Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
87

Āraišu arheoloģisko parku veido 9.–10. gadsimta seno latgaļu nocietināta dzīvesvieta – ezerpils un tās rekonstrukcija, 14.–17. gadsimta viduslaiku pilsdrupas, kā arī akmens un bronzas laikmeta mājokļu ideālrekonstrukcijas, kas izvietotas 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā netālu no Cēsīm.

Ezerpils
Āraišu ezerpils bija pastāvīgi apdzīvota apmetne, kas aizsardzības nolūkā celta uz mazas, pārplūstošas saliņas. Ezerpili 9. un 10. gadsimtā cēla un apdzīvoja šajā teritorijā ienākušie senie latgaļi.

Pateicoties lieliskajai pieminekļa saglabāšanās pakāpei un plašiem izrakumiem, ir izveidota oriģinālās ezerpils rekonstrukcija. Daļā no rekonstruētajām ēkām iekārtotas 9. gadsimta rotkaļa darbnīca, bitenieka darbarīku un dzīvojamās iekštelpas ekspozīcijas.

Viduslaiku pilsdrupas
Āraišu mūra pils celta Livonijas ordeņa laikā un bija apdzīvota no 14. līdz 17. gadsimtam. Arheoloģiskajos izrakumos atsegtās celtņu paliekas un iegūtās senlietas raksturo pils iedzīvotāju nodarbošanos un etnisko sastāvu. Atrastās rotaslietas un lauksaimniecības darbarīki liecina, ka pils iemītnieku ievērojama daļa, t.s. pils ļaudis, bija vietējie iedzīvotāji.


2018. gadā Maizes dienas ietvaros, tika atklātas atjaunotās Āraišu vējdzirnavas.
Rekonstrukcijas laikā dzirnavās atjaunotas jumta konstrukcijas un fasāde, veikti uzlabojumi iekštelpās, izveidots āra apgaismojums un pats galvenais – izgatavoti jauni vējdzirnavu spārni. Dzirnavas nav tikai dekoratīvs un vēsturisks objekts, tās ir arī pilnībā funkcionējošas – šeit iespējams samalt gan miltus, gan dažāda veida putraimus un citus graudaugu produktus.

 

2019. gada 17. jūlijā

 

Āraišu ezerpils:

57°15'06.1"N 25°16'57.1"E

Āraišu vējdzirnavas:

57°14'52.4"N 25°16'16.4"E

0
87
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [4]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 23.07.19 15:30
6
0

atbildot uz rasiks komentāru " Ezerpils mājiņas celtas un tagad arī at... "

Nezinu gan, vai griestu augstums liecina par cilvēku toreizējo izmēru. Varētu būt arī tā, ka mazākā telpā ir vieglāk uzturēt siltu un tas pamudināja taisīt pēc iespējas mazākas dzīvojamās telpas, bet es te tikai spriedelēju, būtu tad jāpapēta tā laiku apbedījumu izrakumu dati.

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 21.07.19 23:51
3
0

Patika

rasiks avatars
Medaļa BetmensMedaļa Admins iesakaMedaļa Maska
  rasiks 22.07.19 11:08
3
0

Ezerpils mājiņas celtas un tagad arī atjaunotas bez nevienas naglas un galvenais amatnieka instruments laikam bijis cirvis  un kalts. Letiņi toreiz bija vēl mazi augumos, jo griesti ļoti zemi. Patīkami, ka mums ir tik labi atjaunotas un uzturētas vēstures liecības. 

mežabrāls avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa Aģents 0/7Medaļa Aģents 0/7
  mežabrāls 22.07.19 00:11
1
0

atbildot uz blusu_kerajs komentāru " Patika "

jeah, man arī - aizvēsturē ir sava veida romantika!   

kad beidzot tika iegūta uguns un ciltis sāka augt lielākas un lielākas   

konča prātam - iedzīvojoties tajos apstākļos :blusu_kerajs: