezerpils un tās rekonstrukcija, 14.–17. gadsimta viduslaiku pilsdrupas, kā arī akmens un bronzas laikmeta mājokļu ideālrekonstrukcijas, kas izvietotas 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā netālu no Cēsīm.

Ezerpils
Āraišu ezerpils bija pastāvīgi apdzīvota apmetne, kas aizsardzības nolūkā celta uz mazas, pārplūstošas saliņas. Ezerpili 9. un 10. gadsimtā cēla un apdzīvoja šajā teritorijā ienākušie senie latgaļi.

Pateicoties lieliskajai pieminekļa saglabāšanās pakāpei un plašiem izrakumiem, ir izveidota oriģinālās ezerpils rekonstrukcija. Daļā no rekonstruētajām ēkām iekārtotas 9. gadsimta rotkaļa darbnīca, bitenieka darbarīku un dzīvojamās iekštelpas ekspozīcijas.

Viduslaiku pilsdrupas
Āraišu mūra pils celta Livonijas ordeņa laikā un bija apdzīvota no 14. līdz 17. gadsimtam. Arheoloģiskajos izrakumos atsegtās celtņu paliekas un iegūtās senlietas raksturo pils iedzīvotāju nodarbošanos un etnisko sastāvu. Atrastās rotaslietas un lauksaimniecības darbarīki liecina, ka pils iemītnieku ievērojama daļa, t.s. pils ļaudis, bija vietējie iedzīvotāji.


2018. gadā Maizes dienas ietvaros, tika atklātas atjaunotās Āraišu vējdzirnavas.
Rekonstrukcijas laikā dzirnavās atjaunotas jumta konstrukcijas un fasāde, veikti uzlabojumi iekštelpās, izveidots āra apgaismojums un pats galvenais – izgatavoti jauni vējdzirnavu spārni. Dzirnavas nav tikai dekoratīvs un vēsturisks objekts, tās ir arī pilnībā funkcionējošas – šeit iespējams samalt gan miltus, gan dažāda veida putraimus un citus graudaugu produktus.

 

2019. gada 17. jūlijā

 

Āraišu ezerpils:

57°15'06.1"N 25°16'57.1"E

Āraišu vējdzirnavas:

57°14'52.4"N 25°16'16.4"E

Komentāri 5

0/2000

Ezerpils mājiņas celtas un tagad arī atjaunotas bez nevienas naglas un galvenais amatnieka instruments laikam bijis cirvis  un kalts. Letiņi toreiz bija vēl mazi augumos, jo griesti ļoti zemi. Patīkami, ka mums ir tik labi atjaunotas un uzturētas vēstures liecības. 

 4  0 atbildēt

Patika

 3  0 atbildēt